Az Ullmann-palota a nagyváradi szecessziós építészet kiemelkedő alkotása
Fotó: Oradeainimagini.ro
Attól fosztották volna meg a felújítást végző cég munkásai a nagyváradi Ullmann-palotát, ami az értékét és egyediségét adja: a homlokzat zöldeskék fajanszborításától. A műemlékvédelem leállította a munkálatokat, és megbírságolta a megrendelő polgármesteri hivatalt.
2022. augusztus 10., 20:092022. augusztus 10., 20:09
Illegális beavatkozás miatt 5000 lejre bírságolta a Bihar megyei művelődési és műemlékvédelmi igazgatóság a nagyváradi polgármesteri hivatalt, miután az Ullmann-palota felújítását végző cég leverte az eredeti fajanszborítás egy részét.
A környékbeli lakosok ugyanis arról értesítették a műemlékek felújítását felügyelő Bihar megyei művelődési és műemlékvédelmi igazgatóságot, hogy a munkások sorra verik le a homlokzat fajanszborítását, amely egyébként a műemlék épület legfőbb ismertetőjele.
A helyi sajtó beszámolója szerint az ellenőrök kiszálltak a helyszínre, és leállították a szakszerűtlen munkálatot, de addigra halomnyi fajanszdarab hevert a földön, holott ezeket eredeti helyükön kellett volna restaurálni.
A megyei művelődési és műemlékvédelmi igazgatóság azt állítja, az önkormányzat által megbízott cég úgy fogott hozzá a munkálatokhoz, hogy nem volt meg minden engedély. Adriana Ruge igazgató az Ebihoreanul hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy a szakhatóság az építkezési engedély megszerezéséhez szükséges műszaki dokumentációt hagyta jóvá,
A műemlék épület legfőbb ismertetőjele a zöldeskék fajanszburkolat
Fotó: Bihon.ro
„Ez az engedély tartalmazta, hogy vissza kell térniük a részletes felújítási tervvel, ami nem történt meg, de elkezdték a munkálatokat” – nyilatkozta Ruge, aki szerint miután hétfőn leállították a munkálatokat, kedden elküldték a polgármesteri hivatalnak a bírságra vonatkozó jegyzőkönyvet. Az ellenőrök 5000 lejre bírságolták a városházát illegális beavatkozás miatt.
Az ellenőröknek sikerült ugyan megakadályozni a nagyobb bajt, de érkezésükig a munkásoknak már sikerült leverni a fajanszborítás egy részét, holott ebben eredeti elemek is voltak. A százéves díszítőelemek a váradi szecessziós paloták legértékesebb elemei, a műemlékvédelmi előírások szerint helyben kellett volna restaurálni őket. Helyszíni beszámolók szerint a munkásoknak ez meg sem fordulhatott a fejükben, különben nem dobták volna le a földre a csempét, melynek egy része darabokra tört.
Az erdeti csempék egy részét már leverték az épületről
Fotó: Ebihoreanul.ro
A városháza sajtóirodája ugyanis a sajtó érdeklődésére tagadta, hogy törvénytelenül látott volna hozzá a felújításhoz, melynek elvégzését 4,6 millió lej ellenében vállalta az Euras cég.
A Nagyvásártéren (Parcul 1 Decembrie) található Ullmann-palota azon kevés váradi műemlék épületek egyike, melynek évek óta húzódik a felújítása. A látványos, ám mára romos épület évtizedeken keresztül a helyi képzőművészek alkotóműhelyeinek is helyet adott, de ezeknek ki kellett költözni belőle.
A polgármesteri hivatal – mely országszerte mintának tekintett homlokzatfelújítási programja keretében a belvárosi szecessziós paloták nagy részét felújíttatta – többször is nekifutott a helyreállításának, de nem járt sikerrel. A most elkezdett munkálatok immár a harmadik próbálkozás.
Holott a homlokzatfelújítási program részeseként az állagfelmérési és tervezési szakaszt a polgármesteri hivatal állta volna, és résztulajdonosként a költségek rá eső részét is vállalta volna.
Az épület tetőzete hajókéményre emlékeztet
Fotó: Oradeainimagini.ro
A városházi illetékesek tavaly januárban újabb kísérletet tettek az Ullmann-palota felújítására, a polgármesteri hivatal akkori közleménye szerint az épület újra bekerült a homlokzatfelújítási programba, igaz, felújítására már csak 4,5 millió lejt szántak áfa nélkül.
A munkálatot – másik három belvárosi ingatlan felújítása mellett – meg is hirdette a közbeszerzési eljárások elektronikus adatbázisában, a kiírás szerint a négy épület felújítása kerül annyiba – áfa nélkül mintegy 7,2 millió lejbe –, amennyit a járvány előtt csak az Ullmann-palota restaurálására szántak.
Az Euras Kft. egyedüli ajánlattevő volt a munkálatra, alvállalkozói a Samgec Kft. és a Sesam Protect Kft. A beruházást a helyi költségvetésből finanszírozzák.
Az impozáns Nagyvásár téri ingatlan Löbl Ferenc tervei alapján épült 1913-ban, egyike a város értékes szecessziós épületeinek. Péter I. Zoltán nagyváradi helytörténész leírása szerint Ullmann Sándor váradi nagykereskedő 1911-ben vásárolta meg a Nagyvásár tér sarkán álló telket egy monumentális áruház építésére.
A befektető magánlakását, irodákat és a háromszintes, Kurländer-Ullmann áruházat is magában foglaló hatalmas ingatlant Löbl Ferenc, nagyváradi származású építész elképzelései alapján a Gersler, Megyeri, Szunyogh cég építette 1913-ban.
Földszintjét zöldeskék fajanszborítás fedi, ehhez igazodik a tetőzet hajókéményt imitáló felépítménye is. A világosabb burkolólappal fedett első emeletet levágott sarkú ablakok tagolják, a következő két szint egy-egy szimmetrikus traktusa bow-window formában kiemelkedik a falsíkból. Ezeket keskeny, egyenes lezárású ablakok tagolják.
A Menórát őrző oroszlánok
Fotó: Oradeainimagini.ro
A traktusok háromszögű oromzatban végződnek, a köztük levő falmezőt egyenes lezárású ablakok törik meg, a második emeleten kovácsoltvas párkányokkal. Az épület zárt belső udvart ölel, B kategóriás műemlék.
Az első kudarc után másodjára is nekifut az Ullmann-palota felújításának a nagyváradi önkormányzat. Az impozáns szecessziós ingatlant idén feleannyi pénzből restaurálnák.
Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.
Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.
Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.
Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.
Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat.
Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
szóljon hozzá!