Fotó: Turism.saschiz.ro
Két évig tartó bürokratikus huzavona után elkezdődik a szászkézdi parasztvár felújítása. A világörökségi helyszín 14. században épült erődítménye két év múlva nyitja meg újra kapuit a turisták előtt.
2019. október 25., 14:222019. október 25., 14:22
2019. október 25., 19:182019. október 25., 19:18
Két évig bezár a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár: hamarosan elkezdődnek a 14. századi erődítmény felújítási munkálatai. A Maros megyei szász település lakosságának menhelyéül szolgáló vár restaurálására az Agerpres közlése szerint
Az egykori parasztvár turisztikai körforgásba való beemelése azért is fontos, mivel Szászkézd egyike azon kevés romániai településnek, mely erődtemploma révén felkerült az UNESCO Világörökség-listájára. A vár felújítására még 2017 májusában írták alá a finanszírozási szerződést a fejlesztési minisztériummal, de
A restaurálási folyamat során az erődítmény visszakapná eredeti arculatát, illetve tájékoztató és marketing kampányt is építenének köré, mellyel vonzóbbá tennék a látogatók számára. A projekt összértéke közel 8,5 millió lej, melynek nagy része vissza nem térítendő támogatás.
A hajó alakú vár alapterülete 5000 négyzetméter. Az évszázadok alatt több legendát is szőttek köréje, egyik szerint titkos alagút köti össze a falu központjában található evangélikus erődtemplommal, de olyan is akad, mely szerint a faluba érkező kereskedőknek egy szekér követ kellett felvinniük a dombtetőre, hogy ott kereskedhessenek.
1347 után építették, háromszoros falgyűrű vette körül, 9-10 méter magas falakkal, hat négyemeletes torony védte. 1704-ben elfoglalták a kurucok, majd visszafoglalták a császáriak.
Fotó: Visit-Mures.ro
A 20. század elején még épen állt, állapota az utóbbi években romlott le, már-már veszélyt jelentett a turisták biztonságára. Ennek oka, hogy
A világörökségi helyszínként számon tartott Szászkézd (románul Saschiz, németül Keisd) Maros megyében, Segesvártól 20 kilométerre található, a történelmi Királyföld szélén. Az 1493 és 1497 között épült evangélikus erődtemploma révén került fel az UNESCO listájára.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
szóljon hozzá!