Komposztáláskor fontos, hogy a biológiai hulladék közé ne kerüljön műanyag
Fotó: Pixabay
Időben megszervezték a biológiailag lebomló hulladék begyűjtését Háromszéken, így ma már nemcsak komposztot állítanak elő, hanem például virágföldet is.
2021. január 12., 20:052021. január 12., 20:05
Háromszéken nem várták meg a komposzttörvény január elsejei életbe lépését, már három éve elkezdték a biológiai hulladék begyűjtését. Ugyanakkor a lécfalvi integrált hulladékgazdálkodási központban ma már nemcsak komposztot állítanak elő, hanem virágföldet is csomagolnak, többek között a Sepsi OSK stadion füves pályájához is biztosítottak alapanyagot.
A komposzttörvény kapcsán a lécfalvi központban tartott hétfőn sajtótájékoztatót Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke és Ambrus József, a Kovászna Megyei Hulladékgazdálkodási Egyesület igazgatója. Mint elhangzott,
Ez a mennyiség 2019 és 2020 között a szelektív hulladék esetében 15, az organikus hulladék esetében 10 százalékkal növekedett.
Január elsején érvénybe lépett, ám a lakosság zöme még nem is hallott az úgynevezett komposzttörvényről: e szerint az új év elejétől kötelező a komposztálás a lakosság számára, a szelektív gyűjtés elmulasztásáért pedig pénzbírság jár.
Háromszéken azt sem vártuk meg, hogy kötelező legyen a komposztálás, hanem időben elkezdtük, megszerveztük a biológiailag lebomló hulladék begyűjtését”
– fogalmazott Tamás Sándor.
A nagy áttörést az hozta, hogy a megyében működő négy begyűjtő cég a városokban elkezdte külön gyűjteni előbb a magánházakban, majd a tömbházaknál is a biológiailag lebomló hulladékot. „Van még hová fejlődni, de érződik a többéves munka eredménye” – mutatott rá Ambrus József. Az egyesület elnöke kiszámolta, hogy a háromszéki városokban fejenként hét lejjel fizetnének többet a lakosok, ha nem gyűjtenék szelektíven a hulladékot.
Tavaly a lécfalvi központ több mint ezer tonna komposztot értékesített – mondta Siklódi Lóránd, az Eco-Bihor lécfalvi munkapontjának igazgatója. „Ez a hulladék már nem a lerakóba kerül, nem metángáz keletkezik belőle, hanem komposzt vagy virágföld, ami mezőgazdaságban, háztartásokban felhasználható. Így lesz a hulladékból érték” – mondta el a szakember, arra kérve a lakosságot, hogy vigyázzanak arra, hogy a biológiai hulladék közé ne kerüljön műanyag.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!