Kiss Tamás: ha egy nyelvi közösségről beszélünk, a belépés szabályai meghatározhatók: aki megtanul magyarul, és hajlandó, akarja használni a magyar nyelvet, akkor az tagja lehet a közösségnek
Fotó: Székelyhon Tv
Kulcsfontosságú az erdélyi magyarság jövője, számarányának alakulása szempontjából, hogy mi lesz, „mit kezdünk” a magyar anyanyelvű romákkal, akik (nyelvi) közösségünk jelentős hányadát teszik ki. Kiss Tamás szociológust, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársát a mai magyar–cigány viszonyról, partiumi és székelyföldi sajátosságokról, végletekről, kettős identitásról faggattuk interjúnkban. A beszélgetésből kiderül, mit tehetne a magyar elit azért, hogy a magyar intézményrendszer vonzáskörében maradjanak az alá-fölé rendeltségi viszonyt egyre inkább elutasító romák. Arról is szó esik, miért lenne jobb, ha a magyarság a jövőben származási közösség helyett inkább nyelvi közösségként határozná meg magát, „kifelé és befelé” egyaránt.
2023. március 16., 18:192023. március 16., 18:19
– A romániai magyarság, a magyarul beszélő romániaiak jövőbeni számaránya tekintetében messze nem elhanyagolható, hogyan képzeli el a közös jövőt az erdélyi magyar társadalom a magyar anyanyelvű romákkal. Hiszen – mint egy korábbi interjúnkban érintőlegesen már jelezte – a romániai magyar nyelvi közösség 8-9 százaléka roma, a magyar oktatási intézményrendszerben ezeknek a roma származású diákoknak az aránya még magasabb, 15-16 százalékos. Mi a jelenlegi kiindulópont: hogyan írható le általánosságban a magyar–roma viszony ma Erdélyben?
– Általánosságban azt lehet elmondani, hogy a romák és a nem romák közötti viszonyrendszert, akár a Székelyföld, akár a Partium vonatkozásában, rangsorolt csoportrendszerként, közérthetőbben etnikai kasztrendszerként határozhatjuk meg.
Ennek egyik jellemzője, hogy a társadalmi státus és az etnikum egybeesik. Ez nem jelenti azt, hogy nincsenek gazdag romák, hanem hogy a presztízshierarchia a két csoport között meglehetősen egyértelmű, ezt bizonyos értelemben interiorizálják maguk a romák is. Tehát hogy Erdélyben, Székelyföldön cigánynak, romának lenni egy társadalmi stigma. Ami például nem mondható el a román–magyar viszonyban, mert ebben egyrészt nem egyértelmű a presztízshierarchia, másrészt ha egy hétköznapi beszélgetésben azt mondod, hogy magyar, a beszélgetőpartnered nem fog egyből egy marginális státusra asszociálni. Tehát a társadalmi státus, megbecsültség és az etnikum egybeesik; marginális, alacsony presztízsű csoport ebben a rangsorolt csoportrendszerben a roma.
Szomorú kilátások. A jelenlegi állapotok között egyre több magyar anyanyelvű romának lesz elege az alá-fölé rendeltségi viszonyból
Fotó: Veres Nándor
Egyrészt a politikai reprezentációt: különböző klienteláris szavazási technikákkal leszavaztatja az RMDSZ székelyföldi falvakban a romákat, de valójában utóbbiaknak nincsen politikai képviseletük, nincsenek a magyar politikai pártok soraiban roma tisztségviselők, érdekeiket nem veszik számításba. Ez azt is jelenti, hogy a nyilvános reprezentációban sem jelennek meg. Gondoljunk például a népszámlálásra. Van egy úgymond meg nem számolási konszenzus: merthogy a Székelyföldet a magyar elitek úgy reprezentálják, úgy akarják reprezentálni, hogy az egy etnikailag homogén vidék. Tehát ha a Székelyföldre vonatkozó kulcsreprezentációkra gondolunk, hogyan is képzeljük el, az irodalom vagy a magaskultúra egyéb termékei hogyan képzelik el, abban abszolút nem jelenik meg, hogy az ott élők tíz százaléka roma. Ez azt is jelenti, hogy éppen ezért a romák elég nehezen tudják otthon érezni magukat, nehezen tudnak szülőföld vagy haza kapcsolatot teremteni ezekkel a tájakkal.
Kapcsolódnak az RMDSZ-hez, merthogy rá szavaznak, de valójában nincs képviseletük. Kapcsolódnak a magyar iskolákhoz olyan értelemben is, hogy nélkülük nehéz lenne fenntartani őket, de az oktatási folyamatokra abszolút nincs ráhatásuk. Közben az, hogy magyar iskolába járnak, gyakorlatilag szegregált iskolát jelent, ami sokkal rosszabb színvonalú is. Ugyanúgy az önkormányzatok működésére sincs ráhatásuk.
Élet egy csíksomlyói konténerlakásban
Fotó: Veres Nándor
Tehát ez a rangsorolt csoportrendszer azt is jelenti, hogy nem romák által dominált intézményeket kell használjanak. Ez eléggé éles ellentétben áll mondjuk azzal a helyzettel, ami a magyarokat jellemzi, akiknek bár nincsen autonómiájuk, nincs formális hatalommegosztás, mégis van egy elég komoly, robusztus intézményrendszerük.
Nagyon sok romának van magyar identitása, vagy az is, csakhogy folyamatosan ott vannak azok a nem roma magyarok, akik figyelmeztetik őket, hogy ők nem magyarok. Tehát ők ettől romák nagyon sok esetben.
ami a külföldi vendégunkával magyarázható, illetve mégiscsak terjed az egyenlőségre, emberi jogokra apelláló diskurzus Székelyföldön, Erdélyben is. Illetve azok a gazdasági cserekapcsolatok, amire ez a rendszer rá tudott épülni – például napszámos-, patrónus-kliens viszony –, leépülőben vannak.
Fenntartásokkal kell kezelni a 2022-es népszámlálásnak a statisztikai hivatal által közölt, különösen bizonyos megyék migrációs nyereségére vonatkozó adatait Kiss Tamás szociológus szerint.
– Mekkora lélekszámúra tehető a magyar anyanyelvű romák közössége, hogyan alakult a számuk mondjuk a két legutóbbi népszámlálás között?
– A népszámlálás nem mérvadó e tekintetben. Azt lehet mondani, hogy olyan 100–110 ezer, magyarul beszélő roma lehet Erdélyben, miközben a mostani népszámlálás szerint 32 ezer magyar anyanyelvű románk van.
Főleg Székelyföldön: Hargita megyében becslésem szerint olyan 16 százalék, aki cigány identitást vállalt, Kovászna megyében még kevesebb, olyan 11 százalék. A Partiumban nagyobb ez az arány: Bihar megyében a többség, 50-55 százalék romának vallotta magát, Szatmárban 40. De összességében olyan egyharmad-kétharmad az arány.
Nyomortanyák Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
– Ebből a szempontból egyértelmű különbség tapasztalható a két tömbmagyar régió között. Más tekintetben is érzékelhető eltérés? Esetleg egyik régióban valamivel nyitottabb, elfogadóbb, együttműködőbb a magyar többség, mint a másikban?
– Én azt mondanám, talán nagyobbak a különbségek a Székelyföldön belül, amely esetében nem beszélhetünk egységes vidékről.
Egyrészt ott sok az úgynevezett hagyományos, sátoros cigány, akik magyarul beszélnek (az utóbbi időben, az elmúlt években is tapasztalható volt egy nagy térhódítása a magyar nyelvnek, ők például nemrég még cigány nyelven beszéltek). Ebben a régióban az elmúlt harminc évben olyan 15-20 erőszakos etnikai konfliktus történt: Kászonfeltízzel kezdődött 1990-ben, utoljára pedig 2017-ben Gyergyószentmiklóson gyújtottak fel romatelepet, köztük pedig volt még vagy 15 ilyen erőszakos konfliktus a régióban. Gyergyói falvakból nagyon sok cigányt egyszerűen elüldöztek, őket leginkább Maroshévízen találhatjuk meg – találkoztunk itt kutatásaink során Gyergyóditróból, Csomafalváról, Alfaluból vagy Gyergyószentmiklósról oda menekült cigányokkal.
Gyergyószentmiklósi utcakép
Fotó: Beliczay László
A Partium is inkább ehhez a széléhez áll közelebb, tehát nem a Csíkban és Gyergyóban jellemző, nagyon vad, nagy társadalmi távolságokat mutató viszonyrendszerhez. A Partium talán középen van, inkább az udvarhelyihez közelebb. Tehát nem Székelyföld és a Partium között vannak nagy különbségek, hanem Székelyföldön fedezhető fel mind a két végpont.
– Mennyire identitásmeghatározó tényező a magyar a romák esetében, hogyan él együtt bennük a magyar és a roma identitás? A magyar cigányok ragaszkodnak magyarságukhoz?
– Nem egységes a magyarul beszélő roma társadalom sem. Vannak olyan magyar cigányok – és ők vannak többségben –, akik esetében ez a fajta társadalmi kizárás az, ami folyamatosan „újratermeli” a cigányságot. Vannak olyan roma tapasztalatok, amelyekből már szolidaritás is születik. Tehát ők nyilvánvalóan romák, de magyarok is közben: kettős identitás jellemzi őket.
A marosvásárhelyi Hidegvölgy
Fotó: Haáz Vince
Emellett vannak olyan cigány csoportok, amelyek esetében van egyfajta identitásdiskurzus, csoportideológia, elképzelés arról, hogy mit jelent autentikus, hagyományos módon cigánynak lenni. Gondolok itt a gáborokra, sátoros közösségekre, ahol belső intézményeik is vannak arra, hogyan húzzák meg a többséggel szembeni etnikai határt. Például az endogámia, a vegyes házasságok elkerülésére való törekvés ilyen. Vagy a krisznek, a cigánytörvénynek különböző maradványai is működnek. Ezekben a közösségekben ez a csoportideológia nem a teljes cigányságra vonatkozik, hanem inkább egy-egy klánra.
Egy olyan helyzetben, amikor ő csak magyar nyelven beszél – meg merném kockáztatni, hogy a romák nagy többsége ebben a helyzetben van, akár a Partiumban, akár Székelyföldön –, és mondjuk a hivatalos intézményekkel, a román többséggel való kommunikációban ugyanolyan hátrányok érik őket, mint a nem roma magyarokat, akkor nyilvánvalóan magyarnak érzik magukat. És akkor a nyelvi identitás kerül előtérbe. De akkor viszont, amikor a magyar közösségen belül valaki lecigányozza őket, akkor nyilvánvalóan nem tudják magyarnak érezni magukat. Kontextusa válogatja, de a magyar anyanyelvű romák többségének van valamifajta magyar identitástudata, vagy magyar identitástudata is.
Fotó: Haáz Vince
– Körükben is tapasztalható egyfajta elrománosodás?
– A két nagy magyar nyelvű cigány tömbben nem tapasztalható elrománosodás. De mit értünk elrománosodás alatt?
Ilyen szempontból nehéz elrománosodásról beszélni. Vannak olyan intézmények, amelyek nem feltétlenül ehhez a magyar intézményes világhoz kapcsolódnak: ha azok „terjedni” kezdenek körükben, akkor ez a magyar intézményrendszerről való leválást eredményezheti. Elsősorban a pünkösdista egyházra gondolok, amelynek van magyar gyülekezeti szövetsége is, de sokszor nem ezen keresztül kapcsolódnak be. Ezt értelmezhetjük egyfajta eltávolodásként.
Fotó: Haáz Vince
Közben például oktatás szintjén különböző variánsok képzelhetők el. Például a Partiumban, Szatmár megyében vannak olyan esetek, hogy a magyarok mennek át román osztályokba, nem a roma magyar gyerekek, és akkor a szegregált roma oktatásnak a helyszínévé a magyar oktatás válik. De hallottam olyan Maros megyei esetről is, ami ennek az ellenkezője. Tehát a szegregáció úgy valósult meg, hogy indítottak román osztályt a romáknak, és a magyarok maradtak a magyar osztályban. Nehezen tudom elképzelni, hogy a romák kezdeményeznék azt, hogy román nyelvű osztály induljon, abban az esetben, ha ők magyar anyanyelvűek.
Fotó: Haáz Vince
– Nehezebb magyar anyanyelvű romaként élni, boldogulni Romániában, mint román anyanyelvű cigányként?
– Egyértelműen igen. Ennek materiális, jól látható, mérhető következményei vannak. Van egy ilyen – csúnya idegen szóval – interszekcionális kizárás, diszkrimináció: ez azt jelenti, hogy őket magyarként és romaként is hátrány éri.
rosszabb a közösségi, illetve az egyéni lakhatási infrastruktúra, zsúfoltabban laknak, rosszabb a formális munkaerőpiaci integráció. Sok mutatóban rosszabb helyzetben vannak, mint az amúgy sem kedvező helyzetben lévő roma átlag, ez abszolút kimutatható, tényszerű.
Foglalkozások a Galambfalva községhez tartozó „Vadgalambfalván”
Fotó: Barabás Ákos
– Milyen mértékben foglalkozott a közelmúltban az erdélyi magyar politikai elit a magyarul beszélő romák integrációjával, illetve mit kellene tennie ez irányban, milyen eszközök állhatnak rendelkezésére? Mivel lehet megtartani a romákat a magyar intézményrendszer vonzáskörében?
– Legalábbis gondolkodás, közpolitikai fantázia szintjén, az utóbbi időben mindenképpen tapasztalható egyfajta nyitás. Ha a magyarországi nemzetpolitikát nézzük, akkor van erről egyfajta gondolkodás, de ez az itteni politika esetében is érzékelhető. Ez azonban még nem jelent meg konkrét közpolitikai cselekvés szintjén. Érzékelhető, hogy értik ezt a problémát, és remélhetőleg lépni is fognak ebbe az irányba.
Hogyha roma inklúzióról beszélünk, akkor a magyar anyanyelvű romák esetében az a sajátos helyzet, hogy kétfajta viszonyrendszerben képzelhető el. Egyrészt léteznek olyan intézményes szférák, amelyek úgymond etnikumfüggetlenek, tehát ahol megvalósulhat a romák egyenlő társadalmi részvétele: ha infrastrukturális fejlesztésekre, egészségügyi ellátásban való részesülésre gondolunk, ezek etnikumfüggetlen dolgok, ezeket az országos romániai közpolitikák keretén belül lehet szabályozni. A magyar eliteknek nyilván, főleg Székelyföldön, ezekre is lehet ráhatása, hiszen kormányzati tényező az RMDSZ. De a magyar intézményrendszeren belüli integrációra, egyenlő társadalmi részvételre közvetlen befolyása van. Ezt kell megvalósítani.
Fotó: Barabás Ákos
ha pedig bizonyos oktatási helyszíneken roma többség van, akkor legalább az ne legyen, hogy alacsonyabb szintű oktatásban részesülnek. Ezt nyilván folyamatosan monitorozni kell. Mert jól beazonosítható, hogy ezeken a helyszíneken rosszabb az oktatási infrastruktúra.
Ugyanígy az egyházak esetében is. Mert vagy a magyar történelmi egyházakhoz tartoznak a romák, vagy pedig magyar nyelvű neoprotestáns gyülekezetekhez.
Vannak e téren is biztató jelek, például a katolikus egyház Alcsíkban cigánypasztorációt működtet, tehát ez egy jó kezdet, de nagyon távol állnak a történelmi egyházak attól, hogy tényleg komoly lépéseket tegyenek ez irányban.
Kalányos Ottó, az alcsíki cigánypasztoráció vezetője
Fotó: Onodi Henrietta
Ugyanígy a kulturális elismerések is egy magyar intézményes szférán keresztül kellene megtörténjenek. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy az 1990-es marosvásárhelyi események marosszentgyörgyi emlékművén kívül egyetlen más roma vonatkozású köztéri emlékhely sincs szerintem. De a roma holokausztról való gondolkodás, beszéd sem indult meg. Pedig ez nem arról szól, hogy mondjuk egy európai emlékezetpolitikai konszenzusnak akarnánk megfelelni. Hanem különböző levéltári anyagok bizonyítják, hogy 1944-ben elkezdődött a romák összeírása, és voltak tervek az Erdélyen belüli koncentrációs táborok létesítésére.
A marosszentgyörgyi emlékmű
Fotó: Haáz Vince
Nagyon jó lenne, ha ezek megjelennének az erdélyi magyar emlékezetpolitikában. Vagy egész nyugodtan lehetne a magyar nyelv és irodalom tankönyvben roma szerzőket is tanítani, hogy a roma tapasztalat ilyen formában megjelenjen. Ez a fajta kulturális elismerés egyfajta otthonosság-, szülőföldérzetet tudna kialakítani az erdélyi romák vonatkozásában Erdéllyel kapcsolatban, ez kellene ahhoz, hogy otthon érezzék magukat köztünk, erdélyi magyarok között.
Merre tereljük őket? A magyar intézményrendszer egyik alappillére az oktatás, amely jelenleg rosszabb minőségű a roma többségű környezetben
Fotó: Barabás Ákos
– Nyugati példákból kiindulva, látja-e esélyét annak, hogy az egyre fogyatkozó romániai magyarság idővel hajlandó legyen származási közösség helyett már inkább nyelvi közösségként meghatározni magát? Tehát olyan közösségként, amelynek teljes jogú tagja lehet a magyarul beszélő roma, vagy akár a magyarul tanuló-beszélő ázsiai bevándorló is?
– Nyelvi és kulturális közösségként, igen. Hát ez nem egy egyszerű történet, de én hiszek abban, hogy középtávon elvihető ebbe az irányba az erdélyi magyarok önreprezentációja. Ennek több síkon is nagyon nagy jelentősége lenne.
Halottak napja Abásfalván
Fotó: Beliczay László
Közben a különböző nyugat-európai kisebbségek, amelyeknek akár autonómiaformáik is vannak – ha a dél-tiroli németekre, a finnországi svédekre vagy akár a katalánokra gondolunk –, ők nem így, hanem nyelvi közösségként határozzák meg magukat, egyáltalán nem beszélnek etnikumról.
A székelyudvarhelyi Budvár negyed egyik tömbháza
Fotó: Barabás Ákos
Szerintem román vonatkozásban is sokkal jobban kommunikálható, hogy a nyelvi asszimetriából milyen hátrányok és milyen diszkriminációs helyzetek származnak, mint az a nyelvezet, amely révén most folyik a beszéd a magyarok sérelmeiről. Ez az egyik dolog: a kifelé való kommunikáció.
Sokkal jobban kezelhető, elgondolható, ha egy nyelvi közösségről beszélünk, amely esetében a belépés szabályai meghatározhatók: aki megtanul magyarul, és hajlandó, akarja használni a magyar nyelvet, akkor az tagja lehet a közösségnek. Miközben ha egy etnikai származású közösségről beszélünk, akkor ez a dolog sokkal kevésbé elgondolható, gondolatilag is egy elég obskúrus dologgá válik. Tehát ezt a kifele való kommunikációban, és a belső reprezentációban, magunkról való gondolkodásban is nagyon lényeges dolognak tartom.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!