Több lépcsőben. A kormány a kialakult gyógyszerválság rendezését ígéri
Fotó: Jakab Mónika
Jogos a krónikus betegek elégedetlensége az egészségügyi minisztérium szerint, a szaktárca éppen ezért arra törekszik, hogy fokozatosan megoldásokat találjon – jelentette ki a Krónikának Vass Levente egészségügyi államtitkár, akit az elmúlt napok elégedetlenségi hullámáról kérdeztük. Az illetékes azt mondja, elkezdődött egy folyamat, amelynek célja a gyógyszerhiány, illetve az ellátás kiszámíthatatlanságának orvoslása.
2021. július 22., 07:532021. július 22., 07:53
2021. július 22., 07:592021. július 22., 07:59
Most már személyesen Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter beperelését is kilátásba helyezte a Krónikus Betegek Szövetségének elnöke, Cezar Irimia amiatt, hogy – mint mondja – a fennálló gyógyszerhiánnyal veszélyezteti a páciensek életét azzal, hogy életmentő orvosságokhoz nem jutnak hozzá. A szervezet vezetője a Realitatea Plus hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, több százezer krónikus beteg nem jut hozzá a kezeléshez, sőt szerinte
„Több mint ezer, a leukémia egy formájában szenvedő beteget ítélt halálra az egészségügyi minisztérium, mert január óta nem jutnak hozzá a kezeléshez, nem érhető el Romániában a számukra életmentő Vesanoid gyógyszer. Elegem van az egészségügyi minisztérium vezetőinek cinizmusából, az ígéretekből, a felelőtlenségből, bepereljük személyesen a minisztert, mert más kiutat nem látunk” – szögezte le Cezar Irimia.
„A gyógyszerellátás folytonosságát igyekszik biztosítani az egészségügyi minisztérium, átlátva, hogy milyen helyzetből indulunk” – reagált az elmúlt napokban több ízben is felrótt gondokra Vass Levente. Az egészségügyi tárca államtitkára a Krónika megkeresésére aláhúzta, több rendeletet fogadtak már el, illetve készítenek elő, hogy a több összetevős probléma minden vetületére megoldást találjanak.
– sorolta az államtitkár.
Elmondása szerint abból az alaphelyzetből indultak, hogy az országban évente 6–8 milliárd lejre kompenzálnak gyógyszereket. Az egészségügyi minisztérium és az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) napokban megjelent közös rendelete még hozzávetőleg havi 30 millió lejjel növelte meg a kompenzálható gyógyszerekre szánt keretet azáltal, hogy 150 hatóanyag esetében – ami mintegy 1000 gyógyszert jelent – 100 százalékos ártámogatást biztosítanak. Erről Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter is beszámolt kedd délután a Facebook-oldalán.
Vass Levente kifejtette,
A szakpolitikus felhívta a figyelmet, a rendelet fontos eleme, hogy az áralkotás során már nem az uniós tagállamokban alkalmazott legkisebb árat használják, hanem a lista végén található három országban alkalmazott árak átlagát.
Ez viszont azt jelenti, hogy a román állam az eddiginél magasabb áron vásárolja meg ezeket a gyógyszereket, hogy motiválja a beszállítókat, a vállalkozókat a folyamatos ellátásra, részletezte az államtitkár. Hangsúlyozta, a jogszabály lehetővé teszi, hogy magasabb árat fizessen az állam, ezzel reményeik szerint kiküszöbölik az időszakos hiányokat, a beszállítási gondokat. „Ezt a köztes megoldást találtuk, hogy felpörgessük, motiváltabbá tegyük az ellátást, az orvosok szempontjából is legyen kiszámíthatóság a kezelésekben, a betegeket pedig megkíméljük az aggodalmaskodástól, hogy a következő hónapban elérhető lesz vagy sem a gyógyszer” – fogalmazta meg Vass Levente, aki abban bízik, hogy az áremelés meghozza a várt eredményt. Arra kérte egyúttal a betegeket, hogy ne halmozzanak fel készleteket, ne vásároljanak több gyógyszert, mint amennyire szükségük van, mert ezáltal is kiszámíthatóbbá válik az ellátás.
Egy másik rendelet, amelyet szerdán adtak ki, a speciális rendeléssel behozható gyógyszerekre vonatkozik, ezt az ellátást szabályozza. „Eddig ez az Unifarm, az állami gyógyszer nagykereskedő privilégiuma volt. Ha valamilyen okból nem tudta beszállítani az igényelt gyógyszert, más kereskedő engedéllyel tehette meg, vállalva, hogy hat hónapig biztosítja a vállalt mennyiséget. Ennek a rendszernek több hiányossága is volt, egyrészt előfordult, hogy az Unifarm verseny hiányában drágán hozta a készítményt, vagy ha más beszállítóra bízták, nem szavatolta a folyamatos ellátást” – részletezte Vass Levente. Rámutatott, a szerdán elfogadott rendeletben, amelynek még meg kell jelennie a Hivatalos Közlönyben, azt szabályozzák, hogy
A másik módosítás – tette hozzá az államtitkár –, hogy átlátható módon minden cég számára biztosítják ezt a lehetőséget, így kialakul a versenyhelyzet, és reményeik szerint olcsóbban jutnak be a gyógyszerek az országba. Vass Levente közölte, ez a rendelet jelent megoldást a leukémia egyik fajtájának kezelésében használt Vesanoid gyógyszer biztosítására is.
Jelezte egyúttal: előkészületben van egy harmadik rendelet, a Romániában be nem jegyzett gyógyszerek forgalmazására vonatkozóan. „Az uniós irányelvek lehetővé teszik, hogy a tagállamok elfogadják egy másik ország gyógyszer-engedélyeztetési folyamatát, ezt a lehetőséget szeretnénk beültetni a hazai szabályozásba” – ecsetelte az államtitkár. Mint mondta, nem alkalmaznák minden gyógyszerre, de kiemelt esetekben, amikor az orvosság életet menthet, vagy egy gyermek kilátásait, életminőségét határozza meg, gyorsított folyamat révén elfogadnák egy másik ország engedélyeztetését, hogy a készítményt bevezethessék a romániai piacra. „Ezek a rendeletek egy sorozat első lépései, próbáljuk megoldani a gyógyszerhiányt” – összegzett Vass Levente.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!