Nem minden országban érvényes a Romániában kiállított jogosítvány
Fotó: Kristó Róbert
Sokan nem tudják, hogy amennyiben Európán kívül szeretnének autót vezetni, például bérelt járművet egy nyaralás során, szükséges (lehet) egy nemzetközi vezetői engedély felmutatása. A dokumentumot itthon a Román Autóklub (ACR) tagjai kaphatják meg, azaz az igényléséhez, megszerzéséhez elengedhetetlen a tagság, valamint a tagsági díj kifizetése. Ezzel szemben például Magyarországon a közlekedési igazgatási hatóság (okmányiroda) állítja ki az engedélyt kérésre, csupán 29 lejnek megfelelő szolgáltatási díj megfizetése ellenében.
2024. április 14., 10:052024. április 14., 10:05
A nemzetközi vezetői engedély (Permisul Internațional de Conducere) tulajdonképpen a román jogosítvány hivatalos fordítása, mely hét nemzetközi nyelven tartalmazza tulajdonosa adatait (amelyek az eredetiben is fellelhetőek). A nemzetközi jogosítványt az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagállamaiban, az 1968-as Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményhez csatlakozott országokban (körülbelül 150 államban szerte a világon), továbbá kétoldalú egyezmény alapján ma már Japánban is elfogadják. Tartalmát, külalakját a Bécsi Közúti Közlekedési Egyezmény elfogadásakor határozták meg, éppen ezért valamennyi országban hasonló az okmány formája, amely kiállít ilyen dokumentumot.
Az engedélyt kizárólag abban az országban tudja kiváltani a sofőr, mely kiállította a nemzeti jogosítványát is. Érvényessége egy év, de semmi esetre sem tart tovább a romániai jogosítvány érvényességénél.
Bár kérésre a dokumentumot az Európai Unió valamennyi tagállamában kiállítják, igencsak nagy különbségek vannak annak mikéntjei és költségei között. Ugyanis miközben egyes országokban ez az állami okmányirodák, hatóságok körébe tartozik, más államokban autósklubokra, egyesületekre bízták ezt a munkát.
Ahhoz, hogy valaki tagja legyen az autóklubnak, nem csak be kell iratkoznia, hanem tagsági díjat is kell fizetnie. Dorin Trunghiuș, az autóklub Kolozs megyei kirendeltségének elnöke a Krónikának elmondta, a tagság nem csak azt jelenti, hogy az illető igényelheti a nemzetközi vezetői engedélyt, hanem rengeteg más előnnyel is jár. Például gépjármű asszisztenciával, vagyis autós segítségnyújtás biztosításával – az illetékes tapasztalatai szerint egyébként a legtöbben ezért kívánnak a klub tagjai lenni (azokon kívül, akik autóversenyeken kívánnak részt venni, és ezért csatlakoznak az egyesülethez).
A díjszabásokra vonatkozóan nem kaptunk pontos választ Dorin Trunghiuștól, ugyanis mint elmondta, különböző „csomagok” közül választhat, aki csatlakozik a klubhoz, annak függvényében, hogy természetes vagy jogi személyként teszi ezt, egyetlen gépjármű tulajdonosaként vagy több autó használójaként. A tagsági díj terén egyébként az egyesület honlapja sem nyújt segítséget, az érdeklődő csak személyesen vagy telefonon kaphatja meg a szükséges információkat (ám több kirendeltségnek a honlapon feltüntetett telefonszáma nem működik). A román médiában korábban megjelent cikkek szerint
Jelenleg az árak ugyanitt mozoghatnak, nemzetközi jogosítványt igénylők beszámolója szerint a tagsági díj alsó határa 550-600 lej körüli, erre még rászámolnak a nemzetközi vezetői engedély kiállításáért egy pótdíjat, aminek pontos értéke attól is függ, hogy az igénylő milyen csomaggal rendelkezik, milyen régóta tagja az ACR-nek, hány éves és így tovább. A tagsági díjak egyébként egy évre szólnak.
Hozzá kell tenni a rendszer másik negatívumát, hogy mivel az utazni vágyónak egyszer taggá kell válnia, majd csak azután kérhet nemzetközi engedélyt, a folyamat időigényes lehet. Dorin Trunghiuș lapunknak leszögezte, hogy a világ legtöbb országában az országos autósklub foglalkozik a nemzetközi vezetői engedély kiállításával, így igénylése hasonló módon történik, mint Romániában.
A dokumentumnak egyébként két változata is létezik, ugyanis Japán nem csatlakozott a már említett 1968-as Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményhez. Így a távol-keleti országgal csak néhány éve sikerült megállapodást kötni, ami alapján egy romániai jogosítvánnyal rendelkező sofőr akkor vezethet gépjárművet a felkelő nap országában, ha a Román Autóklubtól igényli a régi típusú, 1949-ben elfogadott nemzetközi jogosítványt (az 1949. évi genfi közúti közlekedési egyezmény értelmében). Az 1949-es verzió csak öt, az 1968-as már hét nyelven tartalmazza az adatokat.
Nyugatabbra sem kell mélyen a zsebébe nyúlnia annak, aki nemzetközi jogosítványt igényelne, hiszen például Spanyolországban 10,51 euróba (körülbelül 50 lej) kerül, Franciaországban ingyenes (két eurót kell fizetni intézkedési költségként), és szintén három évig érvényes.
Kigyulladt hétfőn reggel egy csíkszeredai bútorgyár fűrészport raktározó silója – számolt be a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Mintegy százezer szavazattal többre számít a most vasárnapi államfőválasztáson Kelemen Hunor az öt évvel ezelőtti 357 ezer vokshoz képest.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
szóljon hozzá!