Fontos tárca birtokosa. Cseke Attila szerint a fejlesztési minisztérium irányítása eszköz a helyi közösségek támogatására
Fotó: Gov.ro
Ha azt akarjuk, hogy a közintézmények megfelelő szolgáltatásokat nyújtsanak, s olyan településeken éljünk, ahol az ügyintézés könnyen megy, akkor decentralizációra van szükség – fogalmazott a Krónikának adott interjúban Cseke Attila fejlesztési és közigazgatási miniszter. Az RMDSZ-es tárcavezető azt is elmondta, hogy már tervezik a kiemelt programpontként emlegetett új bölcsődeépületeket.
2021. január 12., 14:212021. január 12., 14:21
– A magyarok körében általában sok a kétely az RMDSZ hatalmi pozícióit illetően. Miért jó az erdélyi magyar közösségnek, hogy Cseke Attila vezeti a bukaresti fejlesztési minisztériumot?
– Nincs tudomásom arról, hogy az erdélyi magyar emberek kételkednének az RMDSZ kormányzati szerepvállalásában, vagy szükségtelennek tartanák, hogy minden eszközt megragadjunk arra, érvényesíteni tudjuk a magyar közösség érdekét, gyarapítani tudjuk közösségünket. Minden felmérésünk azt bizonyítja, a magyar emberek pragmatikusak. Azt kérik az RMDSZ-től, hogy kerüljön a döntéshez minél közelebb. Erre nem mindig volt lehetőség, de most van. A közösség támogatta azt, hogy az RMDSZ tárgyaljon, és a jobbközép koalíció tagjaként kormányzati szerepet vállaljon.
– A Nemzeti Liberális Párt (PNL) berkein belül nagy volt az elégedetlenség, amiért az RMDSZ szerezte meg ezt a tárcát. Miért ennyire fontos ez a minisztérium?
– Nem tisztem a liberális párt belső vitáit véleményezni. Azt viszont elmondhatom, hogy az RMDSZ-nek, a magyar közösségnek fontos, hogy ezt a tárcát megszereztük. Nagyberuházásokat jelent, és nagyon szükséges, bár sokszor kevésbé látványos kisebb befektetéseket. Emellett a közigazgatás, az önkormányzatok működése nagymértékben befolyásolja az emberek mindennapi életét, és a magyar közösség szempontjából kiemelten fontos, hogy ne a központosítás irányába szerveződjön a közigazgatás. Több szerepet kell kapjanak a döntéshozásban a helyi közösségek. Ennek megvalósítására egy eszköz a fejlesztési és közigazgatási minisztérium. Én eszközként és nem utolsósorban feladatként tekintek erre a tisztségre.
Fontos tárca birtokosa. Cseke Attila szerint a fejlesztési minisztérium irányítása eszköz a helyi közösségek támogatására
Fotó: RMDSZ
– Lesz közigazgatási decentralizáció Romániában?
– Az utolsó nagy decentralizációt az RMDSZ vitte véghez az egészségügyi rendszerben, és azt láthattuk, hogy ez fejlesztést jelent.
A közigazgatás decentralizációja olyan intézményeket is érint, amelyek más szaktárcák alá tartoznak. Ebben a közigazgatási minisztériumnak koordinációs szerepe van, és ezzel a lehetőséggel élni fogunk. Konkrét javaslatcsomagot fogunk benyújtani erre vonatkozóan, már a következő hetekben-hónapokban, még a mandátumom elején.
– Mikor kezdődhet el a bölcsődék építése, amit kiemelt programpontként emlegetett?
– Már tervezik a bölcsődeépületeket. Három tervrajzot kértem, egyet a vidéki, egyet a kisvárosi és egyet nagyvárosi bölcsődeépületekre. Amikor ezt befejezzük, akkor sor kerül a technikai okmányok előkészítésére, a megvalósíthatósági tervre, és azt követően megszabjuk a feltételeket, amelyek mentén pályázhatnak az önkormányzatok. 2021 végén már tudni fogjuk ezeket a feltételeket.
– Eddigi tapasztalatai szerint milyen az együttműködés Florin Cîţu miniszterelnökkel?
– Az a legfontosabb egy koalícióban, hogy a véleményeket egyeztessük, az esetleges vitákat a koalíción belül oldjuk meg, szolidárisak legyünk. Ezeket a szempontokat a tárgyalások alatt a miniszterelnök betartotta. Jó az együttműködés.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!