Télen kéménytüzekhez szokták riadóztatni a tűzoltókat
Fotó: Facebook/Székelykeresztúri Villám-Fulger Önkéntes Tűzoltó Egyesü
Erdély-szerte népszerűek az önkéntes tűzoltók, egyre több magyar egyesület alakul. Az Erdélyi Önkéntes Tűzoltó Szövetségnek 36 tagszervezete van; munkájuk eredményességét bizonyítja, hogy a kisebb településeken ma már őket értesítik elsőként tűzesetekről vagy súlyosabb balesetekről, és sikeresen együtt dolgoznak a katasztrófavédelem egységeivel is. Szali Mózes, az erdélyi szövetség elnöke ismertette a Krónikának az önkéntes tűzoltók munkáját.
2024. április 02., 09:592024. április 02., 09:59
2024. április 02., 12:132024. április 02., 12:13
A 2023-as esztendőben minden hétre jutott legalább egy bevetése a székelykeresztúri Villám Önkéntes Tűzoltó Egyesületnek. Az 56 akció közé tartoznak a székelyudvarhelyi Tamás Áron Gimnázium bentlakásának épületénél történt falomlást követő mentési munkálatok is. A Szali Mózes által vezetett 38 tagú önkéntes tűzoltócsapat az 1989-es rendszerváltás után elsőként alakult meg Erdélyben. Később az udvarhelyszéki városka tűzoltóegyesülete köré szerveződött az Erdélyi Önkéntes Tűzoltó Szövetség, amelynek
Kolozs megyéből például a kövendi (aranyosszéki) önkéntes tűzoltóegyesület a tagjuk. Közel két évtizedes sikeres tevékenységük eredményeként a székelykeresztúri csapat – illetve az utánuk megalakuló többi erdélyi magyar tűzoltóegyesület – napjainkban sok településen fontos feladatot lát el a helyi katasztrófavédelem különböző területein.
Önkéntes tűzoltók felszerelése. A régebbi gyártmányú rohamkocsikra is példásan vigyáznak
Fotó: Facebook/Székelykeresztúri Villám-Fulger Önkéntes Tűzoltó Egyesü
Szali Mózes az indulás körülményeiről a Krónikának nyilatkozva felidézte, hogy egy igen tragikus esemény jelentette a szikrát a megalakulásukhoz: a 2005-ben bekövetkezett Nyikó-menti árvíz 13 halálos áldozatot okozott, ami megrendítette a környék településeit, ugyanakkor a mentésben és a romeltakarításban résztvevő emberek egy csoportjában megfogalmazódott az önkéntes tűzoltóegyesület létrehozásának gondolata.
„2005-ben kilencen alakítottuk meg a szervezetet, az első lépéseket viszont nagyon nehezen tettük meg, mert nem találtunk egyetlen hasonló erdélyi egyesületet sem, Romániában ennek akkor még nem volt előzménye. Magyarországi kapcsolatok révén tudtunk tovább lépéni és fejlődni” – emlékezik az 19 évvel ezelőtti indulásra az egyesület elnöke, aki főállásban is életmentéssel foglalkozik egy mentős rohamkocsi sofőrjeként.
Szali Mózes egy bevetésen. A csapatnak szinte a fele éjjel-nappal segít a bajbajutottakon
Fotó: Facebook/Székelykeresztúri Villám-Fulger Önkéntes Tűzoltó Egyesü
Magyarországon budapesti, karcagi, szolnoki és kaposvári egyesületekkel sikerült felvenni a kapcsolatot, a máig tartó, legélénkebb együttműködés a kaposváriakkal alakult ki. Gyakorlatilag
Magyarországi bajtársaik szakemberek bevonásával előadásokkal és helyszíni képzésekkel segítették a székelyföldi társaikat, az egyesület rövid idő alatt Székelykeresztúr első számú csapata lett.
Szili Mózes portálunknak arról is beszélt, hogy a tízezres lakosságú Hargita megyei városkában jó ideje elsőként őket riasztják az emberek tűzesethez és közúti balesetekhez. Ilyenkor az önkéntesek az önkormányzat felügyelete alatt működő helyi tűzoltócsapatnak, vagy közúti baleseteknél a rendőrségnek, illetve sérültek esetében a mentősöknek is szólnak. Munkájukat mindenki elfogadja és támogatja.
„A belső rend szerint a helyszínre érkező önkormányzati tűzoltóegység veszi át az irányítást, és amennyiben a katasztrófavédelem egységeire is szükség van, kiérkezésük után az övék a parancsnokság. Az olajozott együttműködés alapját mindenki tiszteletben tartja” – magyarázza az egyesület vezetője.
A tagság évente többször vesz részt képzéseken
Fotó: Facebook/Székelykeresztúri Villám-Fulger Önkéntes Tűzoltó Egyesü
Romániában sok babér nem terem az önkéntes tűzoltók számára. Egy 2019-es kormányrendelet egyik szakaszának egyetlen mondata rendelkezik az önkéntes tűzoltókról. Ahol a helyi önkormányzat felügyeletével és finanszírozásával tűzoltó egység működik, ott együttműködési szerződés köthető az önkéntesekkel, akik segít(het)ik a hivatásosok munkáját. Ezt kihasználva, a Villám egyesület megalakulása után egyezségre jutott a székelykeresztúri önkormányzattal, amely évi rendszerességgel megújítja az önkéntesekkel kötött szerződését, és anyagilag is támogatja a lelkes férfiakból álló csapatot.
A Villám egyesület első tűzoltókocsiját – egy 1967-es gyártmányú Opelt – kaposvári bajtársaik közvetítésével kapták ajándékba a Somogy vármegyei Gölle községtől. Cserébe a székelyföldi önkéntesek egy székely kaput állítottak a magyarországi faluban. A kocsit később eladták egy gyűjtőnek, és
Hollandiából feszítő-vágó berendezést tudtak beszerezni, ami a súlyosabb közúti balesetek mentési munkálatainak alapeszköze.
Felborult jármű. Az önkéntesek segítenek a kocsi elszállításában is
Fotó: Facebook/Székelykeresztúri Villám-Fulger Önkéntes Tűzoltó Egyesü
Az újabb önkéntes tűzoltó egyesületek megalakulását követően sikerült meggyőzniük a Hargita Megyei Tanács elnökét, hogy szükség lenne megyei önkormányzati pályázati lehetőségre. Az országban elsőként így született meg az önkéntes tűzoltóknak szóló finanszírozás, a pályázati lehetőséget immár 11 esztendeje minden évben meghirdeti a Hargita megyei önkormányzat. Szali Mózes szerint elsősorban oktatásra, védőfelszerelésre és rendezvényekre lehet pályázni, de a finanszírozás újabban kibővült műszaki felszerelések vásárlásának a lehetőségével is.
A 2013-ban megalakult Erdélyi Önkéntes Tűzoltó Szövetség 11 év alatt egyre nagyobb népszerűségre tett szert nem csak a székelyföldi megyékben, hanem Erdély már régióiban is. Az „ősegyesületek” által kitaposott út tanulságait másoknak is átadják, ilyenformán nő az érdeklődés a kezdeményezés iránt.
A Villám egyesület
A film végigvezeti a nézőt a mentés folyamatán. Az alkotás egyben felkiáltójel is a napjainkban egyre gyakoribb jelenség következményeiről. „A filmet iskolákban szoktuk bemutatni, és a látottak kapcsán a fiatalokkal megbeszéljük a történetet. Ennek is köszönhető, hogy több tizenéves fiatal köteleződött el az önkéntes tűzoltás mellett. A 14 és 18 év közötti fiatalok beiratkozásához szülői beleegyezés is szükséges. Azt látom, hogy van érdeklődés a világ legszebb szakmája, a tűzoltóság iránt” – magyarázza az Erdélyi Önkéntes Tűzoltó Szövetség elnöki tisztségét is ellátó Szali Mózes.
Munkájukkal kapcsolatban a civil szervezet vezetője portálunknak elmondta, hogy az egyesület 38 tagja közül mindig akad 6-8, vagy éppen 18 bevetésre alkalmas egyén – hétvégeken sokkal többen is –, akik hét perc alatt kell eljussanak az egyesületi rohamkocsiig. Aki hosszabb idő alatt érne el, az a baleset, a bevetés helyszínére megy. A kiváló csapatmunkával magyarázható, hogy nem csak Székelykeresztúron, hanem sok más településen is egyre nagyobb a lakosság bizalma az önkéntes tűzoltók munkája iránt.
Panelbeszélgetést szervez Kolozsváron a Valláskutató Intézet az egyházak szervezési gondjairól, a közösségépítők előtt álló kihívásokról, a digitális gyülekezetek témájáról.
Az Arad megyei törvényszék elrendelte 11 személy előzetes letartóztatását és két személy házi őrizetbe helyezését kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt.
Előzetes letartóztatásba helyezte szerdán este a legfelsőbb bíróság a három évvel ezelőtti aradi robbantás során megölt üzletember, Ioan Crișan lányát, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő adott megbízást a merénylet elkövetésére.
A Magyarok Kenyere a Jövőért ösztöndíjprogramban 25 felvidéki, erdélyi, kárpátaljai, vajdasági és anyaországi fiatal agrárszakembert díjaztak.
Hosszas „titkolózás” után végre kiderült, milyen díjszabásokkal működtethetik majd Kolozsvár első Park and Ride (parkolj és utazz) típusú, azaz P+R parkolóját.
A Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
Temesvárnak új megközelítést kell alkalmaznia, a stratégiai autonómiát – jelentette ki kedd esti eskütételén Dominic Fritz újraválasztott polgármester.
Egy 40 MW teljesítményű napelemparkot helyeztek üzembe az Aradtól tíz kilométerre északkeletre fekvő Újpanád községben. A beruházó osztrák tőkéjű vállalat két másik Arad megyei településen tervez hasonló, zöldenergiát termelő telepet létesíteni.
A hideg beállta óta először volt szükség hóeltakarítási munkálatokra Hargitafürdőn és a Bucsin-tetőn, miután a térségben kedd este havazni kezdett.
Hamis riasztásért 2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
szóljon hozzá!