Fotó: Dorina Matiș/Agerpres
Elkészültek az egyik legjelentősebb erdélyi szász műemlék, a szászkézdi erődtemplom harangtornyának felújítási munkálatai. Az UNESCO-világörökség listáján is szereplő épületegyüttest újabb projekttel helyeznék előtérbe.
2021. február 02., 08:112021. február 02., 08:11
Hosszas pénzszerzési próbálkozások és többéves tényleges munka után a napokban befejeződtek a szászkézdi erődtemplom tornyának felújítási munkálatai – közölte a helyi evangélikus egyházközség.
A több erdélyi erődtemplomhoz hasonlóan az UNESCO-világörökség listáján is szereplő műemlék épület egy 2,23 millió lejes költségvetésű projekt révén újult meg a Regionális Operatív Program (POR) keretében, ebből 2,16 millió lej volt a vissza nem térítendő támogatás.
A helyi evangélikus egyházközség szerint a beavatkozás keretében kívül-belül megújult a 15. századi harangtorony is, a tatarozási munkálatok mellett helyreállították a tetőszerkezetét, kicserélték a belső lépcsőzetet és padlózatot, illetve villanyhálózatot is kapott.
– értékelte a nem mindennapi teljesítményt Johannes Halmen evangélikus lelkész. Az Agerpres beszámolója szerint Adrian Diţă alpolgármester úgy értékelte, hogy a megújult erődtemplom sokban növeli a település vonzerejét, még több turistát vonz majd a Maros megyei községbe.
A vendégek számára egyébként padokat is elhelyeztek az erődtemplom körül, ahol megpihenhetnek, és akár online is tájékozódhatnak a műemlékről, ez ugyanis digitálisan is „elérhető” lesz. Úgy értékelte, hogy a munkálat „jól sikerült”, és ezt egy újabb, a községközpont helyreállítását célzó projekt követi, melynek keretében megpróbálják előtérbe helyezni az evangélikus épületegyüttest.
– tette hozzá az alpolgármester, arra utalva, hogy a szászkézdi parasztvárnak is zajlik a helyreállítása.
A szász evangélikus egyházat képviselő Friedrich Gunesch úgy vélekedett, hogy a projekt fenntarthatóságát majd az biztosítja, ha a templomhajó és torony után a parókia és a többi épület is megújul. Úgy vélte, ebből a folyamatból a helyi közösségnek is ki kell vennie a részét, de a Szászkézdről kivándorolt szászoknak és az ide érkező turistáknak is hozzá kell járulniuk. „Majd akkor fog megtelni élettel ez a település” – mutatott rá az egyházi elöljáró.
Johannes Halmen helyi evangélikus lelkész azon reményének adott hangot, hogy ennek érdekében a továbbiakban is sikerül együttműködni a helyi és központi hatóságokkal, a központi fejlesztési ügynökséggel és az evangélikus egyházzal.
Bogdán, a szászkézdi templomtorony évszázados faszobra
Fotó: Țetcu Mircea Rareș/Wikipédia
Utóbbiakat önkormányzati forrásokból sikerült helyreállítani, a toronyóra és a szobor restaurálására pedig Németországban bejegyzett, helyi érdekeltséggel is bíró cég ajánlott támogatást, míg az óraszerkezetre még keresik a forrásokat – számolt be korábban a hírügynökségének Johann Schaaser, a szászkézdi evangélikus egyházközség kurátora. Mint elmondta,
Szászkézd evangélikus temploma 1493 és 1497 között épült, a helyi emlékezet szerint tornya a segesvári óratorony mintájául szolgált. Felújítása Johann Schaaser kurátor szerint nem volt egyszerű folyamat: bár a művelődési minisztérium 2005-ben jóváhagyta a templomhajó és torony együttesére vonatkozó projektet, végül csak előbbit korszerűsítették, a torony felújítását 2009-ben a gazdasági válságra hivatkozva elhalasztották.
Ebből nemcsak a szerkezetét erősítették meg – 150 éves repedések is voltak rajta –, de tölgyfa lépcsőjét és a teljes tetőzetet is kicserélték. Az 1400-as évek elején épült harangtornyot korábban 1832-ben újították fel, ezt a tetőzet felirata is jelzi.
A szászkézdi világörökségi helyszín felújításához 15 évig tartó erőfeszítésekre volt szükség; Schaaser szerint ezért az uniós finanszírozásokkal kapcsolatos bürokrácia is okolható.
Két évig tartó bürokratikus huzavona után elkezdődik a szászkézdi parasztvár felújítása. A világörökségi helyszín 14. században épült erődítménye két év múlva nyitja meg újra kapuit a turisták előtt.
az UNESCO-világörökség részét képező szászkézdi és másik hat, a fejlesztési régió területén – Berethalmon, Nagybaromlakon, Prázsmáron, Szászfehéregyházán, Kelneken és Székelyderzsen – található templomot.
A több mint ötszáz éves épületek a régió épített örökségének legreprezentatívabb darabjai.
Szászkézd (románul Saschiz, németül Keisd) Segesvártól 20 kilométerre, a történelmi Királyföld szélén található. A települést az 1300-as évek elején említik először az írások, 1419-ben pedig már városként tartják nyilván, melyben több céh is működik. A gótikus stílusban épült, Szent Istvánnak szentelt erődtemploma a világörökség része.
Európai uniós alapokból újítják fel az UNESCO-világörökség részét képező szászkézdi evangélikus erődtemplomot – tájékoztat a központi fejlesztési régió hétfőn kiadott közleményében.
Havazásra, szélre és lehűlésre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap Románia egész területére az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Nemcsak erdélyi településeken, de idén már Magyarországon is megszervezik a SzalonnaFesztet. A szervező Erdélyi Kézmíves Céh vezetője, Molnár Attila nyilatkozott a Krónikának a rendezvénysorozatról.
Új fejezet nyílt az Erdélyi Református Egyházkerület életében: ünnepélyes keretek között beiktatták Kolumbán Vilmos Józsefet püspöki tisztségébe a kolozsvári Farkas utcai református templomban.
Járókelőket fenyegetett késsel egy 39 éves férfi szombat reggel Arad belvárosában. A törvény őrei előtt nem ismeretlen rendbontót a helyi rendőrség emberei rövid üldözés után ártalmatlanították.
Levetette magát egy épület tetejéről egy 12 éves lány a dél-erdélyi Lupényben. A gyereket Temesvárra szállították kórházba súlyos sérülésekkel.
Szombat reggel ismét nekivágtak a Máramaros Megyei Hegyimentő-szolgálat (Salvamont) csapatai a havasoknak, amelyben a kötelező katonai besorozás elől Romániában menedékjogot kereső öt ukrán menekültnek veszett nyoma.
Őrizetbe vettek a rendőrök pénteken egy vajdahunyadi tanárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy illetlen üzeneteket, köztük szexuális együttlétre vonatkozó ajánlatokat küldött egy hatodikos diáklánynak.
Spanyolországból érkező kábítószercsomag átvételekor értek tetten egy férfit az aradi rendőrök. A drogügyletnek két gyanúsítottja van, a kábítószeren kívül illegálisan birtokolt lőfegyvert is találtak a csomag címzettjénél.
A mind nagyobb számban érkező turisták igényeinek jobb kiszolgálása érdekében az Arad megyei önkormányzat kiszélesíti az utat Szabadhely és Gyorok között és kerékpárúton is elérhetővé teszi a hegyaljai települést.
Barabási Antal Szabolcsot jelölte az RMDSZ Maros megyei szervezetének vezetősége a megye új prefektusának.
szóljon hozzá!