Országszerte több ezer alkalmazott csatlakozott hétfőn a figyelmeztető egészségügyi sztrájkhoz. A legtöbb erdélyi városban a kétórás akció alatt csak a sürgősségi eseteket látták el, olyan kórház is volt azonban, ahol csak karszalaggal jelezték elégedetlenségüket.
2018. május 07., 16:262018. május 07., 16:26
2018. május 07., 17:092018. május 07., 17:09
Sepsiszentgyörgy
Fotó: Facebook/Sanitas
Országszerte több ezer alkalmazott csatlakozott hétfőn a figyelmeztető egészségügyi sztrájkhoz. A legtöbb erdélyi városban a kétórás akció alatt csak a sürgősségi eseteket látták el, olyan kórház is volt azonban, ahol csak karszalaggal jelezték elégedetlenségüket.
2018. május 07., 16:262018. május 07., 16:26
2018. május 07., 17:092018. május 07., 17:09
Csíkszereda
Fotó: Gecse Noémi
Több ezer egészségügyi alkalmazott csatlakozott hétfőn a Sanitas szakszervezet által meghirdetett kétórás figyelmeztető sztrájkhoz:
Sok intézményben az alkalmazottak kivonultak az épület elé vagy az udvarra, és tiltakozó táblákat tartva a magasba követelték az illetékes miniszterek lemondását.
A legaggasztóbb helyzet ugyanakkor Nagyváradon alakult ki, ahol hétfő reggel
noha hétvégén még úgy tűnt, sikerült megoldani – legalábbis ideiglenesen – az ehhez vezető konfliktust.
Miközben hétfőn a Sanitas figyelmeztető sztrájkot, az Egészségügyi szolidaritás pedig támogató tiltakozást tart, Nagyváradon kis híján a sürgősségi ellátás lebénulásához vezetett az egészségügyi bérmizéria.
Az alkalmazottak a megyei kórház titkárságán iktatták közös felmondásukat, amelyen feltüntették mindannyiuk adatait és aláírását, tájékoztatásuk szerint pedig a dokumentum május 14-én reggeltől lép érvénybe – írja az Ebihoreanul.ro hírportál.
Szatmárnémeti
Fotó: Facebook/Sanitas
Gheorghe Carp, a megyei kórház igazgatója azonban leszögezte: a benyújtott irat nem tesz eleget a törvényes előírásoknak, hiszen a munkaszerződéseket egyénileg kötötték meg, így a felmondás is csak egyéni lehet.
– magyarázta a menedzser, aki szerint egyelőre sem a megyei, sem a városi kórházban nem állt le a sürgősségi ellátás.
A kollektív felmondásra Ilie Bolojan, Nagyvárad polgármestere sajtótájékoztatón reagált, amelyen
Úgy fogalmazott: reméli, hogy a váradi kórházakban „legalább” keddig, a Viorica Dăncilă kormányfő és a Sanitas vezetői közötti tárgyalások lezajlásáig nem lesznek fennakadások. Bolojan már hétvégén is egyértelművé tette, hogy a helyzet megoldását a miniszterelnöktől, illetve a kormánytól várja.
Marosvásárhely
Fotó: Facebook/Sanitas
„Remélem, a következő napokban a kabinet feloldja az anomáliát, ez az egyetlen megoldás. Várjunk holnapig, holnaputánig, lássuk, mit tesz a kormány, aztán eldöntjük, hogy mi mit lépünk” – fogalmazott az elöljáró hétfőn.
Nagyváradon annak nyomán döntöttek a kollektív felmondás mellett a sürgősségi orvosok és asszisztensek még pénteken, hogy a helyi önkormányzat csütörtöki ülésén az alkalmazottaknak járó pótlékok csökkenéséről szavazott. Bolojan szombaton azzal igyekezett nyugtatni a kedélyeket, hogy a kieső összeget egy speciálisan erre a célra létrehozott kórházi alapból fedezik ebben a hónapban, ennek nyomán úgy tűnt, hogy ideig-óráig sikerült elkerülni a kollektív felmondást.
Az ország többi részében eközben figyelmeztető sztrájkkal igyekeztek felhívni a döntéshozók figyelmét arra, hogy az új bértörvény és a pótlékszabályozás alkalmazása okozta problémák megoldása egyre sürgetőbb. Kovászna megyében mindegyik kórház csatlakozott a kétórás akcióhoz – közölte a Krónikával Vasile Neagovici, a Sanitas megyei elnöke.
Ennek megfelelően 9 és 11 óra között a sepsiszentgyörgyi megyei kórházban és a járóbeteg-rendelőkben is beszüntették a munkát. András-Nagy Róbert kórházigazgató lapunknak elmondta,
Arad
Fotó: Facebook/Sanitas
A műtéteket viszont elhalasztották, és a járóbeteg-rendelőkben is későbbi időpontra hívták vissza a pácienseket, akik nem sürgősségi esettel jelentkeztek.
Az igazgató ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a munkabeszüntetés anyagi kiesést jelent a kórház számára, hiszen a két óra alatt el nem végzett vizsgálatokat nem tudják elszámolni az egészségbiztosítási pénztárnak. Csak a poliklinikán 30 rendelő működik, egy óra alatt pedig egy rendelőben átlagosan négy beteget tudnak ellátni, két óra alatt ez összesen több mint 200 el nem számolható esetet jelent, részletezte.
Brassó
Fotó: Facebook/Sanitas
„Jogos a felháborodás. Méltánytalan a bérezés. Nem lehet, hogy egy orvosnak akkora a pótléka, mint egy nagyobb felelősségű munkát végző másik orvos alapfizetése” – magyarázta a menedzser. Rámutatott, az egészségügyben szorosan összefügg minden, az új rendszer alapján azonban az ugyanazon kórházban dolgozók bére között most hatalmas szakadék tátong.
Kolozsvár
Fotó: Facebook/Sanitas
„Az adminisztratív személyzet bérét nem növelték, a beszerző milliókért vállal felelősséget, mégis kevesebbet keres, mint egy asszisztens, holott egyik sem dolgozhat a másik nélkül. Nem lehet, hogy egy családban az egyik gyereket csak simogatjuk, a másikat meg folyamatosan szidjuk” – fogalmazott az igazgató.
Hargita megyében az orvosok nem csatlakoztak a tiltakozó akcióhoz, a többi egészségügyi alkalmazott egy része pedig a kórházak előterébe vonult a kétórás sztrájk alatt, de olyan is volt, aki csak karszalaggal jelezte elégedetlenségét, így tettek például a csíkszeredai megyei kórház, illetve a járóbeteg-rendelő ügyeletesei. Nyulas Emma, a Sanitas megyei vezetője hangsúlyozta: a beutalt páciensek nem látták kárát az akciónak, hiszen mindegyik osztályon elegendő alkalmazott dolgozott a munka ellátásához.
Temesvár
Fotó: Facebook/Sanitas
Kolozs megyében több mint háromezer egészségügyi alkalmazott vett részt a figyelmeztető sztrájkon. A Mediafax hírügynökség tájékoztatása szerint számos kórházban az általános munkabeszüntetés kirobbantását szorgalmazták, máshol Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszterre utalva azt skandálták, hogy
Zilah
Fotó: Facebook/Sanitas
Ştefan Roman, a Sanitas megyei vezetője ugyancsak arról számolt be, hogy a két óra alatt csak a sürgősségi eseteket látták el. A kolozsvári kardiológiai intézet többtucatnyi alkalmazottja az épület elé vonult, ahol a döntéshozók tudtára hozták: amennyiben folytatódnak a megaláztatások, ne csodálkozzanak, hogy egyre többen külföldre emigrálnak.
– panaszolta Liana Rusu, a szívkórház szakszervezeti tagjainak vezetője. Látványos akció zajlott a kolozsvári megyei sürgősségi kórháznál is, ahol közel 400-an gyűltek össze, az alkalmazottak pedig az udvarra toltak egy kórházi ágyat, amelyen egy asszisztens feküdt, míg a körülötte állók szolidaritásra buzdító szövegeket tartottak a magasba.
Nagyszeben
Fotó: Facebook/Sanitas
Aradon is figyelmeztető sztrájkot tartottak mindegyik állami kórházban: sok helyen vuvuzelákkal és sípokkal vonultak az intézmény elé, a skandálók pedig tolvajnak és hazugnak nevezték a kormány tagjait, illetve a bírálat elsősorban Lia Olguţa Vasilescunak szólt. A News.ro hírügynökség beszámolója szerint
Máramaros megye
Fotó: Facebook/Sanitas
A tiltakozó akcióhoz csatlakozott egyebek mellett a nagyszebeni megyei, a tüdőgyógyászati és a pszichiátriai kórház, a medgyesi városi kórház, és a temesvári intézményekben is többtucatnyi alkalmazott vonult ki az udvarra. A tiltakozók között azok voltak többségben, akik csökkent a juttatásuk az új előírások alkalmazása nyomán, de jellemzően az orvosok és az asszisztensek is szolidarizáltak kollegáikkal. A Sanitas vezetőit eközben tárgyalni hívta Sorina Pintea egészségügyi miniszter.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
szóljon hozzá!