Leégett életmód. Egy rosszul szigetelt, túlhevült kéménycső több száz ember életében hozhat gyökeres változásokat Csíkszeredában
Fotó: Pinti Attila
Csak az idő a megmondhatója annak, hogy a csütörtök esti tűzvész után sikerül-e egyszer és mindenkorra rendezni a csíkszeredai roma közösségek lakhatási gondjait. Az azonban biztató jel, hogy a túlhevült kémény okozta, a csíksomlyói cigánytelepet részben elpusztító tűz után a helyi közösség azonnal összefogott. Ideiglenesen az Erőss Zsolt-sportcsarnokba szállítottak 261 személyt. A legnagyobb teher az önkormányzatra hárul.
2021. január 11., 10:062021. január 11., 10:06
2021. január 11., 10:582021. január 11., 10:58
Csütörtök este óta a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában tartózkodnak a csíksomlyói romatelepen egy túlhevült kémény miatt kiütött tűzvész áldozatai, akiknek mindenük odaveszett a szerencsétlenségben. A héten azonban elkezdik az érintett családok ideiglenes elszállásolását olyan lakásokban, amelyeket intézmények ajánlottak fel számukra a téli hónapokra. A gond az, hogy egyelőre nincs elegendő lakófelület, ezért további felajánlásokat vár az önkormányzat.
Összesen 261 személyt szállásoltak el az Erőss Zsolt Arénában csütörtök este, közülük 143-an kiskorúak. Ez azonban csak egy ideiglenes megoldás – a hogyan továbbról Korodi Attila csíkszeredai polgármester beszélt a Székelyhonnak.
Mint a városvezető kifejtette, céljuk beazonosítani a megyeszékhelyen és annak vonzáskörzetében olyan intézményes, lakható felületeket, amelyek akár a városi önkormányzat, a megyei tanács, a védelmi, az egészségügyi vagy a belügyminisztérium tulajdonában vannak. Noha már érkeztek felajánlások,
A felügyeletre azért van szükség, mert segíteni kell a romáknak abban, hogy élni tudjanak azokkal az eszközökkel, amelyek egy civilizált rendszert jellemeznek. A polgármester szerint az arénában hosszú távon nem lehet és nem is szabad fenntartani a lakhatásukat, ezért a hét folyamán el is kezdik átcsoportosítani őket az új helyszínekre. Az erdészeti hivatal, a sportigazgatóság, a városi és megyei önkormányzatok, illetve a hegyimentők eddig 186 személy részére ajánlottak fel lakhatási felületet a környéken, Tusnádfürdőtől egészen Marosfőig. Korodi meglátása szerint viszont sokkal többre lenne szükség, főként a város közelében. Az eddig felajánlottak között egyébként vannak egy családnak otthont biztosító lakások, de nagyobbak is, amelyekben 3-6 család is elfér.
Pusztítás. Több mint 70 tűzoltó küzdött a lángokkal
Fotó: Pinti Attila
Fontos azonban, hogy ez is csak egy ideiglenes megoldás lesz a téli hónapokra.
A gond az, hogy a téli időszakban ezeket nem lehet használni, mivel nem tudnák rákapcsolni a különböző közszolgáltatásokra. Korodi szerint azt nem tudni egyelőre, hogy hol fog felépülni ez a mobilház-rendszer; fontos, hogy önkormányzati vagy állami tulajdonú belterület legyen, mert csak utóbbi közművesíthető, ezáltal viszont korlátozottak a lehetőségek a városban.
A mai nap folyamán egyébként egy prefektusi hivatal által koordinált bizottság vizsgálódik a tűzvész helyszínén, hogy megállapítsák a lakhatási feltételek problémáját, mert Korodi szerint ott egy hatalmas gócpont van, amit kezelni kell.
„A városnak az a dolga, hogy a tavasz folyamán létrehozza azt a felületet, ahol mobil házakban, normális körülmények között tudnak lakni ezek a személyek. Komoly programokat dolgozunk ki, amelyek a szociális lakások teljes kérdéskörét felölelik, és nemcsak konkrétan a lakhatás szempontjából, hanem a felzárkóztatáséból is, hiszen olyan problémákkal szembesülünk, hogy a felnőttek elmesélik, mikor estek ki az iskolából. Segíteni kell nekik abban, hogy kitanuljanak egy szakmát, munkát vállaljanak, nagyobb szolidáris összefogásra van szükség annak érdekében, hogy ezt a problémát ne a szőnyeg alá söpörjük, hanem életképessé tegyük ezeket a családokat, és bevonzzuk őket a munkaerőpiacra” – hangsúlyozta Csíkszereda polgármestere.
Egyébként a sportcsarnokban elhelyezettek körében tömeges koronavírus-tesztelést is végeztek, és a 261 személy között mindössze egy tünetmentes esetet azonosítottak, őt a családjával együtt elkülönítették.
Csütörtök óta mindennap ellátogattunk az Erőss Zsolt Arénába. Tapasztalataink szerint jól érzik magukat, hálásak és – unszolásra ugyan, de – takarítanak is maguk után a sportcsarnokba bezsúfolt hajléktalanok. Noha a tisztaság csak rövid ideig marad fenn, a korábbi napokhoz képest vasárnap már rendezettebb környezet fogadott. A sportlétesítmény alsó szintjén a napi háromszori étkezésre alakítottak ki egy teret, ott egyébként napközben különböző programokkal szórakoztatják a romákat, főleg a gyerekeket az önkormányzat dolgozói, illetve a különböző kulturális intézmények munkatársai. Klasszikus magyar rajzfilmeket is vetítettek nekik. A matracokat a létesítmény emeletén helyezték el.
Húsz ház égett le
Egy kályha nem megfelelően szigetelt, így túlhevült csöve okozhatta a csíksomlyói nyomornegyedet részben elpusztító csütörtök esti tűzvészt – közölte pénteken a Hargita megyei tűzoltóság. A lángok gyors terjedését az erős szél is elősegítette. A tűzvész nem követelt emberéletet, és senki sem sebesült meg. Több mint hetven hivatásos és önkéntes tűzoltó nyolc tűzoltóautóval több mint öt órán át küzdött a lángokkal. A többnyire romák által lakott nyomornegyedben húsz ház vált a lángok martalékává. Az anyagi kár százezer lejre tehető, de mint Alina Maria Ciobotariu tűzoltósági sajtószóvivőtől megtudtuk, egyelőre nem tudni, pontosan milyen javak égtek el a tűzben, azt viszont összesítették már, hogy hét juhot, három tehenet, tíz lovat és tizenöt szárnyast sikerült megmenteni.
További segítségre van szükségük az otthon nélkül maradottaknak
Csíkszereda polgármestere szerint példás volt az az összefogás, amelyet a lakosság tanúsított a tűzvész után. Nagyon sok adomány érkezett, de további segítségre is szükség van. Korodi Attila arra kérte a segíteni szerető csíkiakat, hogy ruhaneműt már ne vigyenek, mivel abból rengeteg összegyűlt, inkább élelemre, tisztító- és tisztálkodási szerekre, illetve gyógyszerekre van szükség enyhébb panaszokra, mint például a megfázás, fej- vagy hasfájás. Az adományokat az arénába vihetik az érdeklődők. Ha nagyobb tételről van szó, hívják a 0266-371165-ös vagy a 0751-780710-es telefonszámokat egyeztetés céljából. Ha alapélelmiszerekkel segítene valaki, forduljon a Székely Gazdaszervezetek Egyesületéhez. Adományozás előtt egyeztessen a 0756-726301-es telefonszámon. Emellett ha valaki anyagi támogatással segítené a bajbajutottakat, bekapcsolódhat a Gyulafehérvári Caritas adománygyűjtésébe. Bankszámlaszámok: RO33 RNCB 0152 0163 3253 0001 (RO), RO30 RNCB 0152 0163 3253 0055 (EUR), swift-kód RNCBROBU, Román Kereskedelmi Bank (Banca Comercială Română), kedvezményezett (beneficiar) a Caritas Alba Iulia Asistenta Medicala si Sociala, adószám (CIF) 15070152, megjegyzés: csikszeredaosszefog. Szombaton egyébként több mint egymillió forint értékű adománnyal érkeztek a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénához a Magyar Református Szeretetszolgálat munkatársai. „Amint értesültünk a sajnálatos tűzesetről, felvettük a kapcsolatot Tóth Lászóval, Magyarország csíkszeredai főkonzulátusának vezetőjével és a városvezetéssel, egyeztettünk a szükséges dolgokról, és amint módunkban állt, eljöttünk a határon túli testvéreinkhez” – fogalmazott Juhász Márton, a Magyar Református Szeretetszolgálat ügyvezető igazgatója az adomány átadása előtt. Mint részletezte, elsősorban tartós élelmiszert hoztak – a több mint 250 ember nagyjából tíznapos ellátását biztosítva ezzel –, továbbá tisztálkodási szereket, nyolcezer védőmaszkot, tanszereket, gyermekruhákat és játékokat is tartalmaznak a csomagok. A Debrecenből érkezett adomány összértéke több mint egymillió forint, hétfőn pedig Kőhalomból újabb szállítmány érkezik.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!