Számos erdélyi településen nem fejeződött be az iskolák felújítása

•  Fotó: Mediafax

Fotó: Mediafax

A művelődési házban, más önkormányzati ingatlanokban vagy az építőtelep kellős közepén kezdik meg az új tanévet a diákok számos erdélyi településen, miután a beígért, de elmaradt kormánytámogatások miatt nem sikerült befejezni számos tanintézet felújítását.

Bíró Blanka

Pap Melinda

Végh Balázs

Nagy Orsolya

2009. szeptember 03., 09:102009. szeptember 03., 09:10

Több erdélyi településen sem kezdhetik saját iskolaépületükben az új tanévet a diákok, ugyanis az elmaradt kormánytámogatások miatt számos iskola felújítását nem sikerült befejezni. A vidéki településeken ugyanakkor a közegészségügyi engedély hiánya is gondot okoz. Ennek ellenére az illetékesek azt állítják, az előző évekhez képest javult a helyzet.
A beígért, de elmaradt költségvetési pénzek miatt Hargita megyében több iskola felújítása is leállt, de ez az oktatást csak Máréfalván akadályozza.

A község Nyírő József Általános Iskolában ugyanis központi költségvetési pénzből fogtak neki bővíteni és felújítani, a munkálatok folytatásához azonban már nem érkezett pénz Bukarestből, az épület félkészen áll, ezért a gyerekek a helyi művelődési házban és két másik önkormányzati épületben kezdik a tanévet. A régi helyén, a Berde Mózes Unitárius Gimnáziummal közös épületben kénytelen az idei tanévet is kezdeni a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium is, mert az új székhely építési munkái szintén leálltak.

Itt nem a pénzhiány okozta a megtorpanást, hanem az építő cég felelőtlensége: a finanszírozó Európai Fejlesztési Bank felé nem számolt el a költségekkel, ezért szüntették be a pénz folyósítását. Szerződést bontottak, és új kivitelezővel szerződtek, de a késlekedés miatt már csak jövőre készülhet el az iskolaépület. Hasonló a helyzet a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskolában is, ennek javításait, szintén az Európai Fejlesztési Bank pénzéből, ugyanaz a cég végezte, mint az Orbán-gimnáziumét, itt is szerződést bontottak, de itt csak külső felújítás kell végezni, tehát az iskola a saját épületében kezdheti el a tanévet.

A Hargita megyei óvoda- és iskolaépületek 65 százaléka már rendelkezik közegészségügyi engedéllyel, és 12–15 százalékuknál még folyamatban van a jóváhagyás – tájékoztatta a Krónikát Kálmán Ungvári Zsófia főtanfelügyelő-helyettes. Szeptember 14-én 57 ezer gyerek kezdi a tanítási évet a megyében, 300 oktatási célú épületben, ezek 20 százaléka az idén is működési engedély nélkül fogadja majd a nebulókat, általában a folyóvíz és a csatornázás hiánya miatt nem kapják meg a jóváhagyást. „Azonban ezek az óvodák, iskolák is biztonságosak és tiszták, a körülményekhez képest higiénikusak is, csak nem felelnek meg az előírásoknak. Olyan falvakban, ahol még nincs csatornázás és vízhálózat, érthető módon az iskolának sincs” – magyarázta a főtanfelügyelő-helyettes.

Hosszas simítások. Egyes iskolákban csak jövőre fejeződik be a munka
Fotó: Agerpres

Csak álom a kormánypénz

Kovászna megyében több mint 25 millió lejre lenne szükség ahhoz, hogy be tudják fejezni a megkezdett iskolajavítási munkálatokat, közölte Keresztély Irma. A főtanfelügyelő szerint ez hatalmas összeg, nincs remény arra, hogy a következő egy-két évben megkapják a támogatást. Ebben az évben egyáltalán nem kaptak pénzt Bukarestből, a minisztérium csupán a tavalyi elmaradásokat törlesztette 1,2 millió lej értékben. Költségvetés-kiegészítéssel tíz munkálatra kaptak egy kevés pénzt, de fennáll a veszély, hogy ezt sem tudják elkölteni, ugyanis több építkezési vállalkozó jelezte, hogy ilyen kis összegért nem éri meg mozgósítani a csapatot.

A megyében összesen 335 tanintézet van, ezek közül idén csak kilenc nem kapja meg az egészségügyi működési engedélyt. Két sepsiszentgyörgyi, egy kovásznai és egy bodzafordulói óvodának tömbház földszintjén van a székhelye, ezért nem kaphat jóváhagyást. Bár megkezdték az új óvodák építését, finanszírozás hiányában ezek a munkálatok is leálltak. A szacsvai elemi iskola évek óta a művelődési ház öltözőjében működik, a miklósvári, bölöni és imecsfalvi iskolákban pedig nem biztosított az ivóvíz, a gyerekek ezt otthonról viszik. Az említett falvakban az iskolaépületeket visszaszolgáltatták az egykori tulajdonosoknak, az oktatási minisztériumnak pedig nincs pénze, hogy megvásárolja az ingatlanokat, de befektetni sem akar. A háromszéki tanintézetek egyharmadát, 109-et csempekályhával fűtik. Ezek még nem szerepelnek a korszerűsítési programban, de olyan is akad, ahol az önkormányzat nem akar saját hőközpontot beszerelni az iskolába, mert kevés a diák. Keresztély Irma szerint a gondok ellenére az iskola- és óvodaépületek állapota évről évre javul, ugyanis két éve még ötven tanintézet nem kapta meg az egészségügyi engedélyt.

Több száz pedagógust építenek le Szatmár és Arad megyében

Háromszáz tanügyi állást szüntettek meg Szatmár megyében, a leépítést a minimális diáklétszámmal rendelkező osztályok összevonásával oldották meg. „220 tanári és 80 nem didaktikai állást kellett megszüntetnünk, így ennyivel kevesebb munkaerővel kezdjük az idei tanévet. Ezenkívül az olyan kisebb falusi iskolákat, ahol nagyon kevés diák van, az illető községközpont iskolájába helyeztük át” – közölte a Krónikával Kónya László megyei főtanfelügyelő-helyettes.

A szakember elmondása szerint a partiumi megye tanintézményeiben minimálisra csökkentették a választható órák számát, és megpróbálják meggyőzni a pedagógusokat, hogy néhány tanterven kívüli tevékenységet önkéntes alapon végezzenek el. Kónya szerint idén több szakképzett pedagógus is állás nélkül marad, mivel a helyek számának korlátozása miatt nem juthatnak katedrához.

„Előfordulhat, hogy marad néhány üres katedra is, mert vannak olyan szakok, amelyekre nem volt elegendő jelentkező. Egyébként idén több mint százan kértek Szatmár megyében egyéves fizetetlen szabadságot, és mentek ki külföldre szerencsét próbálni. Ezekre az állásokra helyettesítőket alkalmazunk” – részletezte a főtanfelügyelő-helyettes, aki szerint sokan már haza is jöttek, mert a külföldi bébiszitteri vagy egyéb állás sem bizonyult jobbnak az itthoni munkahelynél.

Szatmár megyében idén 120 tanár vonult nyugállományba, és több könyvtárost csak órabérrel fizetnek majd.
Közel 500 pedagógusi állást szüntetnek meg Arad megyében is. Eugenia Groşan főtanfelügyelő szerint a megyében legtöbb 6867 állást hagytak jóvá, s ennek következtében 472 munkahelyet kellett megszüntetni. „Ha nem hajtjuk végre az utasítást, fennáll a veszély, hogy év végén nem fizethetjük ki az összes alkalmazottat” – mondta a főtanfelügyelő. Mint mondta, a leépítést a minimális létszámú osztályok összevonásával, illetve öt vagy hat vidéki iskola bezárásával oldják meg.

Pap Melinda, Végh Balázs

Huszonkét használhatatlan iskolaépület Szatmárban

Szatmár megyében a tanintézetek 85 százalékát sikerült felújítani, azonban 22 olyan iskola- és óvodaépület is akad, amelyben az alapvető feltételek hiányában ősztől nem folyhat oktatói tevékenység – közölte lapunkkal Kónya László főtanfelügyelő-helyettes. Kilenc esetében például a mellékhelyiség és az ivóvíz hiánya a legnagyobb gond, de vannak olyan iskolák is, amelyek visszaigényelt ingatlanban működnek, és az épület rossz állapota okozza a gondot. Ilyen a gencsi és a hadadnádasdi általános iskola, amelyeken az önkormányzat nem végezheti el a szükséges felújítást, mert nem tisztázott az ingatlan tulajdonjoga. Ezeken kívül olyan tanintézetek is akadnak, amelyek tömbházlakásban működnek, mint a nagykárolyi 4-es számú napközi, vagy nincsen megfelelő személyzetük, mint az erdődi óvodának.

Szatmár megyében 1195 iskolaépület van, ezek közül csaknem 200-ba csupán 8–10 tanuló jár. „Szerencsére iskolát nem kellett bezárni, de több intézményt összevontunk. Sok kistelepülésen csak az alsó tagozatos osztályok maradtak, és 5.-től a diákok már az iskolaközpont épületeiben tanulnak tovább. Így például a patóházi felsőbb tagozatosok Aranyosmegygyesen, a kávási speciális iskola tanulói pedig a nagykárolyi 2-es iskolában tanulnak majd ősztől” – tette hozzá Kónya, aki szerint az utóbbi pár évben sokkal szigorúbbak lettek az iskolák működtetéséhez szükséges feltételek, emiatt több iskola nem kapta meg az egészségügyi engedélyt.

Hibás önkormányzatok?

Bár a Bihar megyei iskolákban aránylag jó körülményekkel várják a diákokat, Gavrilă Ghilea prefektus jó pár olyan tanintézetet is talált, amelynek még nem kielégítő az állapota. A kormánymegbízott a tanfelügyelőség néhány szakemberével közösen látogatta meg a megye 69 iskoláját – főként a falvakban és községekben ellenőrizték a körülményeket. Mint mondta, akad jó pár iskola, amelynek felújítása a kormánytámogatás elmaradása miatt késik, de egyes településeken az önkormányzat nem törődik eléggé a tanintézetek épületeinek karbantartásával. Ghilea szerint azok az iskolák is düledező épületekben működnek, amelyek egyházaktól bérlik a visszaszolgáltatott ingatlant, például a várasfenesi iskola, amely a református egyházközség tulajdonában lévő épületet használja.

A nagyváradi iskolákban végzett felújítási munkálatok már majdnem teljesen befejeződtek, a Pedagógiai Líceumban, a Nicolae Bălcescu Általános Iskolában, illetve az Emanuil Gojdu Gimnáziumban azonban van még tennivaló. Utóbbi külső felújítása jövőre is folytatódik, de az illetékesek szerint a belső felújítást befejezik.

Művelődési házból iskola

Szilágy megyében 34 tanintézetben nem fejezik be tanévkezdésig a felújítási munkálatokat, a beruházások várhatóan csak decemberben zárulnak le, ellenkező esetben vissza kell utalni a pénzt az államkasszába. Ioan Abrudan főtanfelügyelő szerint ezekben az iskolákban úgy alakították ki a programot, hogy a munkálatok ne zavarják az oktatási folyamatot. Abrudan szerint a késést sok esetben a közbeszerzési eljárás körüli bonyodalmak okozták, de számos iskola esetén a kormánytámogatás érkezett később, mint ahogy ígérték.

Maros megyében felére csökkent az egészségügyi engedéllyel nem rendelkező tanintézetek száma, a 900 iskola és óvoda közül 59 nem rendelkezik a közegészségügyi hatóság jóváhagyásával – közölte Dan Gheborean, a tanfelügyelőség beruházásokért felelős munkatársa. Mint mondta, olyan települések is vannak, ahol pénzhiány miatt leálltak a felújítási munkálatok, Nagyteremiben például a 85 diák a művelődési házban tanul majd. Más helységekben, például Csatófalván és Csíkfalván a gyerekek az építőtelep kellős közepén folytatják tanulmányaikat. A szakember szerint az öszszes munkálat befejezéséhez több mint 83 millió lejre lenne szükség. Maros megyében mintegy 55 ezer diák kezdi meg a 2009/2010-es tanévet.

„Ássanak kutakat!”

Több mint száz iskola nem rendelkezik egészségügyi engedéllyel Kolozs megyében sem, az 515 tanintézet közül 167 nem kapta meg a jóváhagyást. Anca Hodorogea főtanfelügyelő szerint 25 tanintézet esetében folyamatban van az engedélyeztetés. Florin Stamatian prefektus arra kérte az illetékeseket, hogy ellenőrizzék újra az iskolákat. Mint kiderült, az engedélyeket legtöbb esetben a vezetékes víz és a megfelelő mellékhelyiségek hiánya miatt nem adták meg. „Ahol nincs víz, ássanak kutat, vagy találjanak más megoldást, ahol pedig középkori vécék vannak, vegyenek újakat” – tanácsolta a kormánymegbízott.

Brassó megyében közel száz iskola és óvoda nem kapta meg az egészségügyi engedélyt, míg 33 esetében még folyamatban van az engedélyeztetés. Dorel Agache főtanfelügyelő szerint 2700 diák nem tanulhat megfelelő körülmények között, ami jó arány ahhoz képest, hogy a megyében több mint 83 ezer tanuló van. A főtanfelügyelő szerint az is gondot okoz számukra, hogy az elmúlt években számos olyan településen kezdődött el az iskola felújítása, ahol nincs meg a tanintézet működéséhez szükséges gyermeklétszám. Példaként Besimbákot (Olteţ) említette, ahol hét diák van. Mint mondta, a helyi önkormányzatokkal közösen más rendeltetést találnak majd az iskolaépületeknek. Mint mondta, másik gondjuk, hogy az iskolákban nincsenek orvosi rendelők, az 503 tanintézethez képest csupán 62 rendelő van, amiből 50 a megyeszékhelyen működik.

Fizessen az önkormányzat!

Cristian Florian Beszterce-Naszód megyei prefektus arra szólította fel a helyi önkormányzatokat, finanszírozzák ők azoknak az iskolafelújításoknak a befejezését, ahol a kormánytámogatás elmaradása miatt leálltak a munkálatok. Mint mondta, számos építési vállalkozó nem kapta meg a pénzét az elvégzett munkáért, s emiatt most nehéz anyagi helyzetben van. Mint mondta, maga is ilyen helyzetben van, hiszen kormánymegbízottá való kinevezése után egy építkezési cég adminisztrátora volt, amelyik a felsőilosvai (Târlişua) iskola korszerűsítésénél dolgozott. Az édesapja cége szintén nem kapta meg a pénzt a szentmátéi és felőri iskoláknál elvégzett munkálatokért. Egyébként egyik tanintézmény korszerűsítése sem fejeződött be, a felősilosvaiban és felőriben csupán a belső munkálatokat fejezték be, míg Szentmátéban csupán az iskola földszintje újult meg. Beszterce-Naszód megyében több mint 70 iskola szerepel a felújítási programban.
 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 21., hétfő

Visszautasítja, rágalomnak tekinti az unitárius egyház a Beke Mihály András állításait

Visszautasítja, rágalomnak tekinti a Magyar Unitárius Egyház a Beke Mihály András nyugalmazott diplomata által hangoztatott állításokat.

Visszautasítja, rágalomnak tekinti az unitárius egyház a Beke Mihály András állításait
2025. július 21., hétfő

Egyszerre szabadegyetem és fesztivál – kedden nyitja kapuit gazdag programkínálattal Tusványos

Gazdag programkínálattal, Ránk számíthatsz! mottóval kedden kezdődik Tusnádfürdőn a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, a Tusványosként emlegetett rendezvénysorozat.

Egyszerre szabadegyetem és fesztivál – kedden nyitja kapuit  gazdag programkínálattal Tusványos
2025. július 21., hétfő

Erdély és Magyarország minden egyházkörének frissen konfirmáltjai az unitárius mozgótáborban

A Magyar Unitárius Egyház immár hagyományos Konfirmandus Mozgótáborában idén 123 frissen konfirmált fiatal vett részt, Erdély és Magyarország minden egyházköréből.

Erdély és Magyarország minden egyházkörének frissen konfirmáltjai az unitárius mozgótáborban
2025. július 21., hétfő

Idén is elindult a közös román–magyar rendőri járőrszolgálat

Tizenhetedik éve szervezik meg minden nyáron a közös román–magyar járőrszolgálatot. Idén is közös járőrcsapatok teljesítenek szolgálatot a Bihar–Hajdú-Bihar Eurorégió turisztikai övezeteiben.

Idén is elindult a közös román–magyar rendőri járőrszolgálat
2025. július 21., hétfő

Ha minden jól megy, nemsokára elkészülhet egy újabb autópálya-szakasz a Partiumban

Az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti 26,35 kilométeres szakaszának építése jól halad, és remény van arra, hogy sikerül betartani a szerződésben foglalt határidőt – közölte a Pro Infrastruktúra Egyesület.

Ha minden jól megy, nemsokára elkészülhet egy újabb autópálya-szakasz a Partiumban
2025. július 21., hétfő

Munkavégzés miatt kerülendő az A1-es autópálya dél-erdélyi szakasza

Folytatódnak az A1-es autópálya javítási munkálatai a dél-erdélyi szakaszon, a Temesvár–Déva menetirányban, egész pontosan Nagytopoly és Bálinc között. A rendőrség és a közútkezelő alternatív útvonalakat javasol az autósoknak.

Munkavégzés miatt kerülendő az A1-es autópálya dél-erdélyi szakasza
2025. július 21., hétfő

Elmaradnak a városnapok a gazdasági megszorítások miatt az egyik erdélyi városban

A tordai önkormányzat úgy döntött, hogy a nehéz gazdasági körülmények és a közpénzekkel való felelős gazdálkodás szükségessége miatt lemondja az idei városnapokat.

Elmaradnak a városnapok a gazdasági megszorítások miatt az egyik erdélyi városban
2025. július 21., hétfő

Tömegbaleset a dél-erdélyi autópályán, gyerekek a sérültek között

Három személygépkocsi és egy nyerges vontató ütközött össze hétfő reggel az A1-es autópálya 351-es kilométerénél, hat személy, köztük egy 8 és egy 14 éves gyermek, megsérült.

Tömegbaleset a dél-erdélyi autópályán, gyerekek a sérültek között
2025. július 21., hétfő

Halálos balesettel indult a hét Beszterce-Naszód megyében

Egy 18 éves fiatalember meghalt. két másik 19 és 20 éves fiatal pedig megsérült, miután az autó, amelyben utaztak, felborult hétfőn reggel a Beszterce-Naszód megyei Les községben. A 19 éves sofőr leheletében 0,44 mg/l tiszta alkoholt mutattak ki.

Halálos balesettel indult a hét Beszterce-Naszód megyében
2025. július 21., hétfő

Rendőrség: az argentin motoros okozta a balesetet, amelyben elhunyt egy magyar állampolgár

A rendőrség szerint az argentin motoros okozta a Transzalpina magashegyi úton vasárnap délután történt, két ember életét követelő balesetet, amelyben két motorkerékpár ütközött össze.

Rendőrség: az argentin motoros okozta a balesetet, amelyben elhunyt egy magyar állampolgár