A Himnusz költőjének szobra már készen áll a leleplezésre Nagykárolyban
Fotó: Faff Ágota/Facebook
Tiltakozó akciót harangozott be szerdára Nagykárolyban a Nemzet Útja (Calea neamului) szélsőségesen magyarellenes szervezet abból az alkalomból, hogy Novák Katalin köztársasági elnök részvételével Kölcsey-szobrot avatnak a partiumi városban. A Himnusz költőjének ülő szobrát a nagykárolyi polgármesteri hivatal előtti téren leplezik le, a magyar államfő – az esemény fővédnökeként – beszédet mond az eseményen.
2023. április 11., 19:092023. április 11., 19:09
Orbán Viktor kormányfő tavalyi tusványosi beszédéhez hasonlóan Novák Katalin szerdai nagykárolyi látogatását is meg akarja zavarni Mihai Târnoveanu, a szélsőségesen nacionalista Nemzet Útja (Calea neamului) szervezet vezetője. Az úzvölgyi katonai temető erőszakos elfoglalásában, betonkeresztekkel történt „teleplántálásában” oroszlánrészt vállalt brassói aktivista közösségi oldalán harangozta be, hogy a Szatmár megyei városba utazik a magyar köztársasági elnök látogatása alkalmából.
„Szerdán délután a nagykárolyi városháza előtt megmutatjuk Magyarországnak, hogy Románia nem kutyák nélküli falu. (Román kifejezés, ami azt jelenti: nem gazdátlan porta – szerk. megj.) Torkig vagyunk Magyarország kétszínűségével, a Romániával szembeni területi követeléseivel, a megannyi diplomáciai játszmáival, és a magas rangú közméltóságainak nemhivatalos látogatásaival” – olvasható Mihail Târnoveanu egyik bejegyzésében, amelyben természetesen nem szolgál magyarázattal arra, hogy Budapest mikor formált területi követelést Romániával szemben.
A magyarokkal és Magyarországgal szembeni gyűlöletét egyáltalán nem leplező aktivista arra kér „minden román hazafit”, hogy hozzá hasonlóan utazzanak Nagykárolyba, jelenjenek meg a szoboravató ünnepségen, és tiltakozzanak a „magyar irredentizmus” ellen. Ezzel egy időben a „határok megerősítése” szándékával utazik a magyar–román határ mentén fekvő partiumi városba a Nemzet Útja vezetője. Mint ismert, nacionalista társával együtt Mihail Târnoveanu zavarta meg Orbán Viktor miniszterelnök beszédét tavaly a 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor központi rendezvényén, amelyen román nyelvű molinót feszítettek ki a következő felirattal: „Van, ami örök: Erdély román föld”.
Târnoveanu (jobbra) és társai úton-útfélen hangoztatják, hogy „Erdély román föld”
Fotó: Mihai Târnoveanu/Facebook
Az eseményen – fővédnökként – felszólal Novák Katalin köztársasági elnök, üdvözlő beszédet mond Kovács Jenő polgármester, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, kormányfőhelyettes, az alkotást megáldja Bogdán Szabolcs János királyhágómelléki református püspök és Schönberger Jenő római katolikus megyés püspök.
Már szinte teljesen elkészült Püspökladányban a Kölcsey Ferenc alakját ábrázoló bronzszobor, amelyet Nagykárolyban helyeznek el a tavasz folyamán – tudósított a püspökladányi Ladány TV.
Kovács Jenő polgármester a szerdai ünnepség alkalmából hangsúlyozta, hogy a nagykárolyiak csak olyan személyeknek szeretnének szobrokkal emléket állítani, akik ott éltek, alkottak, dolgoztak – ha rövid ideig is – a városban. Az RMDSZ-es elöljáró szerint ezzel az indíttatással kerül ki a város közterületére a Kölcsey-szobor és ehhez az elvhez ragaszkodva avatják fel a nyár folyamán Aurel Popp festőművész, grafikus, szobrász és művészetkritikus szobrát is. (Aurel Popp Érkáváson született és Nagykárolyban végezte középiskolai tanulmányait; a közös szülőföld kapcsán ismerkedett meg Ady Endrével, s a barátságuk emléke okán felvállalta az érmindszenti Ady-emlékház felújíttatásának ügyét is.
„Olyan emberek voltak ők, akik együtt éltek, nemzetiségtől függetlenül barátok voltak és a kölcsönös tisztelet nyelvén beszéltek egymásról. Hiszek abban, hogy ma is ilyen emberek élnek Nagykárolyban. Olyan román, magyar, sváb, roma vagy más nemzetiségűek, akik tisztelik egymás múltját, kultúráját, nyelvét és a kölcsönös tisztelet jellemzi megnyilvánulásaikat is” – harangozta be a szerdai szoboravatást a szatmári város polgármestere, arra biztatva minden nagykárolyit – nemzetiségi hovatartozástól függetlenül –, hogy menjen el és vegyen részt az eseményen, a helyi közösség ünnepén. Lapunk értesülései szerint egyébként Novák Katalin hamarosan visszatér Erdélybe, részt vesz ugyanis a csíksomlyói pünkösdi búcsún. Tervben van ugyanakkor egy nagyszebeni látogatás is, amelyen Klaus Iohannis román államfővel találkozna a magyar köztársasági elnök.
Mint arról beszámoltunk, a Nagykárolyban felavatandó alkotás a Kézenfogva Testvéreinkkel Sárrétudvari Alapítvány kezdeményezésére a magyar kormány és a magyar–román határszakasz településeit összefogó Európa-kapu társulás, a nagykárolyi önkormányzat és a Nagykároly és Vidéke Kulturális Egyesület támogatásával készült. A 165 centiméteres ülő szobrot a Püspökladányban alkotó Győrfi Lajos szobrászművész készítette. Az alkotó korábban úgy nyilatkozott, nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy Nagykároly számára ő készítheti el Kölcsey-szobrot, hiszen a Himnusz költőjének szellemisége meghatározza az egész magyarság szellemiségét.
Annak ellenére, hogy Kölcsey Ferenc nem a város szülötte, a nagykárolyiak büszkék rá, hiszen a Himnusz szövegének szerzője Szatmár vármegye főjegyzői tisztségét töltötte be 1829 és 1834 között Nagykárolyban, az akkori megyeszékhelyen. Nagykárolyban egyébként több mint száz évvel ezelőtt egész alakos Kölcsey-szobor állt a kastély bejáratának közelében, az 1897-ben felavatott alkotást azonban a múlt század harmincas éveiben többször megrongálták, második alkalommal le is fűrészelték és elvitték a fejét, majd a megcsonkított bronztestet darabokra szedték és beolvasztották.
Nagykároly önkormányzata szerdai ülésén fogadta el azt a tervezetet, melynek értelmében Kölcsey Ferenc, illetve Aurel Popp alakját mintázó köztéri szobrokat állítanak a partiumi városban.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Újabb állami kezdeményezés kínál legtöbb tízezer lejes támogatást a polgároknak: a kályhaprogram új, energiatakarékosabb fa-, brikett- vagy pellettüzelésű fűtőkészülék beszerzésére ösztönzi 27 megye csaknem 900 hegyvidéki településének lakosságát.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
szóljon hozzá!