A költő szobra az Áprily Lajos Főgimnáziumban kapott helyet, mely 1990-es újraindulásakor vette fel a városban született költő nevét
Fotó: Toró Tamás/Facebook
Áprily Lajos életművével feltette Brassót a magyar és az európai irodalom térképére, a költő megérdemelt egy szobrot szülővárosában – jelentette ki Kalmár Ferenc, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa a költő szobrának avatóján szerdán Brassóban.
2024. október 16., 20:262024. október 16., 20:26
2024. október 16., 22:432024. október 16., 22:43
A költő szobra az Áprily Lajos Főgimnáziumban kapott helyet, mely 1990-es újraindulásakor vette fel a Cenk alatti városban született Áprily nevét. Kalmár Ferenc azt MTI-nek elmondta, hogy
A brassói születésű politikus az avatóünnepségen mondott beszédében különleges alkalomnak nevezte a szoborállítást. Hangsúlyozta: „a szobor a mozdulatlan érték a változó világban, mércévé válik”, magában hordozza a magyar kultúra egyediségét, gazdagságát.
Beszédében a fejszobor készítőjére, Blaskó János Munkácsy Mihály-díjas szobrászra utalva közölte: az alkalomból két művészet előtt tisztelegnek, ünneplik a szoborba öntött költőt és az őt megformázó szobrászt, a múltat és a jelent.
Felidézte: Áprilyt nem egy kritikusa a legnagyobb erdélyi költőnek tartja az itt született versei alapján. Költészetében hangot kap a háborút megélt generáció szörnyű élménye, a kisebbségi létbe szorultság keserű állapota, létélménye. „Költészete a transzilvanista ideológia lírai kivetülése, a szülőföld mérhetetlen szeretete” – jelentette ki. Emlékeztetett:
Erdélyt és azon belül a Barcaságot az 1929-ben Magyarországra áttelepült Áprily sem feledte el soha – összegzett Kalmár Ferenc.
Az avatóünnepséget pódiumbeszélgetés követte a szobrot készítő Blaskó János szobrászművésszel, az ünnepségen bemutatták a Grimasz diákszínjátszócsoport Áprily-versösszeállítását is. Ferencz Irma iskolaigazgató az MTI-vel közölte:
Az alkotás az iskola folyosóján kapott helyet, költségeit adományokból és pályázati pénzből fedezték. Az igazgató szerint az iskola közösségének régi vágya, hogy szoborral tisztelegjen névadója előtt. Az Áprily-szobor identitáserősítő hatással lesz az iskola közösségére, lelki és morális támaszt nyújt a diákság és tanári kar számára.
majd 2002-ben főgimnáziumi rangot kapott. Óvodától érettségiig folyik benne magyar nyelvű oktatás, jelenleg 642 gyerek tanul az intézményben. Egész Brassó megyéből és környező megyékből is érkeznek ide gyerekek. A dél-erdélyi szórvány egyik fő központjának számító Brassóban a legutóbbi romániai népszámláláson a mintegy 237 ezer lakosból 10 942 vallotta magát magyar nemzetiségűnek.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!