Fotó: Videófelvétel
Sajátos hangulatú „per” keretében, a város polgármesterének jelenlétében „mondott ítéletet” az Osztrák–Magyar Monarchia fölött Gheorghe Funar, Kolozsvár korábbi, soviniszta polgármestere a szintén szélsőségesen magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) helyi politikusaival Gyulafehérváron.
2023. november 03., 15:002023. november 03., 15:00
Az „ítélethozatallal” a 18. századi dél-erdélyi román parasztlázadás vezetői, Horea, Cloșca és Crișan kivégzése miatt marasztalták el az egykori dualista államalakulatot.
A csütörtök délutáni „tárgyalást” szabad téren tartották a dél-erdélyi városban, egy piros-sárga-kék trikolórral letakart asztal mögött, ahol
Gheorghe Funar, a dévai AUR-fiókszervezet vezetője, Tiberiu Bârstan, valamint két, szintén AUR-tag nő, Daniela Petronela Anca és Letiția Aman foglalt helyet –
A „történelmi ügyész” szerepét egy, a helyi román sajtó által „önjelölt író, történész és irodalomtörténészként” aposztrofált férfi, Laurean Stănchescu vállalta magára, aki ugyan többször is nekifutott, hogy ismertesse a vádakat, de végül nem jött össze – végezetül úgy összegzett, hogy „az itt elkövetett atrocitások miatt”.
– fogalmazott, bár azt nem indokolta meg, hogy miért.
Egyébként állítása szerint Ferenc József császártól és királytól származó dokumentumokhoz jutott hozzá, a bécsi birodalmi levéltárból és a Magyar Tudományos Akadémia levéltárából is szerzett iratokat – hogy konkrétan miről van szó, arról nem beszélt, és azt sem tárta a nyilvánosság elé, hogyan jutott be a szóban forgó levéltárakba. Mint mondta, „ez a mesterségem irodalomtörténészként”.
A természetesen elmarasztaló „ítélet” után Gheorghe Funar ragadta a kezébe a mikrofont, aki azzal kezdte, hogy
majd a tárgytól meglehetősen távolra eltérve arról kezdett ömlengeni, hogy Traianus császár személyesen asszisztált az általa a Föld első fővárosaként emlegetett egykori dák főváros, Sarmisegetuza megsemmisítésénél.
Funar szerint a 100 000 harcos befogadására képes egykori dél-erdélyi „ősfőváros” alatt a világ első földalatti városa is megépült, amelyből az ország és a világ számos pontjába vezettek alagutak.
Az általuk pellengérre állított Osztrák–Magyar Monarchia ugyanis csupán az 1867-es kiegyezés után jött létre, míg a Horea, Cloșca és Crișan-féle parasztlázadás – amely során mintegy 4000 embert, nagy többségében dél-erdélyi magyart, de rengeteg szászt is lemészároltak – 1784-ben zajlott.
Ráadásul csak Horeát és Cloșcát érte utol a jól kiérdemelt megtorlás – a kerékbe törés –, Crișan ugyanis még a börtönben öngyilkos lett.
A jelek szerint az önjelölt „történész” mégsem kutakodott eléggé alaposan a bécsi és budapesti levéltárakban. Bár az is lehet, hogy a dokumentumokat inkább az egykori dák főváros alatti alagutak valamelyikében találta…
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!