Fotó: Jakab Mónika
Az év eleji kiírásból megmaradt 34 millió lejes kerettel indítják el újra a háztartási gépek roncsprogramját, ezúttal is laptopot, televíziót, táblagépet, porszívót, légkondit, mosógépet, szárítógépet, mosogatógépet, hűtőt, fagyasztót lehet állami támogatással vásárolni.
Pénteken 10 órakor kezdődik az iratkozás a háztartási roncsprogram idei második fordulójára – jelentette be csütörtökön a Krónika megkeresésére Fülöp Lóránd, a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) elnöke. Emlékeztetett, 75 millió lej a program idei eredeti költségvetése,
Amint arról korábban beszámoltunk, az év első felében lekérték ugyan a teljes összegre az értékjegyeket, viszont utólag ezek egy részét nem használták fel, így maradt meg 34 millió lej, amit most írnak ki.
Fülöp Lóránd elmondta, november 19. és 25-e között lehet regisztrálni, majd akárcsak korábban, három kategóriában lehet lekérni az értékjegyeket. November 25. és december 2. között a mosógépekre, mosogatógépekre, hűtőszekrényekre kérhető a támogatás, ennek a kategóriának a költségvetése 14 millió lej.
A második kategóriában televíziók, táblagépek és laptopok vásárlását finanszírozzák, az értékjegyeket december 3. és december 9. között lekérni, a büdzsé szintén 14 millió lej. A harmadik kategóriában a légkondicionáló berendezések, ruhaszárítógépek és porszívók vásárlására lehet kérni támogatást, ez esetben kisebb, 6 millió lejes a költségvetés.
Mind a három kategóriában ezúttal rövidebb, mindössze egy hétig tart az értékjegyek lekérésének határideje – ez azzal magyarázható, hogy a roncsprogramra az idei évre kiutalt költségvetési forrásokat az év végéig el is kell használni.
Arra is kitért, aki már egyszer regisztrált az AFM oldalán, nem kell újra megtennie. Aki pedig már valamelyik kategóriában kapott értékjegyet, ugyanabban nem kérhet, de egy másikban igen. Tehát aki már vásárolt mosógépet, nem kérhet támogatást mosogatógépre vagy hűtőszekrényre, viszont televízióra, táblagépre, laptopra, szárítógépre, légkondicionálóra vagy porszívóra már igen.
Az utalványoknak 15 napos lejárati idejük van attól a pillanattól kezdve, hogy a Környezetvédelmi Alap érvényesíti azokat, ennyi idő áll a kedvezményezettek rendelkezésére, hogy a programban részt vevő üzletekből megvegyék az új háztartási gépeket.
„A program első fordulójában szerzett tapasztalatok és a visszajelzések alapján megtettük a szükséges változtatásokat, hogy így még inkább fel tudjuk karolni azokat az embereket, akik felismerik az energiatakarékosság fontosságát, és hajlandóak lecserélni a régi, sokat fogyasztó háztartási gépeiket újabbakra, energiatakarékosabbakra.
és még karácsony előtt tegye energiahatékonyabbá a háztartását, amiben a környezetvédelmi minisztérium és a Környezetvédelmi Alap ezzel a programmal nyújt egy kis segítséget” – nyilatkozta a rajt előtt Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
A tárcavezető által is említett módosítások egyike, hogy ez alkalommal az értékjegy névre szóló és nem átadható, vagyis annak kell felhasználnia, aki regisztrált és lekérte azt. A másik módosítás a televíziók energetikai besorolására vonatkozik, míg korábban csak E besorolásig lehetett felhasználni az értékjegyet, ezúttal már a kevésbé hatékonyabb G besorolású televízió is vásárolható.
Fülöp Lóránd elmondta, erre a módosításra azért volt szükség, mert a tapasztalat szerint a nagy márkák komolyan vették a besorolást, míg a kisebb, ismeretlen márkák nem mindig pontosan tüntették fel az energiahatékonyságot, vállalva a lebukás kockázatát.
A voucherek értéke a tavaszi szinten marad, így a régi háztartási gép helyett energiatakarékosabb új gépet vásárlók a következő értékű utalványokat kaphatják: 400 lej a legalább C-s energiaosztályú mosógépek/mosó-szárítógépek vásárlására; 400 lej a legalább D-s energiaosztályú mosogatógépek vásárlására; 400 lej a legalább A++ besorolású, akár mozgatható légkondicionáló berendezések vásárlására;
400 lej a legalább G-s energiaosztályú televíziók vásárlására; 400 lej legalább AA++ besorolású ruhaszárító gépek vásárlására; 200 lej az évi 43 kWh-nál kisebb fogyasztású porszívókra; 500 lej laptopokra; 300 lej táblagépekre.
A laptopokra és táblagépekre beváltható utalványokért cserébe régi számítógépet vagy a programban szereplő más háztartási gépet is le lehet adni. Régi laptopot és táblagépet nem fogadnak el. A mosogatógépek és a ruhaszárító gépek megvásárlására fordítható értékjegyekért cserébe is a programban szereplő bármilyen régi háztartási gépet le lehet adni.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!