Telefonnal is bejárhatók a dél-erdélyi műemlékek, a mobilalkalmazást egész Erdélyre kiterjesztenék

Telefonnal is bejárhatók a dél-erdélyi műemlékek, a mobilalkalmazást egész Erdélyre kiterjesztenék

Marosszentimre református temploma szintén szerepel az applikációban bemutatott műemlékek között

Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány

Elsőként a Déva és Gyulafehérvár környéki műemlék templomokat mutatja be, de hosszú távon egész Erdélyre kiterjesztenék a Teleki László Alapítvány által készített Toronyiránt elnevezésű telefonos alkalmazást. Gudor Kund Botond nagyenyedi református esperes szerint fő cél kiemelni az anonimitásból a közösség nélkül maradt nemzeti értékű dél-erdélyi műemlékeket.

Pap Melinda

2021. augusztus 06., 18:192021. augusztus 06., 18:19

2021. augusztus 07., 09:022021. augusztus 07., 09:02

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Teleki László Alapítvány határon túli műemlékvédő munkája, a magyarországi szakmai testület nemrég indította el Toronyiránt nevű telefonos alkalmazását, melynek célja, hogy információkkal segítse a közösség nélkül maradt dél-erdélyi műemlék templomokat meglátogató turistákat.

Az applikáció számos adattal szolgál az adott műemlékről, de magáról a településről, annak történetéről is, ugyanakkor gyakorlati tudnivalókkal is segíti a látogatókat,

többek között a közeli szálláshelyekről is találni rajta információkat. Sőt, személyes idegenvezetőként is működik, ugyanis a leírások mellé a hang is bekapcsolható, így akár az adott épület meglátogatása közben is elindíthatjuk, hogy aztán a segítségével csodálkozzunk rá a részletekre.

Galéria

Magyarigeni templombelső

Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány

A számos erdélyi és határon túli műemlék épület felújításában szerepet vállaló magyarországi alapítvány szakemberei olyan helyeken is dolgoznak, ahol már nem vagy alig van élő magyar közösség, emlékeztetnek az ismertetőben.

Idézet
A Toronyiránt névre keresztelt mobiltelefonos applikáció elindításával az a célunk, hogy minél több embernek tudjunk bemutatni ilyen csodálatos épített emlékeket. Az applikáció első útvonala Dél-Erdélybe, a szórványba vezet: Nagyág katolikus, illetve Alvinc, Boroskrakkó, Kéménd, Magyarigen, Marosszentimre, Sárd és Tövis református templomait mutatja be. Csupa gyönyörű magyar emlék, amelyeket érdemes megnéznünk, történetükkel megismerkednünk”

– mutat rá a közlemény. Eszerint a praktikus információkat kínáló applikáció révén azt is megtudjuk, kit kell keresni, ha be akarunk jutni valamelyik templomba, illetve milyen jó szálláshelyek, étkezési lehetőségek vannak a közelben.

„Az applikáció célja a turisták, a Dél-Erdélybe látogatók kiszolgálása mellett épített örökségünk védelme is: a túlélést biztosíthatjuk ezeknek a templomoknak azzal, hogy turisták látogatják őket, hiszen így állandóan szem előtt vannak, ha elbillen egy cserép, ha túl magasra nő a templom körüli növényzet (ami a falak vizesedését okozhatja), arról a templom kezelői időben értesülnek, és gyorsan el tudják végezni az állagmegóvási munkákat” – ismerteti a nem titkolt másik célt is az alapítvány. Mint írják,

az appot később újabb helyszínekkel bővítik, ugyanis a dél-erdélyi templomút mellett újabb útvonalak létrehozását tervezik Erdélyben, a Felvidéken, Kárpátalján és másutt.

Több, mint útikalauz

Gudor Kund Botond nagyenyedi református esperes lapunknak elmondta, idővel több templom és régió csatlakozik majd a programhoz. A lelkész – aki a Gyulafehérvári környéki szórvány nagy ismerőjeként-segítőjeként a dél-erdélyi templomút projekt erdélyi résztvevője – a Krónikának úgy nyilatkozott, jelenleg a Déva és Gyulafehérvár közötti, körüli templomokról található anyag az appon, nagy hangsúllyal a hegyaljai, Gyulafehérvár környéki templomokra.

Galéria

Boroskrakkó református temploma

Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány

„A projekt nem elhanyagolható célkitűzése, hogy az épületen túl mindenik templom esetében megpróbál művelődéstörténeti, művészettörténeti, néprajzi adatokat is adni az illető településről. Nem csak egy épület, egy templom, vártemplom története, hanem mondhatni, hogy településtörténet is, az adott helység magyarságának művelődéstörténete is benne van” – magyarázta az esperes.

Elsősorban azért, hogy felkeltse az adott településen átutazó vagy netán oda készülő turisták érdeklődését, és bővebb tájékoztatást nyújtson, mint amit egy limitált oldalszámú turisztikai kalauz.

Kedvcsinálónak szánják

Az applikáció révén majdhogy csillagtúraszerűen körbe lehet járni a dél-erdélyi régió templomait – mutatott rá Gudor Kund Botond, aki az alkalmazás erősségének tartja, hogy részletes információkat találni benne a szálláshelyekről, a közeli turisztikai lehetőségekről is.

Idézet
A cél az volt, hogy kiemelje az anonimitásból ezeket a templomokat”

– mondta az esperes, aki szerint a legtöbb turista a nagyvárosokat, a könnyen megközelíthető helyeket keresi fel, és a legtöbben nagyon csodálkoznak, ha kiderül, hogy ezek mellett közösség nélküli, de fontos művelődéstörténeti értéknek számító templomot találnak.

„Az applikációnak épp az lenne a szerepe, hogy kedvcsináló legyen, bemutassa a nem közismert értékeket, és ezáltal is segítse az illető közösséget a megmaradásban, a megújulásban. Sok mindent próbál tehát megoldani modern módon” – hangsúlyozta a dél-erdélyi szórvány ismerőjeként az esperes. Úgy vélte, a kedvcsinálás, népszerűsítés mellett az app a helyi közösségek mindennapjait is segíti azáltal, hogy a kulturális, vallási turizmus révén „élteti az ottani kevesek küzdelmét”.

Galéria

Az app számos információt tartalmaz, könnyen kezelhető

Fotó: Képernyőmentés

Más nyelvre is lefordítanák

Gudor Kund Botond hangsúlyozta, ez kísérleti program, az applikáció és webfelület elkészítésében rengeteg munka van, sok szakembernek kellett együtt dolgozni informatikustól művelődéstörténészekig, turisztikai szakértőkig, lelkészekig.

„Lassú, de biztos lépésekkel készül el egy-egy helységnek a leírása és teszi teljessé, gazdaggá dél-erdélyi szempontból az objektumok körét”

– fogalmazott a Nagyenyedi Református Egyházmegye vezetője. Kérdésünkre, hogy tervezik-e az egyelőre csak magyar nyelvű applikáció anyagának más nyelvekre való lefordítását, elmondta: egyelőre az első szakaszban tartanak, amikor a magyar nyelvű anyag bővül.

„Amennyiben népszerű lesz, feltétlenül megérné lefordítani más nyelvekre is ezt az információhalmazt. Ebben a fázisban a létesítmények száma fog bővülni, míg a következő szakaszban az információk más nyelvekre való fordítása következik, nemzetközi nyelvekre – angolra, németre –, de románra is nagyon jó lenne.

Idézet
Nem szabad megfeledkezni a máshonnan érkező román turistákról sem, akik szintén érdeklődnek a magyar múlt iránt, ugyanúgy, ahogy a szászokról is szeretnének információt nyerni”

– mondta Gudor Kund Botond.

Galéria

Magyarigeni templombelső

Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány

Hozzátette, hogy a népszerűsítés a Teleki László Alapítvány csatornáin keresztül történik. Első fázisban egy konferenciabemutató volt róla, ahol a szakemberek – művészettörténészek, építészek, kultúrmenedzsmenttel foglalkozó személyek stb.– ismerték meg.

Most azok körében terjesztik inkább az információt, akik a projekt kedvezményezettjei, így ahogy bővül majd a települések száma, a felhasználók száma is nőni fog,

vélte Gudor Kund Botond. Hozzátette, hogy a Toronyirántról az általa szerkesztett kultúrtörténeti ismertetőben, a Hegyaljai Kalauzban is lesz szó, és QR-kóddal be is lehet majd olvasni az applikációt. „Remélhetőleg, ahogy növekszik a projekt, egyre népszerűbb lesz. Akár regionális vagy országos népszerűségre is törekedhet, mert nagyon hasznos” – fogalmazott az esperes.

Véget nem érő felújítás

Lapunk kérdésére elmondta, hogy az app bővítése mellett a templomfelújítások is folytatódnak a dél-erdélyi régióban, ugyanis mindig akad tennivaló. „A felújítások soha nem fejeződnek meg. Kicsit Kőműves Kelemen balladájához hasonló, ha befejezi az ember az egyik részét, máris megjelenik egy másik probléma. A műemlék templomokat folyamatosan gondozni kell” – jelentette ki. Hozzátette:

az appnak pont az a célja, hogy felkeltse az érdeklődést, érzékenyítse az embereket.

„Olyan jelentős művelődéstörténeti értékekre hívja fel a figyelmet, melyek nem csak helyi vagy regionális szinten fontosak, hanem nemzeti értékek. Hogy ezeket meg lehessen óvni, és kulturális turizmussal akár olyan profitot generálni, ami visszafordítható” – fogalmazta meg a hosszú távú célt Gudor Kund Botond. 

Galéria

Boroskrakkói templombelső

Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány

A Toronyiránt révén olyan, sokak által nem ismert információkat tudhatunk meg például, hogy Alvincre Bethlen Gábor anno habánokat telepített, Kós Károly templomot tervezett, és Kemény Zsigmond mellett számos fontos személyiség származik még innen. Hasonlóan érdekes és ritka információkat fed fel az alkalmazás a többi dél-erdélyi helyszínről is. 

korábban írtuk

Templomúttal mentik a magyar műemlékeket Dél-Erdélyben
Templomúttal mentik a magyar műemlékeket Dél-Erdélyben

Dél-erdélyi templomút kialakításával biztosítaná a régió hívek nélkül maradt templomainak a megóvását a református egyház. Gudor Botond nagyenyedi esperes szerint egy-egy templom felújítása a kisszámú közösségre is megújító hatással lehet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 07., vasárnap

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről

Egy 15 éves lány meghalt vasárnap, miután lezuhant egy brassói panelház nyolcadik emeletéről. Az eset hajnali 2 órakor történt, és a helyszínre küldött orvosi csapatok már csak a halál beálltát tudták megállapítani.

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

Egy újszülöttet találtak holtan vasárnap a Szatmár megyei Turc település közeli területen, a rendőrök azonosították, és kórházba vitték az édesanyját – közölte vasárnap este a Szatmár megyei rendőrség.

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

2024. április 07., vasárnap

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket

Erdélyi városok, illetve lakónegyedek vezetnek egy ingatlanközvetítő portál rangsoraiban, melyek a legélhetőbb romániai helyszíneket vonultatják fel a lakhatási körülmények szempontjából.

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket
2024. április 07., vasárnap

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit

Újabb „csapás” érte a Gabriel Resources-t, miután a verespataki aranybánya-projektben érdekelt kanadai cég kanadai cég elvesztette a román állam ellen a kitermelés leállítása miatt indított pert: az Országos Adóhatóság zárolta a részvényeit.

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit
2024. április 07., vasárnap

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt

Pisztolylövésekkel, közel húsz kilométeres autós üldözés után állítottak meg a dél-erdélyi sztráda autópályarendőrei egy moldovai embercsempészt szombaton este.

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt
2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia