Fotó: Turism.saschiz.ro
Két évig tartó bürokratikus huzavona után elkezdődik a szászkézdi parasztvár felújítása. A világörökségi helyszín 14. században épült erődítménye két év múlva nyitja meg újra kapuit a turisták előtt.
2019. október 25., 14:222019. október 25., 14:22
2019. október 25., 19:182019. október 25., 19:18
Két évig bezár a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár: hamarosan elkezdődnek a 14. századi erődítmény felújítási munkálatai. A Maros megyei szász település lakosságának menhelyéül szolgáló vár restaurálására az Agerpres közlése szerint
Az egykori parasztvár turisztikai körforgásba való beemelése azért is fontos, mivel Szászkézd egyike azon kevés romániai településnek, mely erődtemploma révén felkerült az UNESCO Világörökség-listájára. A vár felújítására még 2017 májusában írták alá a finanszírozási szerződést a fejlesztési minisztériummal, de
A restaurálási folyamat során az erődítmény visszakapná eredeti arculatát, illetve tájékoztató és marketing kampányt is építenének köré, mellyel vonzóbbá tennék a látogatók számára. A projekt összértéke közel 8,5 millió lej, melynek nagy része vissza nem térítendő támogatás.
A hajó alakú vár alapterülete 5000 négyzetméter. Az évszázadok alatt több legendát is szőttek köréje, egyik szerint titkos alagút köti össze a falu központjában található evangélikus erődtemplommal, de olyan is akad, mely szerint a faluba érkező kereskedőknek egy szekér követ kellett felvinniük a dombtetőre, hogy ott kereskedhessenek.
1347 után építették, háromszoros falgyűrű vette körül, 9-10 méter magas falakkal, hat négyemeletes torony védte. 1704-ben elfoglalták a kurucok, majd visszafoglalták a császáriak.
Fotó: Visit-Mures.ro
A 20. század elején még épen állt, állapota az utóbbi években romlott le, már-már veszélyt jelentett a turisták biztonságára. Ennek oka, hogy
A világörökségi helyszínként számon tartott Szászkézd (románul Saschiz, németül Keisd) Maros megyében, Segesvártól 20 kilométerre található, a történelmi Királyföld szélén. Az 1493 és 1497 között épült evangélikus erődtemploma révén került fel az UNESCO listájára.
Az új tanévben folytatódik az elmúlt iskolai évben először megszervezett, a pedagógusokat és leendő tanárokat a versenyvizsgára felkészítő program.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) Olténia és Erdély több folyóvizére.
Felszentelték és megáldották csütörtökön, Nagyboldogasszony ünnepén a Kolozsvár belvárosába, a piarista templom elé visszaállított Mária-oszlopot, Erdély második legrégebbi köztéri emlékművét.
A Házsongárd Alapítvány szeretettel várja az érdeklődőket az Atlas Házsongárd című kiállítás megnyitójára augusztus 16-án, csütörtökön 15 órakor Kolozsváron, a Szabók tornya kiállítóterében.
Első-, másod- és harmadfokú hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország nagy részére.
A rászorulók iránti odafigyelésen, az adakozás nemes gesztusán túl közösségkovácsoló ereje is van a Magyarok kenyere programnak, azon belül a búzaösszeöntés ünnepének – vallják az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének képviselői.
Kitárja kapuit augusztus 21-én az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány kolozsvári székháza, ahol az érdeklődők vezetett sétán tekinthetik meg a Melodyként emlegetett, gyönyörűen felújított egykori Központi Szállót.
Már öt hónapja felfüggesztették a Szatmárnémeti–Óvári közötti aszfaltcsík versenytárgyalását, így egyhamar nem remélhetünk előrelépést az első olyan gyorsforgalmi úton, amely átlépi a magyar–román határt.
Hosszú hétvégéjük lesz Romániában a közalkalmazottaknak Nagyboldogasszony ünnepe alkalmából, mivel a kormány pihenőnappal kötötte össze az augusztus 15-i munkaszüneti napot a hétvégével.
Őrizetbe vette a rendőrség azt a 23 éves felsőszelistyei fiatalembert, aki egy családi veszekedést követően a helyszínre kiérkező rendőrökre is rátámadt, a rend őrei végül egy pisztolylövéssel tudták ártalmatlanítani.
szóljon hozzá!