Marosszentimre református temploma szintén szerepel az applikációban bemutatott műemlékek között
Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány
Elsőként a Déva és Gyulafehérvár környéki műemlék templomokat mutatja be, de hosszú távon egész Erdélyre kiterjesztenék a Teleki László Alapítvány által készített Toronyiránt elnevezésű telefonos alkalmazást. Gudor Kund Botond nagyenyedi református esperes szerint fő cél kiemelni az anonimitásból a közösség nélkül maradt nemzeti értékű dél-erdélyi műemlékeket.
2021. augusztus 06., 18:192021. augusztus 06., 18:19
2021. augusztus 07., 09:022021. augusztus 07., 09:02
Újabb mérföldkőhöz érkezett a Teleki László Alapítvány határon túli műemlékvédő munkája, a magyarországi szakmai testület nemrég indította el Toronyiránt nevű telefonos alkalmazását, melynek célja, hogy információkkal segítse a közösség nélkül maradt dél-erdélyi műemlék templomokat meglátogató turistákat.
többek között a közeli szálláshelyekről is találni rajta információkat. Sőt, személyes idegenvezetőként is működik, ugyanis a leírások mellé a hang is bekapcsolható, így akár az adott épület meglátogatása közben is elindíthatjuk, hogy aztán a segítségével csodálkozzunk rá a részletekre.
Magyarigeni templombelső
Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány
A számos erdélyi és határon túli műemlék épület felújításában szerepet vállaló magyarországi alapítvány szakemberei olyan helyeken is dolgoznak, ahol már nem vagy alig van élő magyar közösség, emlékeztetnek az ismertetőben.
– mutat rá a közlemény. Eszerint a praktikus információkat kínáló applikáció révén azt is megtudjuk, kit kell keresni, ha be akarunk jutni valamelyik templomba, illetve milyen jó szálláshelyek, étkezési lehetőségek vannak a közelben.
„Az applikáció célja a turisták, a Dél-Erdélybe látogatók kiszolgálása mellett épített örökségünk védelme is: a túlélést biztosíthatjuk ezeknek a templomoknak azzal, hogy turisták látogatják őket, hiszen így állandóan szem előtt vannak, ha elbillen egy cserép, ha túl magasra nő a templom körüli növényzet (ami a falak vizesedését okozhatja), arról a templom kezelői időben értesülnek, és gyorsan el tudják végezni az állagmegóvási munkákat” – ismerteti a nem titkolt másik célt is az alapítvány. Mint írják,
Gudor Kund Botond nagyenyedi református esperes lapunknak elmondta, idővel több templom és régió csatlakozik majd a programhoz. A lelkész – aki a Gyulafehérvári környéki szórvány nagy ismerőjeként-segítőjeként a dél-erdélyi templomút projekt erdélyi résztvevője – a Krónikának úgy nyilatkozott, jelenleg a Déva és Gyulafehérvár közötti, körüli templomokról található anyag az appon, nagy hangsúllyal a hegyaljai, Gyulafehérvár környéki templomokra.
Boroskrakkó református temploma
Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány
„A projekt nem elhanyagolható célkitűzése, hogy az épületen túl mindenik templom esetében megpróbál művelődéstörténeti, művészettörténeti, néprajzi adatokat is adni az illető településről. Nem csak egy épület, egy templom, vártemplom története, hanem mondhatni, hogy településtörténet is, az adott helység magyarságának művelődéstörténete is benne van” – magyarázta az esperes.
Elsősorban azért, hogy felkeltse az adott településen átutazó vagy netán oda készülő turisták érdeklődését, és bővebb tájékoztatást nyújtson, mint amit egy limitált oldalszámú turisztikai kalauz.
Az applikáció révén majdhogy csillagtúraszerűen körbe lehet járni a dél-erdélyi régió templomait – mutatott rá Gudor Kund Botond, aki az alkalmazás erősségének tartja, hogy részletes információkat találni benne a szálláshelyekről, a közeli turisztikai lehetőségekről is.
– mondta az esperes, aki szerint a legtöbb turista a nagyvárosokat, a könnyen megközelíthető helyeket keresi fel, és a legtöbben nagyon csodálkoznak, ha kiderül, hogy ezek mellett közösség nélküli, de fontos művelődéstörténeti értéknek számító templomot találnak.
„Az applikációnak épp az lenne a szerepe, hogy kedvcsináló legyen, bemutassa a nem közismert értékeket, és ezáltal is segítse az illető közösséget a megmaradásban, a megújulásban. Sok mindent próbál tehát megoldani modern módon” – hangsúlyozta a dél-erdélyi szórvány ismerőjeként az esperes. Úgy vélte, a kedvcsinálás, népszerűsítés mellett az app a helyi közösségek mindennapjait is segíti azáltal, hogy a kulturális, vallási turizmus révén „élteti az ottani kevesek küzdelmét”.
Az app számos információt tartalmaz, könnyen kezelhető
Fotó: Képernyőmentés
Gudor Kund Botond hangsúlyozta, ez kísérleti program, az applikáció és webfelület elkészítésében rengeteg munka van, sok szakembernek kellett együtt dolgozni informatikustól művelődéstörténészekig, turisztikai szakértőkig, lelkészekig.
– fogalmazott a Nagyenyedi Református Egyházmegye vezetője. Kérdésünkre, hogy tervezik-e az egyelőre csak magyar nyelvű applikáció anyagának más nyelvekre való lefordítását, elmondta: egyelőre az első szakaszban tartanak, amikor a magyar nyelvű anyag bővül.
„Amennyiben népszerű lesz, feltétlenül megérné lefordítani más nyelvekre is ezt az információhalmazt. Ebben a fázisban a létesítmények száma fog bővülni, míg a következő szakaszban az információk más nyelvekre való fordítása következik, nemzetközi nyelvekre – angolra, németre –, de románra is nagyon jó lenne.
– mondta Gudor Kund Botond.
Magyarigeni templombelső
Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány
Hozzátette, hogy a népszerűsítés a Teleki László Alapítvány csatornáin keresztül történik. Első fázisban egy konferenciabemutató volt róla, ahol a szakemberek – művészettörténészek, építészek, kultúrmenedzsmenttel foglalkozó személyek stb.– ismerték meg.
vélte Gudor Kund Botond. Hozzátette, hogy a Toronyirántról az általa szerkesztett kultúrtörténeti ismertetőben, a Hegyaljai Kalauzban is lesz szó, és QR-kóddal be is lehet majd olvasni az applikációt. „Remélhetőleg, ahogy növekszik a projekt, egyre népszerűbb lesz. Akár regionális vagy országos népszerűségre is törekedhet, mert nagyon hasznos” – fogalmazott az esperes.
Lapunk kérdésére elmondta, hogy az app bővítése mellett a templomfelújítások is folytatódnak a dél-erdélyi régióban, ugyanis mindig akad tennivaló. „A felújítások soha nem fejeződnek meg. Kicsit Kőműves Kelemen balladájához hasonló, ha befejezi az ember az egyik részét, máris megjelenik egy másik probléma. A műemlék templomokat folyamatosan gondozni kell” – jelentette ki. Hozzátette:
„Olyan jelentős művelődéstörténeti értékekre hívja fel a figyelmet, melyek nem csak helyi vagy regionális szinten fontosak, hanem nemzeti értékek. Hogy ezeket meg lehessen óvni, és kulturális turizmussal akár olyan profitot generálni, ami visszafordítható” – fogalmazta meg a hosszú távú célt Gudor Kund Botond.
Boroskrakkói templombelső
Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány
A Toronyiránt révén olyan, sokak által nem ismert információkat tudhatunk meg például, hogy Alvincre Bethlen Gábor anno habánokat telepített, Kós Károly templomot tervezett, és Kemény Zsigmond mellett számos fontos személyiség származik még innen. Hasonlóan érdekes és ritka információkat fed fel az alkalmazás a többi dél-erdélyi helyszínről is.
Dél-erdélyi templomút kialakításával biztosítaná a régió hívek nélkül maradt templomainak a megóvását a református egyház. Gudor Botond nagyenyedi esperes szerint egy-egy templom felújítása a kisszámú közösségre is megújító hatással lehet.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!