Fotó: Videófelvétel
Sajátos hangulatú „per” keretében, a város polgármesterének jelenlétében „mondott ítéletet” az Osztrák–Magyar Monarchia fölött Gheorghe Funar, Kolozsvár korábbi, soviniszta polgármestere a szintén szélsőségesen magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) helyi politikusaival Gyulafehérváron.
2023. november 03., 15:002023. november 03., 15:00
Az „ítélethozatallal” a 18. századi dél-erdélyi román parasztlázadás vezetői, Horea, Cloșca és Crișan kivégzése miatt marasztalták el az egykori dualista államalakulatot.
A csütörtök délutáni „tárgyalást” szabad téren tartották a dél-erdélyi városban, egy piros-sárga-kék trikolórral letakart asztal mögött, ahol
Gheorghe Funar, a dévai AUR-fiókszervezet vezetője, Tiberiu Bârstan, valamint két, szintén AUR-tag nő, Daniela Petronela Anca és Letiția Aman foglalt helyet –
A „történelmi ügyész” szerepét egy, a helyi román sajtó által „önjelölt író, történész és irodalomtörténészként” aposztrofált férfi, Laurean Stănchescu vállalta magára, aki ugyan többször is nekifutott, hogy ismertesse a vádakat, de végül nem jött össze – végezetül úgy összegzett, hogy „az itt elkövetett atrocitások miatt”.
– fogalmazott, bár azt nem indokolta meg, hogy miért.
Egyébként állítása szerint Ferenc József császártól és királytól származó dokumentumokhoz jutott hozzá, a bécsi birodalmi levéltárból és a Magyar Tudományos Akadémia levéltárából is szerzett iratokat – hogy konkrétan miről van szó, arról nem beszélt, és azt sem tárta a nyilvánosság elé, hogyan jutott be a szóban forgó levéltárakba. Mint mondta, „ez a mesterségem irodalomtörténészként”.
A természetesen elmarasztaló „ítélet” után Gheorghe Funar ragadta a kezébe a mikrofont, aki azzal kezdte, hogy
majd a tárgytól meglehetősen távolra eltérve arról kezdett ömlengeni, hogy Traianus császár személyesen asszisztált az általa a Föld első fővárosaként emlegetett egykori dák főváros, Sarmisegetuza megsemmisítésénél.
Funar szerint a 100 000 harcos befogadására képes egykori dél-erdélyi „ősfőváros” alatt a világ első földalatti városa is megépült, amelyből az ország és a világ számos pontjába vezettek alagutak.
Az általuk pellengérre állított Osztrák–Magyar Monarchia ugyanis csupán az 1867-es kiegyezés után jött létre, míg a Horea, Cloșca és Crișan-féle parasztlázadás – amely során mintegy 4000 embert, nagy többségében dél-erdélyi magyart, de rengeteg szászt is lemészároltak – 1784-ben zajlott.
Ráadásul csak Horeát és Cloșcát érte utol a jól kiérdemelt megtorlás – a kerékbe törés –, Crișan ugyanis még a börtönben öngyilkos lett.
A jelek szerint az önjelölt „történész” mégsem kutakodott eléggé alaposan a bécsi és budapesti levéltárakban. Bár az is lehet, hogy a dokumentumokat inkább az egykori dák főváros alatti alagutak valamelyikében találta…
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Szent Iván-éji tűzugrás újbóli meghonosításával a pécskai Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes, amely a nyári napforduló estéjén szervezte meg a az idei Pécskai Magyar Napok „fénypontját”.
Nagyszabású román–magyar határrendészeti razziát tartottak az elmúlt hétvégén Arad megye területén a két ország határőrizeti szervei. Több száz személyt és gépjárművet ellenőriztek, tucatnál is több bírságot róttak ki.
Marius Coman, a Nagyváradi VSK U14-es kategóriában országos bajnok kosárlabdacsapatának 23 éves segédedzője vesztette életét vasárnap az A2-es autópályán történt buszbalesetben.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.
A Krónikához eljuttatott tájékoztatásában a magyar honvédelmi minisztérium közli: nem tartja megfelelőnek az aradi Alsótemetőt a Románia területén nyugvó magyar világháborús hősök földi maradványainak központi temetője létrehozása céljából.
A Kilyént képviselő Varga Mátyás nyerte Rover Gidran Rozi nevű lovával a Székely Vágtát, a Nemzeti Vágta 14. alkalommal megrendezett székelyföldi kvalifikációs előfutamát vasárnap a háromszéki Maksához tartozó Óriáspince-tetőn.
A Maros Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság műszaki megoldásokat azonosított a Kis-Küküllő vizének sókoncentrációja által okozott probléma közép-, illetve rövidtávú rendezésére – jelentette be vasárnap Barabási Antal-Szabolcs, Maros megye prefektusa.
Kitüntetést kapott Cătălin Cherecheș, Nagybánya korrupció miatt elítélt, külföldre szökött, ott elfogott, így jelenleg börtönbüntetését töltő volt polgármestere a román ortodox egyháztól.
Tűz ütött ki szombaton a kolozsvári megyei kórház pszichiátriai osztályának egyik kórtermében.
Románia egyik legnagyobb, szintetikus kábítószerek illegális előállítására szolgáló laboratóriumát fedezte fel a rendőrség és az ügyészség egy Brassó megyei raktárban.
szóljon hozzá!