Becslések szerint az értékelés egy második szakképesítés kellene legyen az oktatási rendszerben
Fotó: Veres Nándor
Rendszerszintű újításokra volna szükség, hogy az emberi tévedéseket, a szubjektív megítélésből fakadó eltéréseket kiküszöböljék – vélik a lapunk által megszólaltatott szakértők a záróvizsgák óvás előtti és utáni, nagyságrendekkel eltérő eredményeire reagálva.
2020. július 09., 14:052020. július 09., 14:05
2020. július 09., 14:102020. július 09., 14:10
A záróvizsgák eredményeit több ezer diák, szülő fellebbezi meg minden évben, és minden alkalommal előfordul, hogy az óvás utáni értékelés nagyságrendekkel különbözik az eredeti jegytől. Márpedig egy két-három pontos különbség meghatározza, hogy a képességvizsgázó melyik középiskolában folytatja tanulmányait, eldöntheti a sikeres érettségit, vagy hogy melyik egyetemre jut be a diák. A lapunk által megszólaltatott szakértők szerint rendszerszintű újításokra volna szükség, hogy az emberi tévedéseket, a szubjektív megítéléséből fakadó eltéréseket kiküszöböljék.
Az idei képességvizsgán országszerte 15 275 óvást nyújtottak be, az érettségi első eredményeinek közzététele után pedig 62 790 fellebbezést iktattak. Az érettségi újraértékelése során még nem derült fény kirívó különbségekre, azonban
Nagy port kavart a brassói eset, amikor a Johannes Honterus- és a 12-es számú iskolában a fellebbező diákok 89 százaléka esetében az újrajavított dolgozatra adott értékelés több mint egy ponttal különbözött az elsőtől. Azok a szülők, akik nem nyújtottak be óvást, petícióban kérték a tanügyminisztériumtól a dolgozatok újrajavítását. Luminita Barcari oktatási államtitkár úgy nyilatkozott, újraértékelhetik a vizsgadolgozatokat, ám a jegyeken már nem változtathatnak, mert erre nincs módszertan. „El kell ismernünk, hogy minden évben vannak hasonló helyzetek. Az értékelő tanárok alaposabb képzésére lenne szükség. Sok pedagógus első alkalommal vesz részt a záróvizsgák értékelésében, nincs tapasztalatuk, előfordulhatnak tévedések” – mondta akkor az államtitkár.
Bár nem kellene, de minden évben előfordulnak országszerte hasonló tévedések – mondta el lapunknak Kiss Imre. A Kovászna megyei főtanfelügyelő rámutatott, amikor 3-4 pontnyi különbség van a két jegy között, már nem az értékelésben van a hiba.
– vélte a szakértő. Hozzátette, erőltetett menetben zajlik a dolgozatok javítása, és bár ez nem mentség, előfordulnak tévedések. A javítókulcsot felvezető táblázatban 25-30 oszlop szerepel, azt mind fel kell vezetni, összeadni, fennáll a tévedés lehetősége – részletezte a főtanfelügyelő, aki szerint természetesen ez megengedhetetlen lenne, hiszen gyerekek sorsáról van szó. „Amikor 2,20-ról 7,80-ra növekszik a jegy az újraértékelésnél, az már nem a téves értékelés következménye, hanem elírás, valamit tévesen másoltak át” – szögezte le a főtanfelügyelő. Hangsúlyozta, kisebb különbségek előfordulhatnak abból adódóan is, hogy kiküszöbölhetetlen a szubjektivizmus az értékelés során.
– részletezte Kiss Imre. Hozzátette, erre lenne megoldás, hogy két tanár külön teremben javítja ugyanazt a dolgozatot, és ha egy pontnál nagyobb az értékelésben az eltérés, akkor újabb bizottság dönt. Ha nem így járnak el, az szabályellenes – szögezte le. Kiss Imre szerint az nem megoldás, hogy a tanárokat, akik tévednek, nem engedik többet javítani, mert így is minden évben toborozni kell a pedagógusokat, hogy meglegyen a szükséges létszám a dolgozatok javítására. Meglátása szerint létre kellene hozni egy országos értékelési testületet, amelybe kiváló tanárokat kérnek fel, megfelelő mértékben motiválják őket, hogy vállalják a tagságot, majd kiképezik az értékelés módszertanára, és minden kiértékelt dolgozatért vállalják a felelősséget.
– összegezte Kiss Imre. Kifejtette, jogos elvárás, hogy a tanár megfelelően javítsa ki a dolgozatot, el kellene jutni oda, hogy óvás nélkül meg lehessen bízni az értékelésben.
A záróvizsgák értékelése, akárcsak a teljes romániai közoktatási rendszer, reformra szorul – szögezte le lapunknak Ferencz S. Alpár. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) alelnöke kifejtette, az oktatási minisztérium minden évben bejelenti az újítás szándékát, majd visszatér a régi rendszerhez. A szakértő felvetette, talán jövő évben valóban lesz esély a reformra, hiszen az a nemzedék, amely most fejezte be a hetedik osztályt, új tananyagból, új módszer alapján kell hogy vizsgázzon, ezért elvárható, hogy az értékelés módszertana is módosuljon.
„A csak lexikális tudást mérő jelenlegi vizsgarendszerben nincs olyan év és olyan rész, hogy ne csússzon be hiba vagy következetlenség. Még a tétel-összeállítás is nehézkesen zajlik” – mondta a szakmai szövetség képviselője. Hangsúlyozta,
Mivel a cikluszáró vizsgakövetelmények nincsenek megfelelően összehangolva a tananyaggal, sok szubjektív megítélésére adnak alkalmat, például matematikából sem mindegy, hogy az eredményre vagy a jó levezetésre adnak maximális pontszámot. Ferencz S. Alpár is a pedagógusok képzésében látja a megoldást. Jelenleg csak a tapasztalataikra támaszkodhatnak, rengeteg kiváló és tapasztalt szakember van az értékelő tanárok között – tette hozzá. Meglátása szerint a rendszert kellene úgy átalakítani, hogy hatékony, átlátható legyen, a képességeket egyértelmű szempontok alapján mérjék fel. Amíg ez nem így történik, a tanárokat nem készítik fel, minden vizsga torz képet mutat – összegzett Ferencz S. Alpár.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.
Több Hargita megyei településen szünetel az áramszolgáltatás a viharos időjárás miatt – számolt be szerda délután a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Hosszú évek halogatásai és ígéretek után végre megoldódik a kolozsvári filharmónia székhelyének gondja, ősztől az új zeneakadémia épületébe költözik – közölte Facebook-oldalán szerdán Vákár István, a Kolozs megyei tanács alelnöke.
A XXXIV. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) idei mottója – Ránk számíthatsz! – nem csupán szlogen, hanem a rendezvény lényegét összegzi, ami a közösség, bizalom és összetartozás – jelentette ki Popa Ilona erdélyi főszervező.
Három személy megsérült szerdán a Hargita megyei Gyimesközéplokhoz tartozó Antalokpataka településen, miután autójukat elsodorta a vonat a közúti vasúti átjárón – közölte a megye katasztrófavédelmi felügyelősége.
A témaválasztást a közbeszéd „diktálja”, legyen szó politikáról, sportról vagy tudományról, a fő szempont pedig a nemzeti egység megbontására tett kísérletek elhárítása, az erdélyi szellemiség bemutatása.
Egy országosan körözött férfit, valamint három másik – nemi erőszak, rablás, és minősített lopás vagy közlekedési bűncselekmények miatt elítélt – férfit azonosítottak és börtönöztek be kedden a Bihar megyei rendőrök.
Előre kitervelte az erőszakos támadást, és baltával felfegyverkezve próbált betörni az áldozat otthonába a múlt heti Maros megyei gyilkosság azóta is körözött gyanúsítottja – legalábbis ez derül ki az ügyészségi jelentésből.
szóljon hozzá!