Fotó: Turism.saschiz.ro
Két évig tartó bürokratikus huzavona után elkezdődik a szászkézdi parasztvár felújítása. A világörökségi helyszín 14. században épült erődítménye két év múlva nyitja meg újra kapuit a turisták előtt.
2019. október 25., 14:222019. október 25., 14:22
2019. október 25., 19:182019. október 25., 19:18
Két évig bezár a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár: hamarosan elkezdődnek a 14. századi erődítmény felújítási munkálatai. A Maros megyei szász település lakosságának menhelyéül szolgáló vár restaurálására az Agerpres közlése szerint
Az egykori parasztvár turisztikai körforgásba való beemelése azért is fontos, mivel Szászkézd egyike azon kevés romániai településnek, mely erődtemploma révén felkerült az UNESCO Világörökség-listájára. A vár felújítására még 2017 májusában írták alá a finanszírozási szerződést a fejlesztési minisztériummal, de
A restaurálási folyamat során az erődítmény visszakapná eredeti arculatát, illetve tájékoztató és marketing kampányt is építenének köré, mellyel vonzóbbá tennék a látogatók számára. A projekt összértéke közel 8,5 millió lej, melynek nagy része vissza nem térítendő támogatás.
A hajó alakú vár alapterülete 5000 négyzetméter. Az évszázadok alatt több legendát is szőttek köréje, egyik szerint titkos alagút köti össze a falu központjában található evangélikus erődtemplommal, de olyan is akad, mely szerint a faluba érkező kereskedőknek egy szekér követ kellett felvinniük a dombtetőre, hogy ott kereskedhessenek.
1347 után építették, háromszoros falgyűrű vette körül, 9-10 méter magas falakkal, hat négyemeletes torony védte. 1704-ben elfoglalták a kurucok, majd visszafoglalták a császáriak.
Fotó: Visit-Mures.ro
A 20. század elején még épen állt, állapota az utóbbi években romlott le, már-már veszélyt jelentett a turisták biztonságára. Ennek oka, hogy
A világörökségi helyszínként számon tartott Szászkézd (románul Saschiz, németül Keisd) Maros megyében, Segesvártól 20 kilométerre található, a történelmi Királyföld szélén. Az 1493 és 1497 között épült evangélikus erődtemploma révén került fel az UNESCO listájára.
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
szóljon hozzá!