Fotó: Veres Nándor
Újabb madárinfluenzagócot igazoltak a Máramaros megyei Szinérváralján (Seini), ahol január 14-én először jelent meg a kór Romániában – jelentette vasárnapi közleményében az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
2020. január 19., 14:522020. január 19., 14:52
A laborvizsgálatok, akárcsak az első esetben, az A(H5N8) altípus jelenlétét mutatták ki – közölte az Agerpres. A vizsgálat rámutatott, hogy a két eset között ok-okozat összefüggés van, mert
A prefektus elnökletével összeült megyei válságstáb szigorú korlátozó intézkedéseket vezetett be az emberek, állatok és szállítóeszközök mozgására minden ide tartozó gazdaságban (nyolc szárnyas- és egy sertésfarm), valamint az elsődleges fertőzés után létrehozott védő- és megfigyelési körzetekben. Megfigyelik és ellenőrzik a korlátozás alá eső területeken kívüli gazdaságokat is, hogy azonnal beavatkozhassanak, amennyiben madárinfluenzának tulajdonítható tüneteket észlelnek.
A növekvő hús- és tojásbehozatal miatt egyre súlyosabb gondokkal szembesülő hazai baromfiágazatra újabb csapást mérhet a madárinfluenza. A korábbi években nagy pusztítást végző kór megfékezésére az ország valamennyi megyéjében riadóztatták az állategészségügyi hatóságokat. Szakemberekkel vettü
Az állategészségügyi hatóság kedden jelezte, hogy egy máramarosi szárnyasfarmon, ahol 18 699 tyúkot tartanak, a madárinfluenza vírusát mutatták ki. A Baromfitenyésztők Romániai Egyesülete (UCPR) szerdán közölte: a tojásokat már a gyanú felmerülésének pillanatában visszatartották, így fertőzött tojás nem került a piacra.
Az Európai Bizottság január 17-én levélben értesítette a tagállamokat, köztük Romániát, hogy egy magyarországi pulykafarmon az A(H5N8) madárinfluenza-vírust mutatták ki, és hogy a farmról termékek juthattak más tagállamokba. Információk szerint a pulykafarm termékei három Bihar megyei raktárba is eljutottak.
Madárinfluenza vírusával fertőzött magyarországi gócpont körül kialakított védőkörzetből származó pulykahús került több európai országba, többek között Romániába – jelentették be a bukaresti hatóságok.
Jelenleg Lengyelországban, Szlovákiában, Magyarországon és Észak-Írországban terjed a madárinfluenza.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
szóljon hozzá!