Szabályozásra szorul a távgyógyászat – Szabó Béla professzor szerint a krónikus betegek kezelésében lehet hasznos a módszer

Új eszköz. Már a mobil is szerepet kap a gyógyításban, de még sok a kérdőjel a távgyógyászat kapcsán •  Fotó: Haáz Vince

Új eszköz. Már a mobil is szerepet kap a gyógyításban, de még sok a kérdőjel a távgyógyászat kapcsán

Fotó: Haáz Vince

Előtérbe került a távgyógyászat a koronavírus-világjárvány miatt, és a kormány sürgősségi rendeletet is elfogadott a telemedicina általános kereteiről, de a Krónikának nyilatkozó orvosprofesszor szerint még számos kérdést kell szabályozni ahhoz, hogy a rendszer működni tudjon. Ráadásul Szabó Béla szerint sok esetben szükséges a személyes kontaktus.

Bíró Blanka

2020. november 28., 13:582020. november 28., 13:58

A koronavírus-járvány miatt került előtérbe a távgyógyászat, eddig Romániában ennek nem volt általános gyakorlata, hosszú távon viszont nagyon pontos szabályozásra van szükség a felelősségvállalás, a javadalmazás, a szervezés, és a bürokráciacsökkentés szempontjából – jelentette ki a Krónika érdeklődésére Szabó Béla orvosprofesszor. A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) szülészeti-nőgyógyászati tanszékének vezetőjét annak okán kerestünk meg, hogy a román kormány elfogadott egy sürgősségi rendeletet, amely megteremti a keretet a telemedicinai szolgáltatásokra. A szakember azt mondja, a táv­gyógyászat kizárólag körülhatárolt keretek között mozoghat.

A már diagnosztizált betegek menedzselése

A kormány által elfogadott rendelet a 2006/95-ös számú, az egészségügyi rendszer reformjára vonatkozó törvényt módosítja. A jogszabály a telemedicina általános keretét adja meg. Ionel Dancă, a miniszterelnöki kabinet vezetője úgy fogalmazott, a rendelet gyakorlatilag megteremti az orvosi szolgálatok nyújtását a telemedicina révén.

Magát a távgyógyászatot úgy határozták meg, hogy a korszerű telekommunikációs technológiák segítségével történő orvosi tevékenységek összessége, amelynek célja a lakosság egészségének fenntartása, a megbetegedések megelőzése.

„A telemedicina a beteg és az orvos közötti kapcsolatban, és az orvosok közötti együttműködésben is szerepet kaphat, de mindkét esetben pontos szabályozásokra van szükség” – vallja Szabó Béla.

Mint kérdésünkre kifejtette, Romániában a beteg és az orvos közötti kapcsolattartásban korábban nem volt megszokott a távgyógyászat, ám a koronavírus-járvány idején, amikor javallott minden személyes érintkezés kerülése, nagyobb szerepet kapott.

Idézet
Mindenképpen indokolt, ha csak annyit akar megkérdezni a beteg az orvosától, hogy mennyi lázcsillapítót vegyen be. Ilyen esetben nincs szükség arra, hogy elmenjen a rendelőig, és személyesen találkozzék a kezelőorvosával”

– részletezte a professzor.

Meglátása szerint hosszú távon, amikor a járvány már lecseng, inkább a már diagnosztizált krónikus betegek kezelésében lehet hasznos a távgyógyászat. „Egy ismert, diagnosztizált cukorbetegnek havonta vagy háromhavonta kell felírni az ingyenes gyógyszert, az ilyen eseteket egyszerűen lehet rendezni telemedicinával, ha a beteg azt mondja az orvosnak, jól érzi magát elektronikus postán megkaphatja a receptet. Ilyen esetben elég, ha félévente-évente megy el ellenőrzésre, amikor laboratóriumi vizsgálatokat is kér az orvos. Ehhez is meg kell teremteni a megfelelő infrastruktúrát, és az egészségbiztosítási pénztárnak is el kell fogadnia egy vonatkozó szabályzatot” – húzta alá Szabó Béla.

Új diagnózist inkább személyesen

Kérdésünkre beszélt ugyanakkor arról is, hogy mivel az orvostudomány folyamatosan fejlődik, hosszú távon egyre nagyobb teret hódíthat a távgyógyászat. Emlékeztetett: a robotsebészet már olyan szintre jutott, hogy

az amerikai sebész interneten irányítja a robotkart, és megműti az Afganisztánban levő beteget.

Egy új diagnózis felállításához, egy komoly eset felderítéséhez azonban fontos a személyes találkozás, véli Szabó Béla. Szerinte az úgy nem működik, hogy a beteg felhívja az orvost, elmondja, egy napja fáj a lába, és az orvos megállapítja, hogy porckopása van. Az Amerikai Egyesült Államokban ugyan működik ez a fajta távgyógyászat, az orvos telefonon keresztül konzultál, majd benyújtja a számlát, ám ebben a marosvásárhelyi professzor szerint sok a bizonytalansági tényező.

Idézet
Az orvos gyakran már abból véleményt formál, ha ránéz a betegre. Én, ha a műtét után bemegyek a kórterembe, már ránézésre tudom, hogy a beteg javul, vagy fennáll valamilyen szövődmény veszélye. Ennek a tapasztalat képezi az alapját, de a személyes kontaktus is sokat segít az orvosnak”

– fejtette ki a professzor.

Segít a pontos szabályozás

Éppen ezért úgy véli, hogy a távgyógyászat csak akkor lehet hatékony, ha pontosan szabályozzák, hogy a medicina milyen területein alkalmazható, megállapítják a hatásköröket, milyen esetekben lehet így eljárni, és ha rendezik az anyagi vonzatát. Szabó Béla szerint vannak területek, például az alapellátásban, ahol az ügyintézés egyszerűsítésében is sokat segíthet a telemedicina.

A háziorvosok szintjén hatalmas a bürokrácia, rengeteg igazolást, receptet, dokumentumot kell kiállítaniuk, nagy segítség lenne, ha ezek egy részét interneten le lehet bonyolítani,

és ennek a tevékenységnek a finanszírozását is megoldják, részletezte a szakértő.

Hozzátette: erre idősávokat kell kialakítani, mert az úgy nem működik, hogy a háziorvos negyedóránként fogadhat egy beteget a rendelőben, és közben még felhívja négy másik páciens, hogy távgyógyászattal oldja meg a problémáikat. „Ebben a formában sem a személyesen jelen levő beteget nem tudja ellátni megfelelően, és alapos telefonos segítségre sem marad kapacitása” – hívta fel a figyelmet Szabó Béla.

A jövő az interdiszciplináris medicina

A szakember beszélt ugyanakkor arról is, hogy még ha banális tünetcsoporttal érkezik egy beteg, akkor is kiderülhet, hogy az egy összetett folyamat megnyilvánulása, és a tisztázásához több szakma együttműködésére van szükség. Szabó Béla ezért a leginkább azt hiányolja a jelenlegi orvostudományban, hogy nincs olyan orvos, aki az interdiszciplinaritást kézben tartja.

Idézet
Bejön a beteg, elvégzünk negyven vizsgálatot, ám kellene egy szakember, aki az egészet integrálja, kézben tartja, folyamatosan konzultál a többi kollégával”

– magyarázta a professzor. Hozzátette, jelenleg is létezik együttműködés az orvosok között, interneten, telefonon tartják a kapcsolatot, ha az egyik orvosnak megvan a dokumentációja egy betegről, egymás között megbeszélik. „Ez egyelőre sporadikusan működik, azonban ha általánossá válna, szabályozni kellene a felelősség, a munka­program szempontjából is. Ezt sem lehet úgy végezni rendszeresen, hogy bemegyek műteni, és közben felhív egy kolléga, hogy beszéljünk meg egy esetet” – hangsúlyozta Szabó Béla.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség

Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség
2025. július 05., szombat

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől

Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől
2025. július 05., szombat

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán

Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán
2025. július 05., szombat

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet

Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet
2025. július 05., szombat

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja

A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja
2025. július 04., péntek

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök

Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök
2025. július 04., péntek

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben

Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben
2025. július 04., péntek

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen

Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen
2025. július 04., péntek

Megvalósult az álom, otthonra lelt a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség

Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.

Megvalósult az álom, otthonra lelt a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség
2025. július 04., péntek

Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, sokallta a megyei önkormányzat a finanszírozás rá eső részét

Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.

Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, sokallta a megyei önkormányzat a finanszírozás rá eső részét