Komposztáláskor fontos, hogy a biológiai hulladék közé ne kerüljön műanyag
Fotó: Pixabay
Időben megszervezték a biológiailag lebomló hulladék begyűjtését Háromszéken, így ma már nemcsak komposztot állítanak elő, hanem például virágföldet is.
2021. január 12., 20:052021. január 12., 20:05
Háromszéken nem várták meg a komposzttörvény január elsejei életbe lépését, már három éve elkezdték a biológiai hulladék begyűjtését. Ugyanakkor a lécfalvi integrált hulladékgazdálkodási központban ma már nemcsak komposztot állítanak elő, hanem virágföldet is csomagolnak, többek között a Sepsi OSK stadion füves pályájához is biztosítottak alapanyagot.
A komposzttörvény kapcsán a lécfalvi központban tartott hétfőn sajtótájékoztatót Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke és Ambrus József, a Kovászna Megyei Hulladékgazdálkodási Egyesület igazgatója. Mint elhangzott,
Ez a mennyiség 2019 és 2020 között a szelektív hulladék esetében 15, az organikus hulladék esetében 10 százalékkal növekedett.
Január elsején érvénybe lépett, ám a lakosság zöme még nem is hallott az úgynevezett komposzttörvényről: e szerint az új év elejétől kötelező a komposztálás a lakosság számára, a szelektív gyűjtés elmulasztásáért pedig pénzbírság jár.
Háromszéken azt sem vártuk meg, hogy kötelező legyen a komposztálás, hanem időben elkezdtük, megszerveztük a biológiailag lebomló hulladék begyűjtését”
– fogalmazott Tamás Sándor.
A nagy áttörést az hozta, hogy a megyében működő négy begyűjtő cég a városokban elkezdte külön gyűjteni előbb a magánházakban, majd a tömbházaknál is a biológiailag lebomló hulladékot. „Van még hová fejlődni, de érződik a többéves munka eredménye” – mutatott rá Ambrus József. Az egyesület elnöke kiszámolta, hogy a háromszéki városokban fejenként hét lejjel fizetnének többet a lakosok, ha nem gyűjtenék szelektíven a hulladékot.
Tavaly a lécfalvi központ több mint ezer tonna komposztot értékesített – mondta Siklódi Lóránd, az Eco-Bihor lécfalvi munkapontjának igazgatója. „Ez a hulladék már nem a lerakóba kerül, nem metángáz keletkezik belőle, hanem komposzt vagy virágföld, ami mezőgazdaságban, háztartásokban felhasználható. Így lesz a hulladékból érték” – mondta el a szakember, arra kérve a lakosságot, hogy vigyázzanak arra, hogy a biológiai hulladék közé ne kerüljön műanyag.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!