Fotó: Gábos Albin
Arad, Szatmár, Szilágy, Kolozs és Kovászna megyében lesz prefektusa az RMDSZ-nek, miután lapunk értesülései szerint a hétfőn késő este megtartott koalíciós egyeztetésen a kormánypártoknak sikerült megállapodásra jutniuk a témában.
2021. február 02., 09:102021. február 02., 09:10
2021. február 02., 15:052021. február 02., 15:05
A többi erdélyi megyében – Szeben kivételével – alprefektusokat jelölhet a szövetség. Ehhez meg hozzáadódik egy bukaresti és egy Krassó-Szörény megyei alprefektusi tisztség, így összesen tizenegy alprefektust jelölhetnek az eredetileg tervezett tíz helyett.
Visszahelyezi a prefektusok jogállását az alkotmányos keretek közé az a jogszabály-módosítás, amelyet szerdai ülésén fogadott el a kormány a fejlesztési és közigazgatási minisztérium javaslatára – hívja fel a figyelmet Cseke Attila tárcavezető.
Román sajtóinformációk szerint a Kolozs megyei prefektusi tisztség várományosa Tasnádi István Szilárd ügyvéd. Csoma Botond parlamenti képviselő, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke a Szabadság napilap online kiadásának megerősítette az értesülést. Tasnádi István Szilárd az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének jogtanácsosa, 2018-tól pedig a Szövetségi Etikai és Fegyelmi bizottság tagja. A tavaly szeptemberi helyhatósági választáson az RMDSZ Kolozs megyei tanácsosjelöltjeként indult, de nem jutott mandátumhoz.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök január elején a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy a koalícióban rögzített politikai algoritmus értelmében a szövetség öt prefektust és tíz alprefektust jelölhet. A politikus a jelölési stratégiáról elmondta: ott, ahol szórványban van a magyarság, az etnikailag vegyesen lakott vidékeken, ahol az önkormányzatokban gyengébb a magyar közösség a kelleténél, prefektusokkal lehet ezt a helyzetet javítani. Ugyanakkor ott, ahol a helyi, megyei, megyeszékhelyi önkormányzatokban többséget képez a magyarság, alprefektusokkal lehet erősíteni.
A Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) 23 prefektusa és 47 alprefektusa, a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) 14 prefektusa és 28 alprefektusa, az RMDSZ-nek 5 prefektusa és 10 alprefektusa lesz – jelentette be kedden Ludovic Orban, aki szerint egy-két héten belül véglegesítik a vonatkozó tárgyalásokat.
A bukaresti koalíciós megállapodás alapján az RMDSZ-nek egy miniszterelnök-helyettese, három minisztere, 12 államtitkára és öt prefektusa lesz a román kormányban. Közülük a szövetség tíz államtitkári, egy helyettes államtitkári és egy kormányfőtitkár-helyettesi posztra jelölt magyar szakembereket. Kelemen Hunor szövetségi elnök kormányfőhelyettesi tisztséget tölt be, Cseke Attila irányítja a fejlesztési, közművesítési és közigazgatási, Tánczos Barna a környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti tárcát, Novák Károly Eduárd pedig az ifjúsági és sportminisztériumot irányítja.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
1 hozzászólás