Tánczos: mivel 2016 óta nem mérték fel hivatalosan a medvepopulációt, senki nem tudja megmondani, hány medve él egy adott térségben
Fotó: Veres Nándor
Tánczos Barna környezetvédelmi, víz- és erdőügyi miniszter úgy nyilatkozott pénteken Bákóban, hogy a Keleti-Kárpátok keleti részein kisebb a medvepopuláció, mint a nyugati részeken. Ennek az lehet a magyarázata, hogy a lakosság illegális módszerekkel pusztít el medvéket.
2021. szeptember 10., 16:112021. szeptember 10., 16:11
2021. szeptember 10., 16:152021. szeptember 10., 16:15
Tánczos kifejtette, mivel 2016 óta nem mérték fel hivatalosan a medvepopulációt, senki nem tudja megmondani, hány medve él egy adott térségben. Beszédes azonban, hogy egyre szaporodnak az 112-es segélyhívó számra érkező bejelentések, valamint a kárbejelentések is – írja az Agerpres.
Mindez arra enged következtetni, hogy a medvepopuláció mindenhol nő, ahol a lakosság nem tesz ez ellen illegális módszerekkel. Ahol ugyanis a lakosság „elvesztette a türelmét” a medvék okozta károk miatt, ott mérget tesznek ki, vagy csapdát állítanak az állatnak, vagy a sínekre tesznek ételt, hogy a medvét elüsse a vonat. A medvék száma jóval kisebb a Keleti-Kárpátok keleti lejtőin, mint például Brassó, Kovászna, Hargita, Maros vagy Beszterce–Naszód megyében, és ennek a lakosság illegális beavatkozása lehet az egyik oka – mondta a miniszter, aki szerint csak a helyzet fenntartható rendezése szoríthatja vissza ezt a jelenséget.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy már megvan a törvényes lehetőség a sürgősségi beavatkozásra abban az esetben, ha a medvék behatolnak egy településre, és az elkövetkező időszakban a minisztérium egyszerűsíteni fogja a településen kívüli beavatkozásokat is azokban az esetekben, amikor emberélet van veszélyben.
Rátámadt egy medve egy 58 éves férfira a Hargita megyei Gyimesközéplok községben; az áldozatot kar- és fejtájéki sérülésekkel szállították kórházba, állapota stabil.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!