Kocsik Imre, Pécska megválasztott alpolgármestere
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. A magyar érdekvédelmi szervezet jelöltje, Kocsik Imre helyi RMDSZ-elnök, volt polgármesterjelölt lett a „befutó” az Arad megyei településen,. Szerinte a jövőben erőt, lendületet, nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker: a sok választási kudarc után végre úgy érezhetik a helyiek, hogy meglett az eredménye a szavazatuknak, nem vesztek kárba a voksok, és ez újabb célok elérésére sarkallhatja őket.
2025. január 06., 09:012025. január 06., 09:01
A tavalyi helyhatósági választásokon az RMDSZ három mandátumot nyert Pécska képviselő-testületében, amelynek az összetétele úgy alakult, hogy a szövetség jelöltje, Kocsik Imre matematika-fizika szakos tanár lett a győztes a december derekán tartott alpolgármester-választáson (a funkciót a képviselőtestületi tagok közül töltheti be valaki, nem a szavazópolgárok választják meg a polgármester helyettesét). A helyi RMDSZ-szervezet elnöke, volt polgármesterjelöltje szerint a gyakorlati előnyök mellett szimbolikus jelentősége is van a magyarság számára ennek az eredménynek: Arad megye második legnagyobb számú magyar közössége Pécskán él, és a sok választási kudarc után végre úgy érzik a helyi magyarok, hogy meglett az eredménye a szavazatuknak, a város vezetésében is van már képviselője az RMDSZ-nek, és ez a jövőben nagyobb összefogásra ösztönözheti őket.
Kocsik Imre személyében az RMDSZ jelöltjét választották meg az Arad megyei Pécska alpolgármesterévé hétfőn. Klebelsberg Kuno egykori magyar kultuszminiszter szülővárosában legutóbb húsz esztendeje volt magyar tisztségviselő a végrehajtásban.
Kocsik Imrével, a pécskai Ormós Zsigmond Általános Iskola pedagógusával a választási szereplésről és alpolgármesteri tervekről beszélgettünk.
– A helyhatósági választáson elért jó eredménynek köszönhető ez, vagy kellett hozzá a politikai széljárás, a képviselő-testület összetételének változása is?
– Úgy érzem, most minden összejött: jó helyen voltunk, jó időben, mindenki megtette a magáét a kampányban. Persze, hogy kellett a politikai hátszél is, de a helyi csapat érdemei elvitathatatlanok.
– Hány szavazatot kapott ön mint polgármesterjelölt, illetve a tanácsosjelöltek listája?
– Szinte megdupláztuk a polgármesterjelöltre leadott szavazatok számát (620-an voksoltak rá – szerk. megj.), a jelöltlistánk pedig majdnem 900 szavazatot kapott, tehát ott is megnöveltük a számot.
Azelőtt szintén három tanácsosunk volt, tehát így váltakozott: hol kettő, hol három RMDSZ-es tanácsos volt az utóbbi húsz évben.
A pécskai RMDSZ-székház
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
– A legutóbbi népszámláláson több mint 2300-an vallották magukat magyarnak Pécskán, ez a lakosság több mint 22 százaléka, tehát többre is képes lenne a közösség?
– Igen. Tekintve a legutóbbi, a parlamenti választáson elért eredményeket, ott ezt a szavazatszámot megnöveltük ezerre.
– Tegyük hozzá: magyar polgármestere van a városnak, még ha Antal Péter a Nemzeti Liberális Párt jelöltjeként is kezdte meg immár az ötödik mandátumát. Tehát egy furcsa helyzet állt elő Pécskán: a tanácsban többségben vannak a románok, a városvezetést mégis két magyar személy jelenti. E szerint megbecsülésnek örvendenek a magyarok a városban?
– Persze, hogy jó a megítélésünk. Az emberek tudják, hogy a magyarok munkaszeretők, szorgalmasak, megbízhatók. Pécska egyébként több nemzetiségű település: laknak itt románok, magyarok, szerbek és romák, de nincs feszültség az etnikumok között.
Idén lesz 200 éve, hogy Pécskán megszületett gróf Klebelsberg Kuno. A néhai művelődéspolitikus, tanügyminsizter szobra a pécskai római katolikus templom kertjében
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
– Miként jellemezhető a pécskai magyar közösség?
– Egy tenni akaró, nyitott közösség. Több civil szervezetünk működik, vannak kulturális rendezvényeink, itt van az iskola, ami bár román–magyar tagozatú, mégis ezt tekintik hagyományosan a magyar iskolának, és nagyon jó a kapcsolat a történelmi magyar egyházakkal.
Minden választásnak úgy indultunk neki, hogy majd most dobbantunk egyet –hát, mostanáig kellett várni.
– Melyek lesznek a prioritásai alpolgármesterként?
– Szeretném, ha a folyamatban lévő pályázatok folytatódnának, ugyanakkor a civil szervezeteink és az egyházaink támogatását megnövelni, esetleg megduplázni az összegeket, az iskola támogatását folytatni, s ezenfelül bármire nyitottak leszünk. Az a cél, hogy közösen vigyük előre Pécskát, ne hátráltassuk a fejlődését.
A városháza főbejárata
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
– Jó a kapcsolat a polgármesterrel?
– Az elmúlt húsz évben elég jól együttműködtünk, a civil szervezeteink megkapták a támogatást – nem mondom, hogy sokat vagy keveset, mert ez nézőpont kérdése, a lényeg, hogy kaptunk pénzösszegeket. Lehetett volna többet is, ennyit sikerült…
– A gyakorlati hasznon túl van egyfajta szimbolikus jelentősége annak, hogy a végrehajtásban van egy RMDSZ-es személy is immár?
– Mindenképp közösségépítő ereje van. Az utóbbi időszakban, mióta megválasztottak alpolgármesternek, az emberek sorra állítottak meg és gratuláltak, hogy végre van eredménye annak, hogy ránk szavaztak. Eddig is támogattak bennünket,
Mindenki pozitívan áll hozzá, most nekünk az a feladatunk, hogy kamatoztassuk ezt, minél többet kihozzunk ebből a lehetőségből, amiért annyit dolgoztunk.
– Mi lesz az ön feladata, hatásköre?
– Január 8-tól veszem át az alpolgármesteri hivatalt, mert abban maradtunk a polgármesterrel, hogy megvárjuk a tanév második moduljának a végét, hogy elintézhessem az ügyeimet az iskolában. Az ünnepek alatt nem volt idő beszélni a feladatokról, de már megkaptam az alpolgármesteri irodát, és valószínűleg Miodrag Stanoiov eddigi alpolgármester feladatait kell ellátnom.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
szóljon hozzá!