Fotó: Boda L. Gergely/archív
Országszerte nagy szükség van a folyamatos vérutánpótlásra, a felnőtt lakosságnak azonban csak 2 százaléka rendszeres véradó: a statisztika javítása érdekében május elején számos nagyvárosban népszerűsítő kampányt szerveznek.
2017. április 26., 14:582017. április 26., 14:58
Az ország több nagyvárosában, orvosi egyetemi központjában megszervezik május elején a véradást népszerűsíteni hivatott kampányt, amelyre azért is van nagy szükség, mert a 18 és 60 év közötti, egészséges lakosságnak mindössze 2 százaléka számít rendszeres véradónak, holott minden régióban nagy szükség lenne utánpótlásra.
Romániában három másodpercenként van igény egy vérkészítményre, és az ország lakosságának mintegy 60 százaléka élete folyamán legalább egyszer vérátömlesztésre szorul. Az emberi vért egyelőre nem lehet más szerrel, preparátummal helyettesíteni. Az Adj vért! Légy hős! elnevezésű kampányhoz a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) diákszervezetei is csatlakoztak, így május 8. és 12. között várják az önkéntes donorokat az orvosi egyetemen (Gh. Marinescu utca) és a nagykórházban levő vérközpontban (Molter Károly utca) naponta 7.30 és 13 óra között – a véradóknak személyazonossági igazolványt kell felmutatniuk. A szervezők külön felhívták az orvosi egyetem hallgatóinak figyelmét az akcióra, hiszen ők saját bőrükön tapasztalják meg a kórházak folyamatos, magas vérkészítményigényét.
Vért a 18 és 60 év közötti személyek adhatnak, akik 55 kilogrammnál súlyosabbak, a pulzusuk 60-100 szívverés percenként, egészségesek, a véradást megelőző 6 hónapban pedig nem volt részük műtéti beavatkozásban, illetve nem szenvednek akut vagy krónikus betegségben. A 60. életévük betöltése előtt rendszeresen vért adók is lehetnek donorok 65 éves korukig, amennyiben megfelelő egészségi állapotnak örvendenek.
Két véradás között legalább két hónapnak kell eltelnie, férfiak esetében évi 5, nők esetében évi 4 alkalom a maximálisan megengedett. Alkalmanként egy személytől egy egységnyit, azaz 450 milliliter vért vesznek le, ez mintegy 8-10 percet vesz igénybe, majd mennyiségileg 60 perc, a sejtek szempontjából 2-3 hét alatt termelődik újra egy egészséges ember szervezetében. „Cserébe” pedig – a nemes cselekedet lelki vonatkozásai mellett – 7 étkezési utalványt kapnak a véradók, egy szabadnapot a munkahelyen, valamint kedvezményt a tömegközlekedési eszközökön.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.