Turisztikai útvonal dicsőíti Erdélyben a magyar király által a Barcaságba telepített, majd elűzött lovagrendet

Élő múlt. A barcaföldváriak hosszú évek óta fesztivállal adóznak településalapítójuknak, a Német Lovagrendnek •  Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

Élő múlt. A barcaföldváriak hosszú évek óta fesztivállal adóznak településalapítójuknak, a Német Lovagrendnek

Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

Új kulturális-turisztikai útvonalat avatnak fel hétvégén a Brassó megyei Barcaföldvár várában, ahol nyílt napokat tartanak, illetve megszervezik A teuton lovagok visszatérnek Marienburg várába nevű fesztivál tizenegyedik kiadását. A Német (Teuton) Lovagrend által a Barcaságban épített egykori várak és egyéb kötődések mentén létrehozott turistacsalogató útvonalat a tervek szerint „összekapcsolják” a híres-hírhedt középkori lovagok más európai emlékhelyeivel is. Bár a román történetírás egyes képviselői szerint a II. András magyar király által befogadott lovagok többek között „őslakos román ortodoxokat” is megpróbáltak a katolikus hitre téríteni, 800 év elteltével már nem haragszanak rájuk.

Páva Adorján

2023. augusztus 31., 19:262023. augusztus 31., 19:26

2023. augusztus 31., 20:412023. augusztus 31., 20:41

Számos látványossággal várják az érdeklődőket hétvégén a Brassó megyei Barcaföldvár felújított várában tartandó nyílt napok, melyekkel párhuzamosan rendezik meg A teuton lovagok visszatérnek Marienburg várába nevű fesztivál idei kiadását. A szeptember 2–3. között tartandó rendezvénysorozat egyik „fénypontja” egy új kulturális–turisztikai útvonal ünnepélyes megnyitása, mely a Német (Teuton) Lovagrend által a Barcaságban épített egykori várak és egyéb emlékhelyek helyszíneit hivatott összekötni.

A bukaresti szakminisztérium által is „láttamozott”, 350 kilométer hosszú, kilenc barcasági települést érintő turistacsalogató útvonalat feltennék a nemzetközi térképre is az Európai Unió illetékes szerveinek együttműködésével, hogy „élő”, bejárható kapcsolat létesüljön a híres-hírhedt középkori lovagok erdélyi és más európai emlékhelyei között.

A barcasági útvonal Brassó, Törcsvár, Feketehalom, Barcaföldvár, Halmágy, Szászhermány, Prázsmár, Barcarozsnyó és Keresztvár településére „viszi” az érdeklődőt.

A teljesen felújított földvári várat 2018-ban adták át •  Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg Galéria

A teljesen felújított földvári várat 2018-ban adták át

Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

Az Erdély délkeleti részén található Barcaság új idegenforgalmi megvalósításának ötlete Földvár polgármesterétől ered. Sorin Taus a Brassói Néprajzi Múzeum munkatársaival dolgozta ki a tervet, amelyet a bukaresti turisztikai minisztérium is felkarolt. Roxana Niculescu, a szaktárca képviselője az Agerpres hírügynökségnek elmondta, a projekt legfőbb célja a lovagrend által épített várak népszerűsítése, de hírvivője a térség „csatolt” látványosságainak, a helyi gasztronómiának, kézművességnek, illetve a modern kalandvágyat kielégítő szolgáltatásoknak (például vadvízi evezés, kajakozás) vagy a gyógyturizmusnak is.

„Nem utolsó sorban fellendítheti a kiruccanós (city break) turizmust is, hiszen a brassói reptér megnyitásával remélhetőleg még több külföldi vendég érkezik hozzánk” – jelentette ki a szakember. Aki szerint a minisztérium már összeállított egy hétnapos turisztikai csomagot, mely meglátogatható célpontokat ajánl, nem feledkezve meg a helyi ízeket kínáló vendéglátóipari egységekről sem.

•  Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg Galéria

Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

Sorin Taus, a korábbi népszámlálási adatok szerint mintegy 6000 fő, 6,5 százalékban magyarok által lakott Barcaföldvár polgármestere büszke arra, hogy községében avatják fel az útvonalat.

Idézet
Nagyon sok erődítményünk, nagyon nagy »történelmünk« van Brassó megyében, ezt népszerűsíteni kell”

– hangsúlyozta az elöljáró. Aki tárt karokkal várja a látogatókat a hétvégén harmadszor megrendezendő nyílt napokra is, melyek a Német Lovagrend, illetve a település német nevéről (Marienburg) elkeresztelt vár csábító jelképeivel létrehozott fesztivállal párhuzamosan zajlanak. A 11. kiadásához érkezett rendezvénysorozaton nem marad el a beöltözött lovagok felvonulása, és egy katonai táborhelyet is felépítenek. Lesznek kézműves-műhelyfoglalkozások, régizene-, orgona-, komoly- és könnyűzenei koncertek is, társhelyszín a helyi evangélikus templom. Közben az érdeklődők ingyenesen bejárhatják a felújított, öt éve megnyitott várat, három tornyát, és megtekinthetik a kiállításokat is.

•  Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg Galéria

Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

A Marienburg nevet viselő várat 2012 és 2017 között újították fel, azelőtt elhagyatott, romos állapotban volt. De ennek már alig van köze ahhoz az erődítményhez, amelyet a Német Lovagrend egykori képviselői építettek, hiszen 13. századi létesítése óta többször lerombolták és újjáépítették.

Az viszont tény, hogy születése a Német, más néven Teuton Lovagrendnek köszönhető. Azé az egyházi-katonai szervezeté, mely a 12. században Palesztinában alakult, ahol keresztény betegápolókból a keresztes háború harcosaivá váltak.

A sikertelen szentföldi hadjáratokat követő kivonulásuk után II. András magyar király felajánlotta nekik, hogy letelepedhetnek Magyarországon, Dél-Erdélyben, a Barcaságban (régebben Borzaföld vagy Barcaföld), ahol 1211 és 1225 között tartózkodtak.

•  Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg Galéria

Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

A szűkös forrásanyag miatt a Német Lovagrend magyarországi behívásának okait keresve csak feltételezésekbe bocsátkozhatunk Pósán László magyarországi történész, egyetemi tanár szerint, aki több kutatást, könyvet is szentelt a lovagrendnek. A Német Lovagrend államalakítási kísérletei Kelet-Európában című írásában – melyben részletekbe menően foglalkozik erdélyi jelenlétükkel – azt olvashatjuk: az 1211. évi adományozó oklevélből annyit tudhatunk meg, hogy „a kunokkal határos puszta és lakatlan földet” II. András azzal adományozta a lovagoknak, hogy azt benépesítsék, illetve az ország határait a kunok ellen védelmezzék és kiterjesszék. Ez utóbbin a kunok megtérítésében való közreműködést kell értenünk. A szakirodalom többsége is a határvédelem kérdésének rendezési igényét tekinti a behívás egyik fontos mozgatórugójának.

A vár 1989-ben •  Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg Galéria

A vár 1989-ben

Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

A Német Lovagrendnek adományozott Barcaföld határai – csekély eltéréssel – megegyeztek a későbbi Szászföldhöz tartozó Brassóvidék 1876-ig fennálló határaival. Az oklevél szerint a terület puszta és lakatlan volt, ám a szakirodalom általában úgy foglal állást, hogy a „deserta et inhabitata” szavak nem jelentik a terület teljes néptelenségét. Maksay Ferenc szerint például ez legfeljebb úgy értelmezhető, hogy a Barcaságnak az ország központi területeinél jóval ritkább volt a lakossága. Györffy György a magyarba és a németbe is átkerült török eredetű helynevek alapján kisszámú, Havasalföldről beszivárgott török népelemet feltételez – olvasható Pósán László könyvében.

•  Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg Galéria

Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

A Brassó városnevét etimologizáló Alfredy Prox szláv szórványokban találja meg a környék lakóit, s egyúttal

cáfolja azokat az állításokat, miszerint a Barcaságot a jelzett időben románok lakták volna, s a német telepesek az „autochton” lakosokat szorították volna ki. Mindez azért lényeges, mert a román történetírás egyes képviselői szerint a lovagrendnek feladata volt az „őslakos ortodoxok”, sőt egyesek szerint az őslakos román ortodoxok megtérítése is katolikus vallásra.

•  Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg Galéria

Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

Bármi legyen is az igazság, az ősi föld jelenlegi többségi lakosai fittyet hánynak a régmúltra, és nem haragszanak az egykoron rettegett lovagokra, akiknek emléke ma alaposan kiaknázható turisztikai potenciállal bír, és ezt okosan felismerték a helyiek. Nem véletlenül, hiszen az akkori „végeken” található térségbe valóban a lovagrend világlátott képviselői hozták el a „civilizációt”: építkeztek, telepeseket hoztak, településeket alapítottak.

•  Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg Galéria

Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

Egy nagy baj volt velük: túlontúl mohók voltak. A területükről kitörő, tovább hódítgató, nemcsak a kunokat, de például még a székelyeket is zaklató lovagok külön államot akartak teremteni, s tulajdonképpen felségárulást követtek el akkor, amikor a magyar királyság részét képező Barcaságot felajánlották a pápának hűbérként. Pósán László azt írja, ezáltal a pápa nemcsak a lovagok által a kunoktól elfoglalt, újonnan kereszténnyé lett terület felett rendelkezhetett volna, hanem a magyar királysághoz tartozó Barcaföld felett is, amit II. András joggal tekintett sérelmesnek. Ugyanakkor nem engedhette meg, hogy az ország határánál egy gyorsan növekvő, erős katonai potenciállal rendelkező territoriális hatalom alakuljon ki.

•  Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg Galéria

Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

Az 1225. szeptember 1-én kelt pápai oklevélből az derül ki, hogy a lovagok nem elégedtek meg a nekik adományozott földdel és fegyveres erővel királyi területeket is megszálltak, a király alattvalóit adókkal sújtották, állandóan erőszakoskodtak és nem tettek eleget a király által megszabott feltételeknek, melyek a pénzügyekre s egyéb törvényekre vonatkoztak.

A magyar király ezért elűzte őket.

Ezek után Konrád lengyel fejedelemtől kaptak új letelepedési lehetőséget, és a rend elindult a felemelkedés útján. A balti pogány poroszok területeit fél évszázad alatt meghódítva, Marienburg székhellyel megalakították a Német Lovagrend független országát. A 13. századra már szinte az egész Baltikum a kezükre jutott. A lovagok azonban még több területet akartak, és folyamatosan támadták – a római katolikus – Lengyelországot, illetve Litvániát. Az 1410-es grünwaldi csata során azonban megsemmisítő vereséget szenvedtek, amely végleg eldöntötte a lovagok és a térség sorsát. Hatalmuk a következő időszakban fokozatosan összeomlott és meg kellett hódolniuk a lengyel királynak, majd az idők folyamán minden tekintélyüket elvesztették, fel is oszlatták őket, később pedig humanitárius célokat szolgálva alakultak újra.

•  Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg Galéria

Fotó: Facebook/Cetatea Feldioara - Marienburg

Visszatérve Földvárra: a település – ahol legfontosabb erődítményüket építették – a lovagok kivonulása után is folytatta fejlődését: 1377-ig a Barcaság központjának számított, de azután is sokáig Brassó méltó vetélytársa volt, miközben számos fontos ütközet zajlott várának bevételéért.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)

Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
2025. április 01., kedd

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia

A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia
2025. április 01., kedd

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert

Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert
2025. április 01., kedd

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön
2025. április 01., kedd

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá

Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá
2025. április 01., kedd

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet

Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet
2025. április 01., kedd

Kilőtték a Predeálon egy hegyimentőt életveszélyesen megsebesítő medvét

Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.

Kilőtték a Predeálon egy hegyimentőt életveszélyesen megsebesítő medvét
2025. április 01., kedd

Magyar–német viszony Erdélyben Iohannis után: nyitott a közeledésre a romániai németek elnöke

Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.

Magyar–német viszony Erdélyben Iohannis után: nyitott a közeledésre a romániai németek elnöke