„Az új ingatlan 200 ágyas lesz, így a jelenleg hét épületben működő kórház végre egy fedél alá kerül” – közölte a Krónika kérdésére dr. Jeszenszky Géza kórházigazgató. Arra is kitért, hogy csupán a fertőző betegségeket kezelő kórház marad meg a régi helyén, ugyanis az egészségügyi törvények értelmében ennek teljesen elkülönített épületben kell működnie. Az új létesítményben a már megépült belgyógyászat, sebészet, nőgyógyászat, szülészet, gyermekosztály, szemészet, fül-orr-gégészet és bőrgyógyászat mellett létrehoznak egy kardiológiai osztályt és egy ideggyógyászati alosztályt is. „Az építkezés a pénzhiány miatt húzódott el 15 évig” – magyarázta Jeszenszky. Hozzáfűzte, 1992 óta – amikor elkezdték az építkezést – évente csupán 200–300 ezer lejt utalt ki a minisztérium, ami arra volt elég, hogy ne álljanak le teljesen az építkezéssel. Jelentősebb összeget, egymillió lejt először 2005-ben kaptak, majd 2006-ban ötmilliót utalt ki a szaktárca. A kórház felszereléseit többnyire már beszerezték, a műtők berendezését kell még megvásárolni a minisztériumtól kapott pénzen. Német és svájci támogatók jóvoltából sikerült száz ágyat is szerezni, ami még hiányzott az intézmény beindításához. A nemsokára üresen maradó épületek visszakerülnek az önkormányzat tulajdonába, ezek sorsáról a későbbiekben döntenek az elöljárók. Jeszenszky doktor kifejtette, a régi belgyógyászat és sebészet épületében el tudna képzelni egy olyan rehabilitációs központot, ahol az agyvérzéses, illetve szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők utókezelését láthatnák el, ám erre még nincs törvény Romániában. A szülészet-nőgyógyászat régi épületét az igazgató szerint szolgálati lakásokká alakíthatnák pályakezdő, fiatal orvosok és ápolók számára.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.