Az Ullmann-palota a nagyváradi szecessziós építészet kiemelkedő alkotása
Fotó: Oradeainimagini.ro
Attól fosztották volna meg a felújítást végző cég munkásai a nagyváradi Ullmann-palotát, ami az értékét és egyediségét adja: a homlokzat zöldeskék fajanszborításától. A műemlékvédelem leállította a munkálatokat, és megbírságolta a megrendelő polgármesteri hivatalt.
2022. augusztus 10., 20:092022. augusztus 10., 20:09
Illegális beavatkozás miatt 5000 lejre bírságolta a Bihar megyei művelődési és műemlékvédelmi igazgatóság a nagyváradi polgármesteri hivatalt, miután az Ullmann-palota felújítását végző cég leverte az eredeti fajanszborítás egy részét.
A környékbeli lakosok ugyanis arról értesítették a műemlékek felújítását felügyelő Bihar megyei művelődési és műemlékvédelmi igazgatóságot, hogy a munkások sorra verik le a homlokzat fajanszborítását, amely egyébként a műemlék épület legfőbb ismertetőjele.
A helyi sajtó beszámolója szerint az ellenőrök kiszálltak a helyszínre, és leállították a szakszerűtlen munkálatot, de addigra halomnyi fajanszdarab hevert a földön, holott ezeket eredeti helyükön kellett volna restaurálni.
A megyei művelődési és műemlékvédelmi igazgatóság azt állítja, az önkormányzat által megbízott cég úgy fogott hozzá a munkálatokhoz, hogy nem volt meg minden engedély. Adriana Ruge igazgató az Ebihoreanul hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy a szakhatóság az építkezési engedély megszerezéséhez szükséges műszaki dokumentációt hagyta jóvá,
A műemlék épület legfőbb ismertetőjele a zöldeskék fajanszburkolat
Fotó: Bihon.ro
„Ez az engedély tartalmazta, hogy vissza kell térniük a részletes felújítási tervvel, ami nem történt meg, de elkezdték a munkálatokat” – nyilatkozta Ruge, aki szerint miután hétfőn leállították a munkálatokat, kedden elküldték a polgármesteri hivatalnak a bírságra vonatkozó jegyzőkönyvet. Az ellenőrök 5000 lejre bírságolták a városházát illegális beavatkozás miatt.
Az ellenőröknek sikerült ugyan megakadályozni a nagyobb bajt, de érkezésükig a munkásoknak már sikerült leverni a fajanszborítás egy részét, holott ebben eredeti elemek is voltak. A százéves díszítőelemek a váradi szecessziós paloták legértékesebb elemei, a műemlékvédelmi előírások szerint helyben kellett volna restaurálni őket. Helyszíni beszámolók szerint a munkásoknak ez meg sem fordulhatott a fejükben, különben nem dobták volna le a földre a csempét, melynek egy része darabokra tört.
Az erdeti csempék egy részét már leverték az épületről
Fotó: Ebihoreanul.ro
A városháza sajtóirodája ugyanis a sajtó érdeklődésére tagadta, hogy törvénytelenül látott volna hozzá a felújításhoz, melynek elvégzését 4,6 millió lej ellenében vállalta az Euras cég.
A Nagyvásártéren (Parcul 1 Decembrie) található Ullmann-palota azon kevés váradi műemlék épületek egyike, melynek évek óta húzódik a felújítása. A látványos, ám mára romos épület évtizedeken keresztül a helyi képzőművészek alkotóműhelyeinek is helyet adott, de ezeknek ki kellett költözni belőle.
A polgármesteri hivatal – mely országszerte mintának tekintett homlokzatfelújítási programja keretében a belvárosi szecessziós paloták nagy részét felújíttatta – többször is nekifutott a helyreállításának, de nem járt sikerrel. A most elkezdett munkálatok immár a harmadik próbálkozás.
Holott a homlokzatfelújítási program részeseként az állagfelmérési és tervezési szakaszt a polgármesteri hivatal állta volna, és résztulajdonosként a költségek rá eső részét is vállalta volna.
Az épület tetőzete hajókéményre emlékeztet
Fotó: Oradeainimagini.ro
A városházi illetékesek tavaly januárban újabb kísérletet tettek az Ullmann-palota felújítására, a polgármesteri hivatal akkori közleménye szerint az épület újra bekerült a homlokzatfelújítási programba, igaz, felújítására már csak 4,5 millió lejt szántak áfa nélkül.
A munkálatot – másik három belvárosi ingatlan felújítása mellett – meg is hirdette a közbeszerzési eljárások elektronikus adatbázisában, a kiírás szerint a négy épület felújítása kerül annyiba – áfa nélkül mintegy 7,2 millió lejbe –, amennyit a járvány előtt csak az Ullmann-palota restaurálására szántak.
Az Euras Kft. egyedüli ajánlattevő volt a munkálatra, alvállalkozói a Samgec Kft. és a Sesam Protect Kft. A beruházást a helyi költségvetésből finanszírozzák.
Az impozáns Nagyvásár téri ingatlan Löbl Ferenc tervei alapján épült 1913-ban, egyike a város értékes szecessziós épületeinek. Péter I. Zoltán nagyváradi helytörténész leírása szerint Ullmann Sándor váradi nagykereskedő 1911-ben vásárolta meg a Nagyvásár tér sarkán álló telket egy monumentális áruház építésére.
A befektető magánlakását, irodákat és a háromszintes, Kurländer-Ullmann áruházat is magában foglaló hatalmas ingatlant Löbl Ferenc, nagyváradi származású építész elképzelései alapján a Gersler, Megyeri, Szunyogh cég építette 1913-ban.
Földszintjét zöldeskék fajanszborítás fedi, ehhez igazodik a tetőzet hajókéményt imitáló felépítménye is. A világosabb burkolólappal fedett első emeletet levágott sarkú ablakok tagolják, a következő két szint egy-egy szimmetrikus traktusa bow-window formában kiemelkedik a falsíkból. Ezeket keskeny, egyenes lezárású ablakok tagolják.
A Menórát őrző oroszlánok
Fotó: Oradeainimagini.ro
A traktusok háromszögű oromzatban végződnek, a köztük levő falmezőt egyenes lezárású ablakok törik meg, a második emeleten kovácsoltvas párkányokkal. Az épület zárt belső udvart ölel, B kategóriás műemlék.
Az első kudarc után másodjára is nekifut az Ullmann-palota felújításának a nagyváradi önkormányzat. Az impozáns szecessziós ingatlant idén feleannyi pénzből restaurálnák.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
szóljon hozzá!