Nem minden országban érvényes a Romániában kiállított jogosítvány
Fotó: Kristó Róbert
Sokan nem tudják, hogy amennyiben Európán kívül szeretnének autót vezetni, például bérelt járművet egy nyaralás során, szükséges (lehet) egy nemzetközi vezetői engedély felmutatása. A dokumentumot itthon a Román Autóklub (ACR) tagjai kaphatják meg, azaz az igényléséhez, megszerzéséhez elengedhetetlen a tagság, valamint a tagsági díj kifizetése. Ezzel szemben például Magyarországon a közlekedési igazgatási hatóság (okmányiroda) állítja ki az engedélyt kérésre, csupán 29 lejnek megfelelő szolgáltatási díj megfizetése ellenében.
2024. április 14., 10:052024. április 14., 10:05
A nemzetközi vezetői engedély (Permisul Internațional de Conducere) tulajdonképpen a román jogosítvány hivatalos fordítása, mely hét nemzetközi nyelven tartalmazza tulajdonosa adatait (amelyek az eredetiben is fellelhetőek). A nemzetközi jogosítványt az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagállamaiban, az 1968-as Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményhez csatlakozott országokban (körülbelül 150 államban szerte a világon), továbbá kétoldalú egyezmény alapján ma már Japánban is elfogadják. Tartalmát, külalakját a Bécsi Közúti Közlekedési Egyezmény elfogadásakor határozták meg, éppen ezért valamennyi országban hasonló az okmány formája, amely kiállít ilyen dokumentumot.
Az engedélyt kizárólag abban az országban tudja kiváltani a sofőr, mely kiállította a nemzeti jogosítványát is. Érvényessége egy év, de semmi esetre sem tart tovább a romániai jogosítvány érvényességénél.
Bár kérésre a dokumentumot az Európai Unió valamennyi tagállamában kiállítják, igencsak nagy különbségek vannak annak mikéntjei és költségei között. Ugyanis miközben egyes országokban ez az állami okmányirodák, hatóságok körébe tartozik, más államokban autósklubokra, egyesületekre bízták ezt a munkát.
Ahhoz, hogy valaki tagja legyen az autóklubnak, nem csak be kell iratkoznia, hanem tagsági díjat is kell fizetnie. Dorin Trunghiuș, az autóklub Kolozs megyei kirendeltségének elnöke a Krónikának elmondta, a tagság nem csak azt jelenti, hogy az illető igényelheti a nemzetközi vezetői engedélyt, hanem rengeteg más előnnyel is jár. Például gépjármű asszisztenciával, vagyis autós segítségnyújtás biztosításával – az illetékes tapasztalatai szerint egyébként a legtöbben ezért kívánnak a klub tagjai lenni (azokon kívül, akik autóversenyeken kívánnak részt venni, és ezért csatlakoznak az egyesülethez).
A díjszabásokra vonatkozóan nem kaptunk pontos választ Dorin Trunghiuștól, ugyanis mint elmondta, különböző „csomagok” közül választhat, aki csatlakozik a klubhoz, annak függvényében, hogy természetes vagy jogi személyként teszi ezt, egyetlen gépjármű tulajdonosaként vagy több autó használójaként. A tagsági díj terén egyébként az egyesület honlapja sem nyújt segítséget, az érdeklődő csak személyesen vagy telefonon kaphatja meg a szükséges információkat (ám több kirendeltségnek a honlapon feltüntetett telefonszáma nem működik). A román médiában korábban megjelent cikkek szerint
Jelenleg az árak ugyanitt mozoghatnak, nemzetközi jogosítványt igénylők beszámolója szerint a tagsági díj alsó határa 550-600 lej körüli, erre még rászámolnak a nemzetközi vezetői engedély kiállításáért egy pótdíjat, aminek pontos értéke attól is függ, hogy az igénylő milyen csomaggal rendelkezik, milyen régóta tagja az ACR-nek, hány éves és így tovább. A tagsági díjak egyébként egy évre szólnak.
Hozzá kell tenni a rendszer másik negatívumát, hogy mivel az utazni vágyónak egyszer taggá kell válnia, majd csak azután kérhet nemzetközi engedélyt, a folyamat időigényes lehet. Dorin Trunghiuș lapunknak leszögezte, hogy a világ legtöbb országában az országos autósklub foglalkozik a nemzetközi vezetői engedély kiállításával, így igénylése hasonló módon történik, mint Romániában.
A dokumentumnak egyébként két változata is létezik, ugyanis Japán nem csatlakozott a már említett 1968-as Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményhez. Így a távol-keleti országgal csak néhány éve sikerült megállapodást kötni, ami alapján egy romániai jogosítvánnyal rendelkező sofőr akkor vezethet gépjárművet a felkelő nap országában, ha a Román Autóklubtól igényli a régi típusú, 1949-ben elfogadott nemzetközi jogosítványt (az 1949. évi genfi közúti közlekedési egyezmény értelmében). Az 1949-es verzió csak öt, az 1968-as már hét nyelven tartalmazza az adatokat.
Nyugatabbra sem kell mélyen a zsebébe nyúlnia annak, aki nemzetközi jogosítványt igényelne, hiszen például Spanyolországban 10,51 euróba (körülbelül 50 lej) kerül, Franciaországban ingyenes (két eurót kell fizetni intézkedési költségként), és szintén három évig érvényes.
A jövőben csak szaporodni fog az emberek elleni medvetámadások száma – figyelmeztetett Emil Drăgănescu, Prahova megye prefektusa a vasárnap esti, predeáli incidenst követően.
Rövid bejegyzésben méltatta hétfőn Kolozsvárt Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ közös államfőjelöltje a kincses városban megtartott szombati kampánygyűlést követően.
III. Károly brit király egészségi állapota miatt kénytelen volt lemondani idei külföldi látogatásait, így idén Erdélybe sem látogat el – közölte a The Sun.
Hegyimentőként dolgozik az a férfi, akit vasárnap este súlyosan megsebesített egy medve Predeál városában – közölte a Brassó megyei hegyimentő-szolgálat.
Súlyosan megsebesített a medve egy férfit vasárnap a Brassó megyei Predeálon. Az áldozatot a támadás nyomán kórházba szállították.
Két férfi előzetes letartóztatását kérte a rendőrség vasárnap a Temes Megyei Törvényszéktől, mert egy drogkereskedő bandának voltak a tagjai. Egyikük ráadásul rendőr.
Vasárnap elkezdődött a választási időszak a május 4-i időközi helyhatósági választásokra, amelyeket 14 megye 19 településén szerveznek a polgármester, valamint – Bihar megyében – a megyei tanácselnök megválasztására.
A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.
Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje szombaton Kolozsváron úgy fogalmazott: Orbán Viktor legutóbbi állásfoglalásai közül sokat nem oszt, de hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök „Európa egyik személyisége, egy hang, egy minta”.
Bűnvádi feljelentést tett és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul Botond Nagy színházi rendező, aki a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban az Ilja próféta című, nagy port kavart előadást állította színpadra.
szóljon hozzá!