A Mária-oszlop az eredeti helyén
Fotó: Adatbank.ro
Jó ötletnek tartja Takó István, a Szentpéteri templom lelkésze, hogy visszahelyeztetnék eredeti helyére Kolozsvár legrégebbi köztéri szobrát. Az RMDSZ-frakció az Egyetem utca felújítása kapcsán vinné vissza a piarista templom elé a Mária-oszlopot.
2018. április 20., 09:082018. április 20., 09:08
Visszahelyeztetné eredeti helyére Kolozsvár és egyben Erdély egyik legrégebbi köztéri szobrát, a barokk Mária-oszlopot az önkormányzat RMDSZ-frakciója.
Az önkormányzat legutóbbi ülésén hirdetett ötletbörzét a Főtér közelében található két utca korszerűsítésére. Oláh Emese alpolgármester tájékoztatása szerint a határozat értelmében az önkormányzat a börze első helyezettjét bízza meg a tervezéssel, a felajánlott szerződés értékét 755 ezer lejre becsülik. A nyertes pályázatot szakértőkből álló zsűri választja ki, ennek tagjait Emil Boc polgármester delegálja.
A tanácsülésen Gergely Balázs kérte, hogy a felújítás során helyezzék vissza eredeti helyszínére, a piarista templom előtti, jelenleg parkolóként működő térre a Mária-oszlopot. A barokk fogadalmi szobor jelenleg a Mărăşti negyedi Szentpéteri templom mögött található.
Takó István, a Szentpéteri templom plébánosa a Krónikának elmondta, a Mária-oszlop az önkormányzat hatáskörébe tartozik, a templom kerítésén kívül található, így elköltöztetéséhez nincs szükség az egyházközség engedélyére.
Hozzátette, a költöztetésnek csak abban az esetben lenne értelme, ha a Mária-oszlop megfelelő környezetbe, szépen kialakított térre kerülne. Amennyiben a piarista templom előtt található parkolóba, autók közé tennék, az semmivel sem lenne jobb a jelenlegi helyszínnél, hívta fel a figyelmet a plébános.
És a jelenlegi, eldugott helyszínen
Fotó: Adatbank.ro
Az osztrák Anton Schuchbauer szobrászművész készítette, az oszlop tetején egy Mária-szobor áll. A kommunista ideológiai viszonyok között „zavaróan” hatott, és akadályozta a közlekedést, így 1957-ben restaurálták‚ majd szétszedték és a ferences templomban raktározták el. 1961-ben került a Szentpéteri templom mögé.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!