Néha dilemmát okoz a kincses városban tanuló diákoknak, hogy bentlakásban vagy albérletben éljenek
Fotó: Oláh-Badi Levente
Erdély legnagyobb egyetemi városában diákok ezreiben évente felmerül a kérdés, hogy legszebb éveiket az olcsóbb és közösségi élményt nyújtó bentlakásban töltsék, vagy nyúljanak mélyen a zsebükbe, és válasszák a kényelmesebb albérletet. Videós összeállításunkban a kolozsvári kollégiumok, valamint albérletek árait ismertetjük, kikérve a hallgatók és ingatlanügynök véleményét is.
2024. október 01., 18:432024. október 01., 18:43
2024. október 01., 18:502024. október 01., 18:50
Elkezdődött a héten az egyetemi tanév, diákok hada gyülekezett az elmúlt napokban a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) bentlakásai előtt, arra várva, hogy messziről hozott holmijukat, zakuszkás üvegeiket elhelyezhessék új otthonuk polcain. A Kőkert (Haşdeu) utcai diáknegyed 16-os számú otthona előtt a tömegben több magyar egyetemi hallgatótól is megkérdeztük, hogy miért választotta az albérlet helyett a bentlakást.
a visszatérő lakók hasonlóan vélekedtek, szerintük a kollégiumi élet összekovácsolja a diákokat, barátságok születnek. Utóbbiak viszont már a kevésbé kellemes tapasztalatokat is megosztották a Krónikával, kitérve a szoba kis méretére, amelyen öt diák kénytelen osztozni, valamint a közös fürdő- és konyhahasználat kapcsán felmerülő nehézségekre.
Kolozsváron az egyik legolcsóbb kollégium a 16-os számú bentlakás
Fotó: Oláh-Badi Levente
aki ismertette lapunkkal, hogy míg a BBTE bentlakásaiban 130-200 lej közötti, illetve a Sapienta kollégiumában 400 lej körüli összeget fizetnek havonta a hallgatók, albérletben egy szobáért már 200-250 eurót (990-1200 lejt) is ki kell adniuk a kincses városban.
A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) elnöke érdeklődésünkre arról is beszélt, hogy a BBTE évente 7000 helyet, míg a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Kara 40 helyet kínál bentlakásaiban.
Mint kifejtette, az elmúlt évek tendenciája alapján a magyar diákok körében népszerűbb az albérlet, míg a román hallgatók inkább a kollégiumi életet szeretik. „A magyar diákok sokszor rendezvények, akár a KMDSZ Diáknapok által kapnak közösségi élményt, hiszen ez nemcsak egy esemény, hanem a kolozsvári magyar diákközösség építésnek az alapja. Itt nemcsak csapatok vannak jelen, hanem baráti körök, nemcsak együtt versenyeznek, hanem együtt készülnek egész évben” – hangsúlyozta László Petra.
Az Oláh-Badi Levente által készített videós összeállításunkban Kun Márton ingatlanügynökkel a kincses városi albérletárakat vettük górcső alá. A GDN Ingatlanhálózat romániai tulajdonosa rámutatott, jelenleg
Körülbelül 20 ezer diáknak jut hely a bentlakásokban a kincses városban
Fotó: Oláh-Badi Levente
„Az egyetemi tanév kezdetekor 5-10 százalékos áremelkedés tapasztalható, ami egyrészt az infláció, másrészt a kereslet növekedésének is betudható” – magyarázta a Krónikának a franchise igazgatója. Hozzátette, a statisztikák szerint közel 90 ezer egyetemista tanul Kolozsváron, ebből körülbelül 20 ezernek jut hely diákotthonban, a kolozsvári illetőségű hallgatók száma nem ismeretes, így feltételezhető, hogy legkevesebb 60 ezer diák él albérletben.
Több mint 6000 magyar diák kezdte el az új tanévet a BBTE magyar tagozatán, az elsőéves magyar hallgatók száma 2238, 11 százalékkal több, mint az előző tanévben – mondta a magyar tagozat hétfői tanévnyitóján Markó Bálint rektorhelyettes. Az egyetemen 116 magyar nyelvű szak működik Kolozsváron és hat másik erdélyi és partiumi városban. Markó Bálint úgy fogalmazott, a kolozsvári egyetem az a „soksebességű motor”, mely a társadalmat hajtja, a magyar közösséget is pályán tartja. Rámutatott, hogy a felsőoktatási intézmény az elmúlt években dinamikus fejlődési pályára lépett, európai folyamatok részese lett a kontinens sok neves egyeteme mellett. Ezek a folyamatok a közösség énképére is pozitív hatással lesznek – értékelt. László Petra diákalprefektus arra hívta fel az elsőéves diákok figyelmét, hogy Kolozsvár mennyi lehetőséget tartogat számukra, a kincses városban kel igazán életre az erdélyi magyar egyetemisták világa.
Akár havi 200 euróval is többe kerülhetnek a romániai nagyvárosokban az albérletek, ha a bérlő új építésű tömbházban található lakást akar választani.
A Kovászna megyei rendőrök idén 674 bírságot róttak ki az 112-es egységes segélyhívószám indokolatlan hívása miatt – tájékoztatott kedden a megyei rendőrség.
A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház (SJU) kedden bejelentette, hogy a kardiológiai osztályán Covid-19-járványgóc alakult ki.
Kétórás figyelmeztető sztrájkba léptek kedden 13 órától a Román Rádiótársaság FAIR-MediaSind szakszervezetéhez tartozó alkalmazottai. A tiltakozó akció 15 óráig tartott.
Mint az közismert, Nagyváradon évek óta tart az értékes, jórészt a 19. és a 20. század fordulója környékén épült bérpaloták és egyéb épületek rehabilitációja, most az egyik Adorján-palotára került sor.
Súlyos állapotban került kórházba egy 37 éves férfi, miután két autó is elütötte a 173F jelzésű megyei úton, a Beszterce-Naszód megyei Szászbudak településen.
Műszaki meghibásodás miatt kigyulladt kedd reggel Arad megyében egy autóbusz több mint 40, a kisjenői iskolákba tartó gyermekkel a fedélzetén; senki nem sérült meg.
Egzotikus állatfajokat is tartó szilágysági farmon folytatott ellenőrzést a Szilágy megyei állatvédelmi rendőrség. Az egyenruhások a tartási körülmények mellett az állatok származására is kíváncsiak voltak.
Egy határrendészekből és hegyimentőkből álló csapat hétfőn lehozott a hegyekből négy eltévedt ukrán férfit, akik a Máramarosi-havasokon keresztül szöktek át Ukrajnából Romániába.
A kormány folytatja a sportba és a sportinfrastruktúrába történő beruházásokat, és olyan programokat dolgoz ki, amelyek az egészséges életmódot népszerűsítik a fiatalok körében – jelentette ki hétfőn a miniszterelnök.
Harminc napos előzetes letartóztatásba került egy 61 éves férfi, akit az egyik unokája szexuális bántalmazásával gyanúsítanak – számolt be hétfőn a bodzafordulói ügyészség.
szóljon hozzá!