Járhatatlan út. A magyar oktatók és diákok hiába támadták meg bíróságon az egyetemegyesítést
Fotó: Haáz Vince
„Nincs semmiféle meglepetés az ítéletben, hiszen a romániai igazságszolgáltatás eddig is éreztette részrehajlóságát” – nyilatkozta a Krónikának Nagy Előd rektorhelyettes, miután kiderült: a magyar oktatók és diákok eredménytelenül támadták meg a bíróságon a marosvásárhelyi orvosi és a Petru Maior-egyetem egyesítését.
2019. december 19., 18:322019. december 19., 18:32
Nem érte váratlanul a marosvásárhelyi orvosi egyetem (MOGYE) magyar oktatói közösségét a hír, miszerint jogerősen pert veszítettek az intézményük és a Petru Maior Tudományegyetem egyesítésének ügyében. „Nincs semmiféle meglepetés az ítéletben, hiszen a romániai igazságszolgáltatás eddig is éreztette részrehajlását. Számunkra minden egy irányba mutat” – nyilatkozta a Krónikának az egyesítés jogi procedúráját kifogásoló kollégái nevében Nagy Előd, az egyetem rektorhelyettese.
A MOGYE magyar oktatói és diákjai még tavaly májusban jelentették be: közösen, jogi úton lépnek fel annak érdekében, hogy megakadályozzák az orvosi és a kizárólag román tannyelvű tudományegyetem egyesítését. A magyar tagozat képviselői ugyanis úgy értékelték, nem volt teljesen törvényes az a szenátusi ülés, amelyen a két felsőoktatási intézmény egyesüléséről döntöttek.
Úgy fogalmazott, hogy a nemrég született jogerős bírósági döntés megerősítette az egyetem vezetését azon hitében, hogy az egyesítés jó döntés volt.
Elveszítették a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a Petru Maior Tudományegyetem egyesítése ellen indított pert a MOGYE diákjai és oktatói.
Benedek Imre úgy véli: a kocka el van vetve, a két egyetemet „szétszedni” már nem lehet. A lapunknak nyilatkozó professzor viszont nem feltétlenül a hazai igazságszolgáltatást teszi felelőssé a kedvezőtlen döntés miatt. Meggyőződése, hogy az egyetem és a politikum magyar vezetői tévedtek tavaly, amikor – intése ellenére – nem megfelelő szakszerűséggel kezelték az ügyet. A kardiológus professzor például elhibázott lépésnek tartja a szenátusból való kivonulást, ugyanakkor a jogi stratégiát sem tartja helyénvalónak. „Ennek újabb következménye az egyszínű névadás” – mutatott rá, utalva a George Emil Palade név felvételére olyan körülmények között, hogy nem lett volna lehetetlen kialkudni egy Babeş–Bolyai típusú kettős nevet.
A pereskedés a győztes felet is „megviselte”. Azamfirei megítélése szerint 2019 nehéz és bonyolult esztendőnek bizonyult, mert a vezetőségnek oly módon kellett meghoznia a döntéseket, hogy azok következményei ne akadályozzák működésében az újonnan létrejött tanintézetet. Ezzel együtt a MOGYTTE vezetősége rendkívül optimista a jövőt illetően: Leonard Azamfirei bejelentette, hogy 2020-ban egy korszerű oktatói központot hoznak létre. Emellett egy 6,25 millió eurós kormánytámogatásnak köszönhetően újabb, háromemeletes bentlakás épül.
Eközben azon túl, hogy a két felsőfokú intézmény egybeolvasztása lényegében mentőöv volt a súlyos gondokkal küszködő Petru Maior számára, semmi pozitívumot nem hozott az orvosi egyetemnek. A magyar tagozatot viszont lesújtóan érintette: mind a diákok, mind pedig az oktatók aránya lényegesen csökkent. „A kézzel fogható hátrányt majd akkor fogjuk igazán megérezni, amikor megalakulnak az egyetem új struktúrái. Mint ismeretes, a jelenlegiből tiltakozásként kivonultunk, jó ideje nem veszünk részt semmiféle döntésben” – mondta el Nagy Előd. A hogyan továbbról kérdezett egyetemi vezető kifejtette, hogy a jövőben olyan célokat és erőfeszítéséket fognak felvállalni, amelyekkel „emberileg meg is tudnak birkózni”.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.
Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.
Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.
Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
1 hozzászólás