Tanévlezárásra törekednek az erdélyi magyar egyetemek

Tanévlezárásra törekednek az erdélyi magyar egyetemek

Függnek egymástól. A PKE a hallgatói száz százalékát eléri a digitális platformokon keresztül

Fotó: Partiumi Keresztény Egyetem Nagyvárad

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet és a Partiumi Keresztény Egyetemet is új kihívások elé állította a koronavírus megjelenése és terjedése miatt bevezetett rendkívüli állapot, ám a Krónikának nyilatkozó rektorok szerint a magyar felsőoktatási intézmények, az oktatók és a hallgatók egyaránt megbirkóznak a feladattal.

Bálint Eszter

Kiss Judit

2020. április 26., 15:242020. április 26., 15:24

2020. április 26., 15:322020. április 26., 15:32

Hogyan sikerült átállni az online oktatásra, és miként befolyásolja a tanév lezárását a járványhelyzet? – kérdeztük Dávid Lászlótól, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektorától. „Amikor áttértünk az online oktatásra, az első kérés az volt, nehogy azt tegyük, hogy kizárólagosan meghatározunk egy olyan felületet, amelyet bizonyos tanárok nem ismernek. Eddig is voltak sokan olyanok, akik pl a Moodle segítségével kommunikáltak a diákokkal, feladatokat adtak ki, bizonyos szinten online oktatást végeztek.

Idézet
Ajánlást adtunk, úgy tértünk át az online oktatásra, hogy mindenkinek meghagytuk a szabadságot, hogy milyen felületet használjon, de megkérdeztük a tanárok meglátásait is. A hallgatók bekapcsolódnak, és működik a tanítás”

– mondta a rektor.

A gyakorlati oktatás sínyli meg a leginkább a szükségállapotot

Kifejtette, majdnem teljes egészében meg lehet tartani a kurzusokat, leszámítva a gyakorlati oktatást, hiszen a Sapientiának jellegzetesen gyakorlati képzései is vannak. Ilyen a mérnökképzés – a mérnökhallgatók száma a hallgatók összlétszámának felét meghaladja. „Figyelembe kellett vennünk ezért a lehetőséget, hogy akár a tanév megnyújtásával, tömbösítve meg lehessen tartani a gyakorlati órákat, amikor erre majd lehetőség nyílik. Külön kellett választani a végzős és nem végzős évfolyamokat;

Idézet
előbbiek esetében abból indultunk ki, hogy minden hallgatónak meg kell adni a lehetőséget, hogy az idén végezzen, tegyék le az államvizsgát, és valamilyen módon később megszervezzük a licencvizsgák megvédését”

– mutatott rá a rektor. Dávid László azt mondta, reménykedik, ezt meg is tudják valósítani a végzősök és mesterisek esetében is.

Galéria

Dávid László

Fotó: Sapientia.ro

A kisebb évesek esetében azt a feltételt vették figyelembe, hogy lehetnek olyan tantárgyak, amelyek leadását nem lehet befejezni az idén azért, mert a gyakorlati képzés feltételeinek nem lehet megfelelni. „Ebben az esetben ha a krediteknek jó részét megszerezték ezeknél a tantárgyaknál, jövőre úgy fogjuk megteremteni a lehetőséget, hogy úgy teljesíthessenek a diákok, hogy a kevesebb kreditpontot fogadjuk majd el teljes értékű teljesítésnek.

Idézet
Tehát nem kötelezzük a hallgatókat arra, hogy a 60 kreditpont jelentse az év lezárásának feltételét, hanem kevesebbet is elfogadunk azzal a feltétellel, hogy a jövőben teljesítsék az elmaradt krediteket anélkül, hogy bármi hátrányuk származna akár az ösztöndíj odaítélésekor, akár abban, hogy tandíjmentes státust nyerhessenek el”

– mutatott rá az egyetem vezetője. Kitért arra is, hogy mivel az egyetem négy helyszínén működik a 31 alapképzési szak, készítettek körképet arról, hogyan sikerül az online oktatást végezni: a visszajelzések szerint több mint 90 százalékban jól működik.

„A vizsgák egy részét megpróbáljuk online felületen lebonyolítani. A diákoknak évközi feladatokat is teljesíteniük kell, és azok beleszámíthatnak a jegybe, ugyanakkor olyan teszteket készítenek a tanárok, amelyek kitöltésének időkorlátja van, és megvan a lehetőség arra is, hogy szóbeli vizsgát online tartunk” – mutatott rá a rektor.

Rámutatott, át kellett szervezni azokat az évfolyamokat, ahol írásbeli vizsga van, és sok a hallgató, száznál is többen egy vizsgára. Ebben az esetben a kötelezően előírt, szakonkénti két alkalom nem elegendő, hogy a vizsgákat megtartsák.

Idézet
Reménykedem, teljes egészében lezárható lesz ez a tanév, és megpróbáljuk úgy megszervezni, hogy a diákoknak semmilyen kára ne származzon”

– mondta a rektor.

Zökkenőmentes volt az átállás a PKE-n

„Amilyen gyorsan érkezett a rendkívüli helyzet, éppen olyan gyorsan tudtunk átállni” – jelentette ki a Krónika érdeklődésére Pálfi József, a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem rektora. Mint részletezte, az elmúlt esztendők reformjai ilyen szempontból is hasznosnak és eredményesnek bizonyultak, sok mindent korszerűsítettek az utóbbi időben, és most azt kellett aktívabb módon gyakorlatba ültetni. A hallgatóknak több platform közvetítésével juttatják el a tananyagot.

„Eddig is rendelkezésünkre állt a Vénusz nyilvántartó rendszer, ahol az oktatók már korábban is feltölthették előadásaikat.

Idézet
Ezt most mind az oktatók, mind pedig a hallgatók sokkal inkább elkezdték használni.

Ezen kívül van az egyetemen a Moodle rendszer, amely például az ismeretek ellenőrzésére is kiváló lehetőséget nyújt – ez tesztet generál, ezáltal az oktató is pontosan láthatja azt, hogy a hallgatónak mennyire sikerült átvennie az anyagot. Sokan a Google Meeten keresztül tartják az előadásokat. Ehhez okostáblát is csatlakoztatnak, a hallgató kérdez, válaszol, és így nagyon interaktív lesz az egész óra. De tovább sorolhatnám például a Skype, Messenger, Whatsapp lehetőségeket. Így alapvetően mindenki megtalálta a számára megfelelő platformot, amelyen a hallgatókkal tartja a kapcsolatot” – ecsetelte az online oktatás mikéntjét a rektor.

Galéria

Pálfi József

Fotó: Partiumi Keresztény Egyetem

Kérdésünkre, hogy a diákok megközelítőleg hány százalékát éri el a PKE ezeken a platformokon, Pálfi leszögezte: a hallgatók 100 százalékát.

Az értesítéseket e-mailben küldik ki számukra a titkárságon dolgozók. A tanulmányi felelősök valamennyi hallgatóval folyamatosan és rendszeresen tartják a kapcsolatot, közben pedig a tehetséggondozó iroda online is a hallgatók rendelkezésére áll, ha bármilyen problémájuk adódna.

„Természetesen a személyes kapcsolatot, amelyhez hozzászoktunk, semmi sem pótolja, ez tény, de tudomásom szerint nincs olyan, hogy nem érjük el a hallgatót, vagy a hallgató nem tudná elérni valamelyik tanárt, valamelyik titkárságot. A könyvtár is online működik folyamatosan, de kérhetnek könyvet a hallgatók, és a kollégák is igyekeznek biztosítani számukra. Igyekszünk odafigyelni minden olyan kérdésre, amelyek akár a hallgató eltűnésére vagy lemorzsolódására utalna, de eddig nem érzékeltük ezeknek a jeleit” – jelentette ki Pálfi, amikor arról faggattuk, nem tartanak-e a hallgatók „elvesztésétől” a kialakult rendkívüli helyzetben.

A tanév lezárására, a vizsgaidőszak mikéntjére vonatkozó kérdésünkre megjegyezte: azok még odébb vannak. „Az egyetemi vezetés folyamatosan konzultál a karokkal, tanszékekkel, és többféleképpen igyekszünk felkészülni erre az újfajta kihívásra. Ám úgy gondolom, jelen pillanatban erről még nem időszerű nyilatkozni. Sok minden nem tőlünk függ” – fogalmazott a PKE rektora. Rámutatott: odafigyelnek az országos rendelkezésekre, és azok figyelembevételével rendszerszintű lépéseket tesznek. Így mire beköszönt a vizsgaidőszak, a hallgatók fel lesznek készítve, a tananyagot is időben megkapják, ezért a rektor bízik benne, hogy a diákok sikeresen számot tudnak majd adni tudásukról.

Idézet
Nem hiszem, hogy lazítanunk kellene a vizsgaelvárásokon. A minőség rovására nem mehet semmi. Az valószínű, hogy más lesz a vizsgáztatás, de ez nem azt jelenti, hogy könnyebb”

– jelentette ki kérdésünkre Pálfi József.

Amint arról beszámoltunk, a kolozsvári székhelyű Babeș–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) is igyekeznek megfelelni a rendkívüli körülményeknek: a BBTE-n online tehetik le az alapképzési és a magiszteri tanulmányokat lezáró vizsgáikat a hallgatók, de a felsőoktatási intézménybe való felvételit is a világhálón tartják.

korábban írtuk

Online vizsgázhatnak a BBTE végzősei, a felvételi is a világhálón zajlik
Online vizsgázhatnak a BBTE végzősei, a felvételi is a világhálón zajlik

Online tehetik le az alapképzési és a magiszteri tanulmányokat lezáró vizsgáikat a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) hallgatói, de a felsőoktatási intézménybe való felvételit is a világhálón tartják.

Sokszínű és enyhébb vizsga a MOGYTTE-n

Ha minden jól alakul, valamikor a nyár derekán a rezidensvizsgához hasonló, összevont felmérésre számíthatnak eközben a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) hallgatói. Gyaníthatóan ez a nagyvizsga lazább lesz az első félévinél. Legalábbis így képzeli el Szilágyi Tibor, a szenátus alelnöke, aki szerint nagy valószínűséggel minden oktató kollégája a tanítási lehetőségekhez és módszerekhez igazítja elvárásait. Erről nem született hivatalos döntés, inkább egy hallgatólagos megállapodás körvonalazódik.

A MOGYTTE-n a Microsoft Teams számítógépes program segítségével amúgy zavartalanul folyik a távoktatás. Szilágyi úgy tudja, ehhez mindenkinek van hozzáférése, hisz manapság nincs olyan egyetemista, akinek, ha számítógépe vagy laptopja nem is, de okostelefonja ne lenne. „Szintén az internet segítségével szemináriumszerű gyakorlatot is lehet tartani. Ugyanúgy teszteket is. Igazi vizsgát viszont nem, mert nem tudni, ki ül a vezeték másik végén. Illetve, ha valóban a diákunk van ott, nincs semmiféle biztosíték arra, hogy egy másik csatornán nem kommunikál-e társaival” – vélekedett a távvizsga lehetőségéről a szenátus alelnöke.

Kollégája, Nagy Előd rektorhelyettes sem a távoktatás, illetve a második félévi vizsgák miatt aggódik. Mint mondta, minél inkább elhúzódik a járvány, annál nagyobb fejtörést fog okozni a felvételi vizsga megszervezése. A MOGYTTE tanárai mégis derűlátók: április 26-án, a Zoom platformon keresztül elkezdik az online előkészítőt. Az első alkalommal kémiaórát tartanak a gyógyszerészeti szakra készülők számára, míg délután az orvosi és fogorvosi szakokra jelentkezőknek. A biológiafelkészítők május 2-án kezdődnek. A rendkívüli helyzetre való tekintettel a magyar oktatók méltányosnak tartották volna, ha az intézmény vezetősége az idén eltekint a részvételi díjtól. A vezetőség – amely már évek óta profitorientált politikát folytat – leszavazta a javaslatot. Az oktatócsomagokat az első alkalom előtt legkésőbb 48 órával kell megvásárolni. További részletek az egyetem honlapján találhatók. (Szucher Ervin)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 07., vasárnap

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről

Egy 15 éves lány meghalt vasárnap, miután lezuhant egy brassói panelház nyolcadik emeletéről. Az eset hajnali 2 órakor történt, és a helyszínre küldött orvosi csapatok már csak a halál beálltát tudták megállapítani.

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

Egy újszülöttet találtak holtan vasárnap a Szatmár megyei Turc település közeli területen, a rendőrök azonosították, és kórházba vitték az édesanyját – közölte vasárnap este a Szatmár megyei rendőrség.

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

2024. április 07., vasárnap

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket

Erdélyi városok, illetve lakónegyedek vezetnek egy ingatlanközvetítő portál rangsoraiban, melyek a legélhetőbb romániai helyszíneket vonultatják fel a lakhatási körülmények szempontjából.

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket
2024. április 07., vasárnap

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit

Újabb „csapás” érte a Gabriel Resources-t, miután a verespataki aranybánya-projektben érdekelt kanadai cég kanadai cég elvesztette a román állam ellen a kitermelés leállítása miatt indított pert: az Országos Adóhatóság zárolta a részvényeit.

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit
2024. április 07., vasárnap

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt

Pisztolylövésekkel, közel húsz kilométeres autós üldözés után állítottak meg a dél-erdélyi sztráda autópályarendőrei egy moldovai embercsempészt szombaton este.

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt
2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia