Peták István: jó azt látni, hogy Közép- és Kelet-Európa is nyit az újszerű, hatásos megoldások felé
Bő egy hónapja beszélgettünk dr. Peták Istvánnal a precíziós onkológia lehetőségeiről és előnyeiről. A rákos megbetegedésekben segítséget nyújtó eljárás ma már Romániában is elérhetővé váltak bizonyos intézményekben – ennek hátteréről és ügymenetéről mesélt a kutatóorvos.
2019. március 13., 11:492019. március 13., 11:49
2019. március 13., 11:532019. március 13., 11:53
– Milyen változások történtek Önöknél az elmúlt időszakban?
– Február során jelentős előrelépés történt a magyarországi precíziós onkológia életében, hiszen a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) előzetesen befogadta az Oncompass Precíziós Onkológiai Programunkat a társadalombiztosítás által elismert új orvosi eljárások közé. A NEAK az indoklásában megállapítja, hogy
Ez még nem jelenti azt, hogy minden beteg számára a NEAK meg is téríti az eljárás költségét, hiszen az ezzel kapcsolatos tárgyalások még csak most kezdődnek. Mindenesetre jó azt látni, hogy most már nemcsak Nyugat-Európában és az Amerikai Egyesült Államokban van elfogadott eljárás a precíziós onkológia számára, hanem Közép- és Kelet-Európa is nyit az újszerű, hatásos megoldások felé.
– Az elmúlt időszakban nagy energiákat fektettünk abba, hogy az anyaországon kívül is kiépítsük szakmai partnerhálózatunkat különböző klinikákkal és orvosokkal. Nagy örömünkre már több onkológus kolléga elutazott hozzánk Budapestre, ahol műhelymunkákon vettek részt és bemutattuk nekik az Oncompass Medicine által kifejlesztett orvosi eljárás menetét, működési elvét és folyamatát.
– Mi a pontos menete egy ilyen vizsgálatnak országunkban, illetve mennyit kell várni az eredményekre?
– A betegek az Oncompass Medicine weboldalán található telefonszám felhívásával kaphatnak tájékoztatást, ahol magyarul és románul is kitűnően beszélő kollégánk percek alatt útba igazítja őket, majd időpontot kér az érintett lakhelyéhez közeli város egyik szakrendelőjébe. Ezután a páciens a megadott időpontban elmegy a konzultációra, ahol a szakorvos felméri állapotát, amelyet felküld a budapesti intézetbe. Ezt követően a kapcsolattartónk segít eljuttatni a korábban már diagnosztikai célból vett és a romániai patológián őrzött szövettani minták eljuttatását az Oncompass laboratóriumába.
A mintából metszeteket készítünk és kivonjuk belőle DNS-t. Ennek ellenőrizzük a minőségét, és ha az megfelelő, akkor történik a részletes molekuláris vizsgálat. A talált mutációkat a megfelelő kezelési lehetőségekkel a saját fejlesztésű orvosi szoftverünkkel végezzük, majd ezután egy speciális szakértői csoportunk foglalja össze a terápiás lehetőségeket, amelyeket eljuttat a partnerorvosunkhoz a romániai klinikára, ahol a kezelőorvos ismerteti a megkapott eredményeket és kezdeményezi a konkrét terápia megkezdését a beteg számára. Eme folyamat relatív hamar megy, egy-két gén vizsgálatának esetén akár két hét után is pontos kezelési útmutatót kap a beteg, de egy hónap alatt biztosan eljut hozzá az orvosi stáb tájékoztatása.
– Mikor érdemes belevágni egy precíziós onkológiai kezelésbe?
– Az a véleményem, hogy minél hamarabb, annál jobb. Amennyiben még csak most derült ki a daganat, akkor már az első kezelést is személyre szabottan, a precíziós onkológiai eljárás alapján kaphatja meg a beteg, és akár több egymás utáni kezelést tartalmazó terápiás stratégiát lehet kialakítani.
Ritkán előfordul a terápiaváltás is kisebb mellékhatású, hatékonyabb kezelésre, de mindenképpen segít felkészülni egy B tervvel arra az esetre, hogyha már a jelenlegi kezelés nem hat. Végül azoknak is lehet az esetek egy részében lehetőséget találni, akiknél a jelenleg elérhető terápiák nem hatnak.
(X)
Augusztus 27–31. között rendezik meg a 12. Vásárhelyi Forgatagot Marosvásárhelyen. A rendezvénysorozattal idén a „vásárhelyiséget” ünneplik, valamint Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a világhírű matematikus előtt is tisztelegnek.
A Székely Nemzeti Tanács szerint az európai parlamenti képviselők számos elégedetlenségének és az Európai Bizottsággal (EB) szemben megfogalmazott kritikáinak nincsen más elvi kerete, mint éppen a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés.
Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.
Új parkolási díjakat vezettek be a kolozsvári repülőtér melletti Park & Ride parkoló hatékonyabb kihasználtságáért – közölte Oláh Emese, a kincses város RMDSZ-es alpolgármestere.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
szóljon hozzá!