A kevés turista ellenére az Apolló strandnak most is akad vendége
Fotó: Pap Melinda
Építőtelep és kísértettanya keverékére emlékeztet 2021 januárjában a szebb napokat megélt Félixfürdő. A felújítás alatt álló népszerű Bihar megyei fürdőhely a májusi szezonnyitásra kaphatja vissza régi fényét, és remélhetően addigra a most üresen álló szállodák is benépesülnek.
2021. január 23., 09:002021. január 23., 09:00
Miközben Váradszentmárton polgármestere, Cristian Laza azzal dicsekszik, hogy a Bihar megyei községnek sikerült lehívnia a legtöbb európai uniós támogatást a romániai községek közül, a községközponthoz tartozó két fürdőtelepen, Félixfürdőn és Püspökfürdőn semmi sem emlékeztet a régi pompára, de még a kommunizmusbeli népszerűségre sem. Pedig az uniós támogatásból Félixfürdőnek is bőven jutott,
Cristian Laza polgármester decemberben a Bihon.ro hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy év végére befejeződik az üdülőtelep fő útvonalának kockakővel történő kirakása, a járdákkal azonban már nem sikerült elkészülni. Az egész üdülőtelepet érintő felújítási munkálatok részeként ártézi kutak is épülnek az Apolló strand közelében, és egy kis terecskét is létrehoznak a főutcán. Emellett a turisták régi igényének eleget téve kerékpárút is lesz, de a sétálóövezet is bővül, több teret biztosítanának ugyanis az éttermek, szállodák teraszai számára.
Az együttesen 3 millió eurós beruházás uniós pénzalapokból valósul meg a Regionális Operatív Program (POR) keretében, az idei nyaralási szezon nyitányára kell elkészülnie.
Addig is az egykoron méltán híres üdülőtelep inkább kísértettanyához hasonlít, múlt vasárnapi látogatásunkkor még az építőmunkások sem serénykedtek az út mentén. Turistát alig látni a járvány miatt kiürült szállodákban, melyek többsége vendég hiányában kénytelen volt bezárni kapuit, kényszerszabadságra küldeni alkalmazottait.
Igaz, a hálóval bevont ingatlanra kiírták, hogy tilos belépni, ott időt tölteni, így védik a hajléktalanoktól és csövesektől, akik évekig lakóhelyként használták.
Decemberben a járdák kövezésénél tartottak a munkások
Fotó: Bihon.ro
Mozgást csak az egyik háromcsillagos szállodánál láttunk, a kinti hideg ellenére a szabadtéri medencében többen is csobbantak a forró termálvízben. Nekünk is megjött a kedvünk a fürdéshez, de az alapos kéz- és lábbeli-fertőtlenítés után a recepciónál kiderült, hogy a szolgáltatás csak a szálló vendégei számára elérhető.
A környék legnépszerűbb palacsintázójánál azonban most is sorba kellett állni, a bennfentesek szerint ide a váradiak is elugranak egy-egy krumplis, túrós vagy káposztás palacsintáért, lángosért. Az ár nem tükrözi a keresletet, 4–5 lejt kérnek érte. A közeli étterem teljesen beüvegezett terasza is tömve volt vendégekkel, nem is csoda, a szomszédos, szintén kevésbé igényesen kivitelezett, üvegkalitkákra hasonlító vendéglátóipari egységek zárva voltak.
Nem adtak sokat a járványügyi szabályokra az üdülőtelep népszerű fürdőhelyén, az Apolló strandon sem, a beltéri és kültéri részleggel egyaránt rendelkező intézményben belépéskor ugyan lemérték a lázat és a telefonszámot is elkérték, utána azonban már nem ügyeltek az óvintézkedések betartására.
Ennek ellenére a 40 lejes belépőért csak a folyosón akadt itt-ott kézfertőtlenítő, a maszkviselésre pedig sehol sem figyelmeztettek. Azazhogy mégis: az étteremben, a bejáratnál biztonsági őr kérte számon az arcvédőt, melyet az asztalhoz leülve amúgy is levett a vendég – ide nem akartunk beülni, még a korábbi vendéglőnél is zsúfoltabb volt.
A téli hidegben is bőven akadnak bátor fürdőzők
Fotó: Pap Melinda
Akárcsak az öltözőktől körülölelt nagymedence, ahova ugyan kiírták, hogy egyszerre csak 30 személy tartózkodhat benne, azzal azonban már senki sem fáradt, hogy megszámolja: történetesen 45-en vannak.
Azok mellett szólt ellenben, hogy több volt a hely, így jobban lehetett tartani a távolságot. Voltak, akiknek ez sem volt elég, maszkban ültek be a kültéri medencébe, igaz, rövid idő alatt maguk is rájöttek, hogy az átázott arcvédő nem sokat ér. Olyan vendég is akadt, aki a maszkját külön be akarta rakatni a ruhatárba, és csak pislogott, amikor a ruhatáros a vállát vonogatta a kérésre.
A biztonságiakat a járványügyi óvintézkedések helyett jobban foglalkoztatta, hogy a vendégek ne igyák le magukat a medencében, több, a forró vízben lazán sörözgető fürdőzőt is megszólítottak.
Fotó: Bihon.ro
Az itt-ott kifogásolható szolgáltatások ellenére vendég bőven akadt, egymás után érkeztek a többnyire váradi fiatalok, családok, akik, amelyek annak ellenére látogattak ki a fürdőhelyre, hogy a megyeszékhelyen is akad termálvizes fürdőzési lehetőséget mindenki számára kínáló szálloda. Ráadásul ott civilizáltabb körülmények között, kevesebb pénzért lehet a téli hidegben termálvízben csobbanni.
Az elöljáró az Agerpres hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy jelenleg 34 építőtelep van a Nagyvárad melletti községben, melynek a polgármester véleménye szerint a legtöbb uniós támogatást sikerült lehívnia tavaly a romániai községek közül. Laza szerint egyszerre zajlanak a víz- és csatornázási munkálatok, az utak, illetve a művelődési házak felújítása, így komplex föld alatti és feletti munkálatoknak vagyunk tanúi.
Fotó: Bihon.ro
Ezek java Félixfürdőn még a nyárra elkészül, Püspökfürdőn egy évre is szükség lesz ehhez. A polgármester a hírügynökségnek elmondta, hogy a község 17,2 millió euró támogatást hívott le ebben a finanszírozási ciklusban.
Félixfürdőt és Püspökfürdőt – mint ismeretes – Ilie Bolojan volt nagyváradi polgármester még évekkel ezelőtt a megyeszékhelyhez akarta csatolni, hogy uniós pályázatok révén fejleszthesse ezeket. A Bihar Megyei Tanács jelenlegi elnökének két nekifutásra sem sikerült elegendő támogatót találnia tervéhez – a népszavazásokon nem jelent meg a váradiak fele, így érvénytelennek lettek.
Hároméves fennállása óta csúcsra hág a népszerűsége a nagyváradi akvaparknak: a téli ünnepek ideje alatt több mint 17 ezer személy látogatott el az élményfürdőbe. Máramarostól Temesvárig, Kolozsvártól Sinaiáig az ország minden zugából érkeznek ide fürdőzők – mi is kipróbáltuk.
Bolojan végül Váradon építtetett akvaparkot, mely a szomszédos fürdőhelyek konkurenciájává vált, és az azóta országos jelentőségű turisztikai célponttá előlépett megyeszékhelyen egy újabb, a meglévőnél sokkal nagyobb élményfürdőt is terveznek.
A Nymphaea akvapark népszerűségén felbuzdulva az Őssi strandot is szórakoztatókomplexummá fejlesztené a nagyváradi önkormányzat.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
Az erdélyi magyar jövőt veszélyezteti a romániai közigazgatási átszervezésre vonatkozó legújabb törvénytervezet – hangsúlyozta Antal Árpád és Tamás Sándor szerdán Sepsiszentgyörgyön sajtótájékoztatón.
Felavatták szerdán Tordán a német Stada új gyógyszergyárát – adta hírül a Ziarul Financiar gazdasági portál.
Kiírta szerdán a közbeszerzési eljárást a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) az A8-as autópálya Gyergyóditró és a Neamţ megyei Grinţieş közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére.
A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) idén is meghirdette mentorprogramját, immár 8. alkalommal.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
szóljon hozzá!