Óriáskerékre is fel lehet ülni a gyulai vár közelében
Fotó: Rostás Szabolcs
A járványügyi helyzetben Magyarország által foganatosított beutazási korlátozások közepette is van lehetőség arra, hogy karantén és vírusteszt nélkül ellátogassunk az anyaországba, például egy strandolásra a gyulai várfürdőbe vagy városnézésre Debrecenbe. Igaz, messzebb nem mehetünk, és egy napnál többet sem tölthetünk a határ túloldalán.
2020. július 18., 21:102020. július 18., 21:10
2020. július 19., 11:442020. július 19., 11:44
Mindezt annak ellenére is megtehetjük, hogy július 15-én életbe léptek a koronavírus külföldről történő behurcolásának veszélye miatt elrendelt szigorítások. Ezek keretében Romániát – a koronavírus-járvány súlyossága szempontjából – sárga kategóriába sorolták, ezért az innen Magyarországra utazó magyar és román állampolgárnak 14 napos karanténba kell vonulnia. Ez alól kivételt az jelent, ha a megelőző 5 napban 48 óra időkülönbséggel két negatív koronavírustesztet tud hitelt érdemlően felmutatni.
Ebben az időszakban nincs túl nagy forgalom az átkelőknél a román–magyar határszakaszon
Fotó: Rostás Szabolcs
A magyar hatóságok által foganatosított, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) honlapján ismertetett rendelkezések értelmében a sárga és piros jelzéssel besorolt, Magyarországgal szomszédos országok állampolgárai beléphetnek az anyaország területére legfeljebb 24 óra időtartamra az államhatártól számított 30 kilométeres távolságon belülre. További szabály, hogy Magyarország területének az államhatárvonaltól számított 30 kilométeres sávján belül kötelesek tartózkodni, és kötelesek Magyarország területét a belépést követő 24 órán belül elhagyni.
Mindez azt jelenti, hogy a román állampolgárok – lakcímtől függetlenül – vírusteszt felmutatása, és karantén kockáztatása nélkül beutazhatnak Magyarországra, például Nyírbátorba, Debrecenbe, Berettyóújfalura, Gyulára, vagy Makóra. Minderről magunk is meggyőződtünk, amikor szombaton „átruccantunk” a többek között fürdőjéről, gótikus téglaváráról híres Gyulára. A Nagyszalonta–Méhkerék határátkelőhelyen a magyar határrendészet munkatársaitól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy nem ajánlott túllépni az idő- és távolsági korlátot.
A gyulai várfürdőben nincsenek korlátozások, még a maszkviselet sem kötelező a létesítmény területén
Fotó: Rostás Szabolcs
Magyarország területén ugyanis fokozott közúti ellenőrzést folytat a rendőrség, számos térfigyelő kamera is pásztázza az országutakat, tehát nem nehéz azonosítani valakit, ha elhagyja a 30 kilométeres határsávot. Ezen kívül 500 ezer forintos pénzbírságot kockáztat, aki a belépéstől számított 24 óra eltelte után hagyja el Magyarországot. Egyébként ennél a nagyszalontai határátkelőnél nem történt egészségügyi vizsgálat, hőmérőzés, és csak a Romániából való kilépéskor érdeklődtek az úti célunk felől.
Mint azt a Krónika a napokban hírül adta, a Magyarországra való beutazási szabályozás egyik furcsasága, hogy nincs lehetőségük igénybe venni az ország területén történő tranzitáthaladást a csak magyar állampolgársággal rendelkezőknek, vagy a magyar okmányokat felmutató kettős állampolgároknak, akiknek így akkor is karanténba kell vonulniuk, ha például Romániából Ausztriába vagy Horvátországba igyekeznének. Olvasói visszajelzések alapján azóta kiderült, hogy itt is létezik kiskapu: lehetőség nyílt Magyarország tranzitálására abban az esetben is, ha például a szülők román, a gyerekek pedig magyar úti okmányokat mutattak fel. Ugyanakkor a Magyarországgal szomszédos államból az agrárágazat munkaerőigényének biztosítása céljából az ágazati dolgozók csoportos határátlépésére valamennyi ukrán, román és szerb határátkelőhelyen lehetőség van.
Az egykori Magyar Királyság egyetlen, épen megmaradt alföldi téglavára is vonzza a turistákat
Fotó: Rostás Szabolcs
A járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló, szerdától hatályos magyar kormányrendelet a koronavírus-járvány súlyossága szempontjából három – vörös, sárga és zöld – kategóriába sorolja az államokat (Romániát a sárga zónába), és ennek megfelelően rendelkezik az onnan érkezők határátlépésének korlátozásáról. Magyar állampolgár zöld jelzésű országból kontroll nélkül léphet be; sárga vagy piros jelzésű országból belépve a határon egészségügyi ellenőrzés alá vetik és 14 napos karanténba kell vonulnia. Ez alól kivételt az jelent, ha a megelőző 5 napban 48 óra időkülönbséggel két negatív koronavírustesztet tud hitelt érdemlően felmutatni.
A sárga jelzésű országból érkező magyar állampolgár az első koronavírustesztet követően szabadulhat a karanténból, míg vörös jelzésű ország esetében két negatív tesztre van ehhez szükség. Nem magyar állampolgárok esetén sárga jelzésű ország állampolgárai ugyanolyan feltételekkel léphetnek be, mint a magyar állampolgárok, vörös jelzésű országból történő belépésre viszont nincs lehetőség.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
2 hozzászólás