Kirsch Gábor új megyei elnök: nincs könnyű helyzetben a Brassó megyei RMDSZ
Fotó: Facebook/RMDSZ Brassó megyei szervezete
Új megyei és városi RMDSZ-elnököt választottak Brassóban a tavaly elbukott önkormányzati voksolás után, amikor is egyik önkormányzatba sem jutott be tanácsos a tulipános listáról. Mindkét új vezető abban bízik, hogy jobbá tehetik a brassói, a barcasági magyarok életét. A hogyanokról faggattuk Kirsch Gábor megyei és Toró Tamás városi RMDSZ-elnököt.
2021. június 12., 08:332021. június 12., 08:33
A tavalyi sikertelen önkormányzati választási eredmények miatt kötelező módon ki kellett írni a tisztújítást a Brassó megyei RMDSZ területi szervezeténél. A múlt héten megtörtént az elnökváltás: a Brassó megyei küldöttek gyűlése Kirsch Gábornak szavazott bizalmat, ő váltja Kovács Attilát, aki alulmaradt a megméretkezésen. Az új elnök lapunknak elmondta, a legfontosabb irányelve, hogy mindig legyenek résen, minden lehetőséget ragadjanak meg, amivel jobbá tehetik a brassói, a barcasági magyarok életét. Mint ismeretes,
a megyében egyetlen polgármesteri tisztséget szereztek, Alsórákoson. Az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa december elején eldöntötte, hogy a sikertelen választások miatt hat hónapon belül tisztújítást kell kiírni a Temes és Brassó megyei, valamint Nagybánya és történelmi Máramaros területi szervezeteinél, a tisztújításig ideiglenes elnököket nevesítettek.
A Brassó megyei küldöttgyűlés június 5-én Kirsch Gábor művelődésszervezőnek szavazott bizalmat, aki korábban évekig a megyei szervezet ügyvezető elnöki tisztségét is betöltötte. „Nincs könnyű helyzetben a Brassó megyei RMDSZ, nem úgy kell kiértékelni a választási eredményeket, hogy hányan mentünk el szavazni, hanem hogy nem sikerült semmilyen fontos tisztséget megszerezni. Korábban az RMDSZ-nek volt brassói alpolgármestere, a megyei közgyűlésben alelnöke, további három-négy településen polgármestere.
A barcasági magyarság a választásokon jelezte, hogy változást akar” – mondta lapunknak az új megyei elnök. Kirsch Gábor hangsúlyozta, van jövőképük, bár Brassó megyében megfogyatkozott az elmúlt tíz évben a magyarság. A 2011-es népszámláláson 40 ezren vallották magyar nemzetiségűnek magukat, most mintegy 30 ezren lehetnek. De még ez is egy erős szórványközösség: a 30 ezer brassói, barcasági magyar ember többet érdemel, mint amit eddig kapott – mondta a politikus, akinek legfontosabb vezérelve, hogy állandóan résen kell lenni, minden lehetőséget meg kell ragadni, hogy minél élhetőbb legyen a térség.
Ilyen nehéz helyzetben „nem lehetünk kényelmesek”: a semmittevés nem opció, az alapoknál kell kezdeni, az óvodáknál-iskoláknál, de szorosabbra fűzik a kapcsolatot az egyházakkal, a civil szervezetekkel, vállalkozókkal, gazdákkal – tette hozzá.
tájékoztassák őket a szervezet döntéseiről, és próbálják meggyőzni őket, hogy ne vándoroljanak ki, itthon alapítsanak családot, hiszen Brassóban is vannak jól fizetett munkahelyek, ott is lehet „élni és dolgozni”. Ugyanakkor Kirsch Gábor intenzívebb kapcsolatot szeretne a tömbben élőkkel, mert mint mondta: nem szabad ez a köldökzsinór elvékonyodjon, eltűnjön. „Nekünk kell a tömbben élőket meggyőzni, hogy ha ők passzívak, nem mennek el szavazni, minket, a végeken élőket fosztanak meg számtalan lehetőségtől” – szögezte le a Brassó megyei RMDSZ elnök.
Brassó város területi elnökének ugyanazon a tisztújító közgyűlésen Toró Tamást választották, aki a korábbi mandátumban a város önkormányzati képviselője volt, a Brassó Magyar Napok, a Brassói Magyar Színházi Fesztivál, a gyermekfesztivál szervezőjeként ismert. Lapunknak elmondta, önkormányzati képviselőként rengeteg programot sikerült elindítani a magyar közösségnek, ezeket most már a politikai tisztséget kihasználva igyekszik kiteljesíteni.
Példaként említette a magyar tagozatos iskolák, óvodák felújítását, ezen a téren ugyanis volt egy lemaradás – a városvezetés évekig arra hivatkozott, hogy kisebb létszám miatt kevesebb a fejkvóta. Sikerült kivívni a pozitív diszkriminációt, ezt az eredményt meg kell tartani. Arra is törekednek, hogy a város által fenntartott sportszakosztályokban legyenek magyar ajkú szakemberek, ezzel megkönnyítve a magyar gyerekek helyzetét.
meglátása szerint ez jogos igénye a – megfogalmazása szerint – 8 ezer fős brassói és a 30 ezer fős barcasági magyarságnak, hiszen Gyergyószentmiklósnak, Kézdivásárhelynek, Aradnak, Temesvárnak is van saját magyar társulata, és ott sem él több magyar nemzetiségű.
„Egy nyolcezres magyar közösség választott politikai képviselőjeként kérhetem a brassói magyarok jussát. A kormánykoalíciós egyezség leképződik megyei szintre is, tárgyalásokat kell folytatnunk a megyei kormánypártok vezetőivel, az állami dekoncentrált intézmények vezetőségében is szükség van magyar képviselőkre, hiszen olyan anomáliák vannak, hogy a nyugdíjpénztárnál nincs magyar nyelven beszélő tisztségviselő, miközben rengeteg idős magyar ember él a megyében” – részletezte Toró Tamás, aki szélesíteni szeretné a szervezet bázisát, munkacsoportokat, szakmai adatbázisokat hoz létre.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
1 hozzászólás