Peták István: jó azt látni, hogy Közép- és Kelet-Európa is nyit az újszerű, hatásos megoldások felé
Bő egy hónapja beszélgettünk dr. Peták Istvánnal a precíziós onkológia lehetőségeiről és előnyeiről. A rákos megbetegedésekben segítséget nyújtó eljárás ma már Romániában is elérhetővé váltak bizonyos intézményekben – ennek hátteréről és ügymenetéről mesélt a kutatóorvos.
2019. március 13., 11:492019. március 13., 11:49
2019. március 13., 11:532019. március 13., 11:53
– Milyen változások történtek Önöknél az elmúlt időszakban?
– Február során jelentős előrelépés történt a magyarországi precíziós onkológia életében, hiszen a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) előzetesen befogadta az Oncompass Precíziós Onkológiai Programunkat a társadalombiztosítás által elismert új orvosi eljárások közé. A NEAK az indoklásában megállapítja, hogy
Ez még nem jelenti azt, hogy minden beteg számára a NEAK meg is téríti az eljárás költségét, hiszen az ezzel kapcsolatos tárgyalások még csak most kezdődnek. Mindenesetre jó azt látni, hogy most már nemcsak Nyugat-Európában és az Amerikai Egyesült Államokban van elfogadott eljárás a precíziós onkológia számára, hanem Közép- és Kelet-Európa is nyit az újszerű, hatásos megoldások felé.
– Az elmúlt időszakban nagy energiákat fektettünk abba, hogy az anyaországon kívül is kiépítsük szakmai partnerhálózatunkat különböző klinikákkal és orvosokkal. Nagy örömünkre már több onkológus kolléga elutazott hozzánk Budapestre, ahol műhelymunkákon vettek részt és bemutattuk nekik az Oncompass Medicine által kifejlesztett orvosi eljárás menetét, működési elvét és folyamatát.
– Mi a pontos menete egy ilyen vizsgálatnak országunkban, illetve mennyit kell várni az eredményekre?
– A betegek az Oncompass Medicine weboldalán található telefonszám felhívásával kaphatnak tájékoztatást, ahol magyarul és románul is kitűnően beszélő kollégánk percek alatt útba igazítja őket, majd időpontot kér az érintett lakhelyéhez közeli város egyik szakrendelőjébe. Ezután a páciens a megadott időpontban elmegy a konzultációra, ahol a szakorvos felméri állapotát, amelyet felküld a budapesti intézetbe. Ezt követően a kapcsolattartónk segít eljuttatni a korábban már diagnosztikai célból vett és a romániai patológián őrzött szövettani minták eljuttatását az Oncompass laboratóriumába.
A mintából metszeteket készítünk és kivonjuk belőle DNS-t. Ennek ellenőrizzük a minőségét, és ha az megfelelő, akkor történik a részletes molekuláris vizsgálat. A talált mutációkat a megfelelő kezelési lehetőségekkel a saját fejlesztésű orvosi szoftverünkkel végezzük, majd ezután egy speciális szakértői csoportunk foglalja össze a terápiás lehetőségeket, amelyeket eljuttat a partnerorvosunkhoz a romániai klinikára, ahol a kezelőorvos ismerteti a megkapott eredményeket és kezdeményezi a konkrét terápia megkezdését a beteg számára. Eme folyamat relatív hamar megy, egy-két gén vizsgálatának esetén akár két hét után is pontos kezelési útmutatót kap a beteg, de egy hónap alatt biztosan eljut hozzá az orvosi stáb tájékoztatása.
– Mikor érdemes belevágni egy precíziós onkológiai kezelésbe?
– Az a véleményem, hogy minél hamarabb, annál jobb. Amennyiben még csak most derült ki a daganat, akkor már az első kezelést is személyre szabottan, a precíziós onkológiai eljárás alapján kaphatja meg a beteg, és akár több egymás utáni kezelést tartalmazó terápiás stratégiát lehet kialakítani.
Ritkán előfordul a terápiaváltás is kisebb mellékhatású, hatékonyabb kezelésre, de mindenképpen segít felkészülni egy B tervvel arra az esetre, hogyha már a jelenlegi kezelés nem hat. Végül azoknak is lehet az esetek egy részében lehetőséget találni, akiknél a jelenleg elérhető terápiák nem hatnak.
(X)
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!