Fotó: Beliczay László
Nem érzi illetékesnek magát a Bákó megyei prefektúra az úzvölgyi katonai temetőben törvényes alap nélkül elhelyezett ortodox betonkeresztek eltávolításáról született bírósági ítéletek végrehajtása terén – vonható le a következtetés a kormányhivatal lapunknak elküldött válasza alapján.
2023. március 01., 20:162023. március 01., 20:16
2023. március 01., 20:292023. március 01., 20:29
A Krónika írásban fordult a moldvai megye prefektúrájához azok után, hogy a hazai igazságszolgáltatás jogerősen kimondta: törölni kell Dormánfalva (Dărmănești) városnak a sírkert fölötti tulajdonjogát, illetve el kell távolítani a négy évvel ezelőtt törvénytelenül felállított betonkereszteket. Tekintettel arra, hogy a román kormány Bákó megyei képviselete az úzvölgyi temető ügyében tárgyalt perekben peres félként vett részt, ugyanakkor a prefektus hatáskörébe tartozik a törvény betartatása, az intézmény álláspontja mindenképpen releváns a kérdésben.
Mindez a moldvai város eddigi viszonyulása ismeretében alaposan megkérdőjelezhető; Constantin Toma például lapunk többszöri megkeresésére sem reagált a Hargita megyei Csíkszentmárton kereseteinek helyt adó ítéletekre.
Válaszolt viszont írásban feltett kérdéseinkre a Bákó megyei prefektúra, amelytől többek között azt kérdeztük, milyen megoldást javasol a bírósági ítéletek végrehajtása érdekében, mely intézmények, önkormányzatok hatáskörébe tartozik a katonai temető eredeti állapotának visszaállítása, egyáltalán miként és mikor távolíthatják el a betonkereszteket a sírkertből. Lucian-Gabriel Bogdănel bákói prefektus lapunknak szerdán, ugyancsak írásban elküldött rövid válaszában közölte: kérdéseinkkel forduljunk Csíkszentmárton polgármesteri hivatalához és a Hargitai megyei prefektúrához.
Vagyis a Bákó megyei prefektúra ismételten megerősíti, hogy Dormánfalva önkormányzata 2019 márciusában törvénytelenül, a román kormány kilenc évvel korábbi határozatával szembemenve döntött úgy, hogy a város közvagyonává nyilvánítja az úzvölgyi katonatemetőt. A város ezt követően telekkönyveztette is a saját nevére a 7979 négyzetméteres területet, áprilisban pedig – szintén önkényesen – román parcellát alakított ki a Hargita és Bákó megye határán fekvő, elnéptelenedett Úzvölgye település sírkertjében.
Az úzvölgyi katonatemető ügyében született táblabírósági határozatot követően sokan pesszimisták, hogy végre lehet-e hajtani a jogerős döntést? Kis Júlia kolozsvári jogász elismeri, hogy a betonkeresztek eltávolítása nem lesz gyors sikertörténet.
A bákói prefektúra tehát a Hargita megyeieknek passzolja át a betonkeresztek eltávolításának ügyét. Ez az álláspont azért is furcsa, mivel a moldvai megye prefektusi hivatala felperesként vállalt szerepet a temetőfoglalás kapcsán indult perek egyikében. Kis Júlia, a felperes csíkszentmártoni önkormányzatot az alapfokon lezajlott perben képviselő kolozsvári ügyvéd korábban a Krónikának elmondta, az első fokú fokú bírósági döntés értelmében a betonkeresztek lebontása Dormánfalva polgármesteri hivatalát terheli, és mindezt a táblabíróság végleges verdiktje valószínűleg megerősíti, ennek indoklását azonban még nem közölték ki, márpedig csak ennek ismeretében lehet elindítani a végrehajtási eljárást.
Birtalan Sándor, Csíkszentmárton község RMDSZ-es polgármestere lapunknak nemrég elmondta, várják a bírósági végzés szövegét, amelynek ismeretében majd összeülnek a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat és a Hargita Megyei Tanács jogászaival, és közösen keresik meg a legcélravezetőbb megoldást az úzvölgyi temető hosszú távú nyugalmának biztosítása érdekében.
Már csak azért sem, mivel a temetőben felállított betonkereszteknél eddig több megemlékezést szervező román nacionalista szervezetek elutasítják a keresztek eltávolításáról szóló bírósági döntést. Mihai Târnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) szervezet elnöke közösségi oldalán posztolt videójában hívta Úzvölgyébe társait, „az összes nacionalista szervezetet”, az ortodox kolostorok papjait, hogy megakadályozzák a betonkeresztek lebontását. „A bírósági ítélet végrehajtásának napján, a keresztek eltávolításakor jelen leszünk, ahogy 2019-ben is ott voltunk a Hősök napján, és azóta minden évben” – szögezte le Târnoveanu.
Egyébként Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke – Birtalan Sándor polgármesterrel közösen – nemrég közölte, új helyet kell keresni az úzvölgyi katonatemetőben felállított betonkereszteknek, mégpedig anélkül, hogy ezeket tönkretennék. Elmondták azt is, hogy a rendezés érdekében felveszik a kapcsolatot Bákó Megye Tanácsával és Dormánfalva polgármesteri hivatalával is.
Újabb győzelem született az úzvölgyi katonatemető ügyében az erdélyi magyarság számára: a Bákó Megyei Törvényszék jogerősen törölte Dormánfalva (Dărmănești) városnak a sírkert fölötti tulajdonjogát.
Helyben hagyta a Bákó Megyei Táblabíróság pénteken az egy éve hozott alapfokú ítéletet, amely érvénytelenítette a temető román parcellájának az építési engedélyét, és a törvénytelen építmény lebontását rendelte el.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
1 hozzászólás