A gyerekek immunrendszere még nincs felkészülve, hogy gyorsan és hatékonyan védekezzen a vírusok ellen
Fotó: Haáz Vince
Az enyhe időjárás kedvez a vírusok terjedésének, egyre több gyerek kerül kórházba légúti fertőzés miatt. A lapunknak nyilatkozó szakemberek szerint az évtized legagresszívebb gyerekkori vírusfertőzési szezonjával állunk szemben, azonban sokat tehetünk a fertőzések megfékezéséért és a gyors gyógyulásért.
2022. december 07., 09:302022. december 07., 09:30
Egyre több gyerek betegszik meg légúti fertőzések miatt, sokan kórházi kezelésre szorulnak. A szakértők úgy vélik, az évtized legagresszívebb gyermekkori vírusfertőzési szezonjával állunk szemben. A jelentések szerint az országban 24 óra alatt 200 esetet vettek nyilvántartásba, ami a sokéves átlag kétszerese.
A lapunk által megszólaltatott járványtani szakértő rámutatott, a kialakult helyzet várható volt, hiszen a pandémia éveiben a korlátozások miatt zártabban, óvatosabban éltek a családok, a gyerekek nem voltak kitéve azoknak a kórokozóknak, melyekkel most találkoznak, az immunrendszerük nincs felkészülve, hogy gyorsan és hatékonyan védekezzen a vírusok ellen.
Rengeteg a beteg gyerek, köhögnek, folyik az orruk, közülük sokan kórházi ellátásra szorulnak, mert oxigénpótlásra vagy intravénás kezelésre van szükségük – erősítette meg lapunknak Seres Lucia háziorvos, gyerekgyógyász. A háromszéki szakember rámutatott, a vírusos fertőzésekre nem indokolt az antibiotikumos kezelés, ha a gyerek meghűl, legjobb, ha sok teát, C-vitamint adunk neki, tisztítjuk az orrát. Ha egy-két nap után nem javul az állapota, orvoshoz kell fordulni előzetes egyeztetés után.
Az orvos hangsúlyozta, a beteg gyereket semmiképp ne vigyük közösségbe, a tapasztalat szerint a szülők megjelennek a beteg gyerekkel a különböző óvodai-iskolai ünnepségeken, arra hivatkozva, hogy azt a fél-órát-órát kibírja, és annyit készült erre az alkalomra. „Ez egy hatalmas tévedés, a beteg gyereket mindenképp el kell különíteni” – fogalmazta meg az orvos, aki szerint a gyerekkel lehet sétálni a szabad levegőn, de semmiképp ne menjen tömegbe.
Várható volt, hogy jobban terjednek ebben a szezonban a kórokozók, és súlyosabb lesz a gyerekek körében a fertőzések lefolyása is – mondta el megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita megyei egészségügyi igazgatóság vezetője. A járványtani szakértő kifejtette, a jelenlegi három-négy éves gyerekek úgy cseperedtek fel, hogy szinte végig „burokban” voltak, amint kinőttek a védett csecsemőkorból, a pandémia miatt alig jártak közösségbe, másrészt a körülöttük levő felnőttek maszkot viseltek, nem adták át nekik a fertőzéseket.
Hozzátette, mivel a mostani kisgyerekek szervezete viszonylag kevés kihívással szembesül, sérülékenyebb is. Tar Gyöngyi felidézte, a koronavírus-járvány előtti időszakból ismerős forgatókönyv, hogy amint a kisgyerek elkezd közösségbe – bölcsődébe, óvodába – járni, rögtön megbetegszik, jelentkezik a megfázás, a hűlés. Egy átlagos kisgyerekes családban napirenden volt, hogy állandóan beteg a gyerek, meghűlt, folyik az orra. A gyerekek immunrendszere még felkészületlen, de éppen ezekkel az enyhe lefolyású fertőzésekkel „tréningezi” magát a felnőttkorra.
– részletezte a szakértő. Hozzátette, a nedves tél eleji időszak kedvez a vírusok terjedésének, viszont a felnőttek védettebbek, mert már sok szezonon vannak túl, többféle vírussal találkoztak, kialakult az „immunológiai memóriájuk”. A maszkviselés, a távolságtartás védett a fertőzésektől, ám ezeket az óvintézkedéseket nem lehet hosszabb ideig fenntartani – összegezte a járványtani szakorvos.
Rámutatott, úgy védekezhetünk, ha csökkentjük a kórokozók terjedésének lehetőségét, ha megjelennek a tünetek, ne menjünk közösségbe, mossunk gyakran kezet, aki úgy érzi, fertőzhet, vagy éppen védelemre szorul, viseljen maszkot. Tar Gyöngyi kifejtette, anyaként megérti, milyen nehéz a reggeli rohanásban megoldást találni a gyerek felügyeletére, ha észrevesszük, hogy szipog, de ha aznap még bevisszük az óvodába-iskolába, csak egy nappal eltoljuk a problémát, miközben nagymértékben hozzájárulunk a fertőzés terjedéséhez. Amikor éppen jelentkeznek a tünetek, akkor kerül ki a legtöbb vírus a környezetbe, ez a legfertőzőbb időszak.
Ugyanakkor rá kell szoktatni a gyerekeket, hogy váljon náluk reflexszé a kézmosás, akkor érezzék kényelmetlenül magukat, ha evés előtt és után, a mosdó használata után, hazaérkezéskor nem tudják megmosni a kezüket. Tar Gyöngyi hangsúlyozta, a háziorvosunkkal egyeztessünk, ne az internetről összeszedett információk alapján enyhítsük a gyerek tüneteit, ám kérjünk időpontot, ne várakoztassuk a beteg gyereket az orvosi rendelő előtt.
Az idei vírusidény sokkal „intenzívebb”, mint más években, és emiatt valószínűleg korábban véget is ér – jelentette ki kedden Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
szóljon hozzá!