Fotó: Pap Melinda
Felháborodást okoz a kolozsvári egyetemi hallgatók és szüleik körében, hogy ettől a héttől (egyes karokon legkésőbb hétfőtől) a diákok kénytelenek személyesen jelen lenni az órákon. A szülők a lakásbérlés nehézségeit és a gazdasági válságot hozzák fel érvként. Azonban Soós Anna, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektorhelyettese szerint nem szabad elfelejteni, hogy nappali tagozatos diákokról van szó, és ahhoz, hogy diplomát szerezzenek, eleget kell tenniük a vállalt feltételeknek.
2022. március 31., 19:522022. március 31., 19:52
2022. március 31., 20:082022. március 31., 20:08
Bár az egyetemisták zöme már vissza is tért Kolozsvárra, egyes szülők és diákok körében még mindig nagy felháborodást okoz, hogy a hallgatóknak két hónappal a tanévzáró előtt kötelezően vissza kell „települniük” a kincses városba Erdély valamennyi szegletéből. A lakáskeresés nehézségei mellett a panaszkodók a magas albérletárakat és a súlyosbodó gazdasági válságot hozzák fel érvként.
„A szülők nem voltak felkészülve arra, hogy egy ilyen felfoghatatlan és átgondolatlan döntés születik félév közepén. Ilyen nagy gazdasági terhet nem tudnak elviselni a családok. A gyermekemtől hallottam, hogy van több tucat diáktársa, akik kénytelenek lesznek abbahagyni az egyetemi tanulmányaikat, mivel a családjuk sajnos képtelen fedezni ezeket a váratlan költségeket” – írta lapunknak egy neve elhallgatását kérő szülő.
Az apuka, akinek gyereke elsőéves pszichológia szakon, elmondta: ilyen rövid idő alatt gyakorlatilag lehetetlen kiadó lakást találni a megnövekedett kereslet közepette, mely tapasztalata szerint 30–40 százalékos drágulást eredményezett az albérletpiacon. „Éppenhogy csak pár nappal vagyunk »túl« egy világjárványon, egy velünk szomszédos országban éppen háború dúl, ami bármikor világháborúvá eszkalálódhat.
– írta az apuka, aki szerint jelenleg több tucat diák helyzete áll úgy, hogy abba kell hagynia az egyetemi tanulmányait.
„Azt gondolom, hogy egy ilyen észszerűtlen, átgondolatlan döntés miatt nem hozható senki ilyen helyzetbe… Itt életekről, karrierekről, sorsokról van szó” – fogalmazott szerkesztőségünkbe eljuttatott levelében a panaszos.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) pszichológia karán március 28-áig tartott a „türelmi periódus”, amíg a diákok online is részt vehettek az órákon, ettől a héttől már csak a személyes jelenlét elfogadott – jelentette ki a Krónikának egy elsőéves diák. L. O. maga is a napokban érkezett meg Kolozsvárra, ahol – bár ősz óta egyetemista – eddig csak látogatóban volt. Mint mondta, a pszichológia szakon ettől a héttől gyakorlatilag minden órán részt kell venni, hiszen hiába mondja az egyetem, hogy az előadásokon nem kötelező a jelenlét, a tanárok legtöbb három hiányzást hajlandók elnézni.
Fotó: Pap Melinda
„Nekem személy szerint nem okozott különösebb gondot, hogy albérletet találjak, mivel a barátnőm lakásába költöztem, aki eddig is Kolozsváron volt. De az évfolyamról többen jelezték, hogy nem tudnak időben albérletet találni, szükségük lenne még pár hétre” – mesélte a diáklány, aki szerint a tanárok is próbálnak segítőkészek lenni, segíteni azokon, akiknek gondjuk van. Hozzátette, nincs tudomása arról, hogy a jelenléti oktatás visszavezetése miatt valaki abbahagyná felsőfokú tanulmányait.
Olyan diák is akad, aki továbbra is megengedheti magának, hogy otthon maradjon, és annak ellenére sem lesz folyamatosan Kolozsváron, hogy a jelenléti oktatás ezt megkövetelné. Balázs másodéves magiszteri hallgatóként tartozik a kivételek közé: mint mondta, a mesteri disszertáció előtt annyira kevés órájuk van, hogy neki gyakorlatilag nem éri meg erre a rövid időre visszaköltözni a kincses városba. Mivel a kötelező órákat sikerült tömbösíteni, megengedheti magának a luxust, hogy kéthetente, nagyváradi otthonából ingázzon Kolozsvárra, ahogy a biológia kar hallgatójaként a járvány alatt is tette.
„Gyakorlatilag csak azok az évfolyamtársaim vannak Kolozsváron, akik az egyetem mellett dolgoznak is. Mindenki más otthon van a szüleinél, és ezután is otthon marad” – mesélte a fiú, aki szerint csoporttársaival a kötelező tantárgyak mellett még a vizsgákon ülnek majd be az egyetem padjaiba.
„Nem hiszem, hogy emiatt abba kellene hagyni az egyetemet” – reagált Soós Anna, a BBTE rektorhelyettese a vádakra, miszerint a jelenléti oktatás miatt sok diák kénytelen lesz abbahagyni egyetemi tanulmányait.
„Folytathatja, csak akkor több dolga lesz a következő tanévben” – mutatott rá. Arra is kitért, hogy aki egészségügyi okok miatt nem tud részt venni a jelenléti oktatáson, az orvosi igazolással kérheti a megszakítást, és később minden megszorítás nélkül visszatérhet. Fagyasztásra ellenben nincs lehetőség, mondta, ugyanis erre csak a tanév elején van mód.
A BBTE rektorhelyettese a Krónika kérdésére elmondta: bár vitatható, mennyi időt adnak az egyetemi hallgatóknak a jelenléti oktatáshoz való visszatérésre, valójában egy minisztériumi döntésről van szó, melyet akkor rendeltek el, amikor megszűnt a veszélyhelyzet. „Ezzel visszatértünk gyakorlatilag a pandémia előtti időkhöz, így azokat a feltételeket kell teljesíteni. Ez azért fontos, mert ha nem teljesítjük, akkor a diák sem teljesíti a diplomaszerzéshez szükséges feltételeket, tehát nem kaphat oklevelet” – mutatott rá a magyar tagozat vezetője.
„De ha a minisztérium így döntött, nem mondhatjuk azt, hogy nem tartjuk be” – tette hozzá.
A szállásgondok kapcsán elmondta, hogy a tanév elején kollégiumi helyre, bentlakásra jogosult diákok jelenleg is élhetnek ezzel a lehetőséggel. Emlékeztetett, hogy a pandémia idején a távolságtartás miatt kevesebb hallgatónak jutott kollégiumi hely, ugyanis csak hárman lakhattak egy ötágyas szobában. A veszélyhelyzet megszűntével azonban minden helyet a diákok rendelkezésére bocsátanak. „Annak ellenére, hogy felajánlottuk a diákoknak a bentlakási helyeket, nem mindenki kérte, foglalta el. Még mindig vannak üres bentlakási helyeink, az első kör után lehet igényelni” – mondta a rektorhelyettes, aki szerint Kolozsvár legnagyobb egyeteme mintegy 6000 kollégiumi szálláshelyet tud biztosítani hallgatóinak. Elismerte, hogy a diáklétszámhoz viszonyítva ez nem sok, ám hozzátette, hogy ezek iránt sincs mindig érdeklődés.
„Bízunk abban, hogy aki elsőéves, másodéves, vagy bizonyos szakokon harmadéves, továbbra is folytatni szeretné az egyetemet” – reagált Soós Anna azokra a panaszokra, miszerint két hónapra szinte lehetetlen bérleményt találni Kolozsváron. Rámutatott, a diákok a járvány előtt is hosszabb távra foglaltak lakást, ezután is ez lenne a logikus. Főleg, hogy sok diák a szakmai gyakorlatot is a kincses városban végzi, hosszabb ideig kell Kolozsváron maradnia. „Tény, hogy ez egy nappali tagozatos képzés, és annak a feltétele az, hogy itt legyen a hallgató” – mutatott rá Soós, aki szerint amikor a diákok ezt vállalták, egyetértettek a feltételekkel.
„Ha nem vesz részt az előadáson, még vizsgázhat” – mondta. A szemináriumokon való részvétel az órák 75 százalékán elvárt, míg a gyakorlati tárgyaknál, laboratóriumon, szakmai gyakorlaton az órák legtöbb 15 százalékáról hiányozhat a diák. Utóbbiak pár szakra jellemzők – természettudomány, sport, színi –, és ők eddig is Kolozsváron voltak, esetükben ugyanis kisebb megszakításokkal többnyire jelenléti oktatás is zajlott.
Havi 500 eurót is elkérnek a kolozsvári lakástulajdonosok egy kétszobás apartman bérléséért, mióta kiderült, hogy az egyetemi hallgatóknak záros határidőn belül vissza kell térniük az iskolapadokba. Az egyetemisták kész rablásnak tartják az eljárást.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
szóljon hozzá!