A közel négy évszázados félköríves torony a mintegy húsz hektáron, a történelmi belvárost körülvevő vár egyik legújabb tornyának számít.
Fotó: Szászsebes polgármesteri hivatala
Felújították a Fehér megyei Szászsebes középkori várának egyik látványosságát, a 17. századi bástyát. Az ízlésesen berendezett, mindössze kétszintes tornyot a helyi Rotary klub segítségével sikerült helyreállítani.
2022. július 17., 19:562022. július 17., 19:56
A Rotary klub helyi szervezetének hathatós közreműködésével sikerült helyreállítani a szászsebesi középkori vár egyik látványosságát, az 1634-ben épült félkör alakú bástyát. Az ízlésesen berendezett, alacsony, mindössze kétszintes torony a rotarysok gyülekező helyeként, de egyben látogatható turisztikai látványosságként is szolgál – ígérte Dorin Nistor, a Fehér megyei település polgármestere.
A közel négy évszázados félköríves torony a mintegy húsz hektáron, a történelmi belvárost körülölelő vár egyik legújabb tornyának számít. A Csizmadiák bástyája például bő száz évvel korábban épült.
„A védelmi célt szolgáló várat Luxemburgi Zsigmond király engedélyével kezdték építeni. Corvin Mátyás 1485-ben kiadott rendelete alapján a falakat kijavították és megemelték. A munkálatok évtizedekig tartottak, de a feljegyzések alapján tudjuk, hogy 1438-ban, amikor a várost elfoglalták a törökök, a várban ágyúk is voltak. Az építkezés ekkor még valószínűleg zajlott, a vár befejezetlenül állt, hiszen a hivatalosságok önként adták át a várost az ellenségnek” – mondta el Călin Anghel, a Ioan Raica erdélyi földrajztudósról elnevezett helyi múzeum szakembere.
Fotó: Szászsebes polgármesteri hivatala
Az alig kétszáz magyar és valamicskével több szász által lakott húszezres városkában valamikor megfordultak a rómaiak, a gótok, a hunok, az avarok és a szlávok egyaránt. Az első szász telepesek II. Géza idején érkeztek 1150 körül. A település kevesebb mint nyolc évtized múlva a tulajdonukba került, miután 1224-ben II. András nekik adományozta, az itt élő székelyeket pedig a majdani Sepsiszék területére telepítette. Sebest előbb a tatárok, majd a törökök többször is feldúlták és felégették.
Az állandó harcokból „keletkezett” a város kővára, amely a porig égett favárat volt hívatott felváltani. Ez a 14–15. században épült erődítményt 1708-ban Károlyi Sándor kurucai borították lángba. 1849. február 5-én Bem József foglalta el, majd innen indult a piski csatába. A falak jelentős részét és a védműveket a 19. században elbontották.
A vár legrégebbi és értékesebb építészeti remekműve a 12 és a 13. század fordulóján épült katolikus (később evangélikus) templom, amely manapság már csak hangversenyek alkalmával telik meg. Legutóbb, a múlt hét végén Alexandru Tomescu világhírű román előadóművész itt szólaltatta meg Stradivarius hegedűjét.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!