A temesvári mecset
Fotó: Facebook/Moscheea din Timisoara
A romániai muszlim közösség muftisága pénteken aggodalmát fejezte ki annak kapcsán, hogy Temesváron mecsetet építtetne egy „magát imámnak nevező”, közösségi vezetőként nyilatkozó személy. A mufti már-már nemzetbiztonsági kockázatról beszél.
2023. március 17., 21:342023. március 17., 21:34
Iusuf Murat romániai mufti (a mohamedán világban polgári elöljáró, jogtudós, bíró vagy törvénytudó pap) a Hotnews hírportál szerint kijelentette, rájuk, mint intézményre nézve, de a teljes romániai muzulmán közösségre – mely „több mint 900 éve letelepedett ezen a vidéken” – is veszélyes, hogy bizonyos személyek olyan hatáskörökkel ruházzák fel magukat, amelyekkel valójában nem rendelkeznek.
Az ügy előzménye, hogy a temesvári imám (szellemi, erkölcsi vezér, aki az imákat vezeti a mecsetekben), jobban mondva a helyiek által annak tartott Alim Safwan a temesvári sajtónak kijelentette, a helyi muszlimok új mecsetet (az iszlám vallás temploma) építenének a városban, ugyanis a jelenlegi imaházat „kinőtték”. Ezt 1992-ben építették helyi üzletemberek, de az egyetlen termet bővíteni kellett, és manapság jeles alkalmakkor már az udvaron sem férnek, mintegy 600-an járnak oda rendszeresen imádkozni. Alim Safwan szerint csak Temes megyében mintegy tízezer arab él – számuk főleg az Ázsiából érkező vendégmunkásoknak köszönhetően duzzadt ekkorára –, ezért itt lenne az ideje, hogy ők is nemzeti kisebbségi státust kapjanak Romániában.
Ezt a pénteki reakcióban is kihangsúlyozzák. Hozzáteszik: mint bármilyen más felekezet esetében, náluk is létezik egy klérus, papi testület, amely intézményükön keresztül, a romániai törvényeknek megfelelően gyakorolja hivatását.
„Aggodalomra ad okot, hogy Alim Safwan milyen minőségében nyújt vallási szolgáltatásokat Temesváron, ugyanis a mi nyilvántartásunkban nem szerepel olyan személyként, aki az ehhez nélkülözhetetlen, Romániában elismert oklevéllel is rendelkezik. Ha mégis, akkor arra kérjük, hozza nyilvánosságra” – olvasható a Hotnews által idézett reakcióban. Amelyben arra is emlékeztetnek, hogy
Iusuf Murat mufti jelezte, az általa vezetett intézmény nem kapott semmiféle hivatalos mecsetépítési kérést. A meglévő „úgynevezett” muzulmán imaházak kapcsán, amelyekben vallási szolgáltatásokat nyújtanak, kijelentette: kérvényezik, hogy a hatóságok ellenőrizzék, hánynak van az építkezési engedélyben is jelzett mecset vagy dzsámi státusa, hánynak van az imaházak esetében szükséges működési és katasztrófavédelmi engedélye, illetve az ezekben vallási szolgáltatásokat nyújtó személyek közül hánynak van a román hatóságok által is elismert oklevele.
„Az egyetlen hivatalos intézmény, amelyhez fordulni lehet, és amelynek statútumát valamennyi muszlim vallású személynek tiszteletben kell tartania, nemzetiségtől függetlenül, az a muszlim muftiság.
– olvasható az állásfoglalásban. Mely szerint a történtek súlyosan rontják a hagyományos romániai muszlim közösség megítélését, azé a közösségét, amely részese „az országunkat jellemző multikulturális és vallásközi modellnek”. Sőt a Poarta Albă-i származású, 45 éves Iusuf Murat mufti odáig megy, hogy kijelenti: az események „Románia és a román nép stabilitási, nyugalmi és biztonsági légkörét is veszélyeztetik”.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!