Kolozsvári fórum az erdélyi magyar felsőoktatásért
Önálló állami finanszírozású magyar egyetemre is szükség van a Babeº–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) kért magyar karokon kívül – ezt a konklúziót fogalmazta meg Markó Béla, az RMDSZ elnöke szombaton
Markó hangsúlyozta: a magyar egyetemet nem a BBTE szétválasztásával akarják létrehozni. A szövetségi elnök úgy vélte: a célokat illetően a résztvevők között lényeges nézetkülönbségek nincsenek, legfeljebb az alkalmazandó eszközökről kell további egyeztetést folytatni. Szerinte nincs igazuk azoknak, akik elítélik a látszólag radikális kollegákat. „Szükség van arra, hogy a közös célokat radikálisan megfogalmazók figyelmeztessenek: megálltunk, tovább kell lépnünk” – mondta.
Az RMDSZ, a Bolyai Kezdeményező Bizottság, a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet, az Országos Magyar Diákszövetség és a Kolozsvári Magyar Diákszövetség közös rendezvényén az erdélyi magyar egyetemi oktatók, egyházi vezetők, valamint a szövetség tisztségviselői voltak jelen. A kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet dísztermében tartott fórumon egyetértés volt abban is, hogy az önálló magyar karok létrehozását a BBTE-n, és az önálló magyar egyetem megalapítását párhuzamos folyamatnak kell tekinteni.
Az új magyar egyetemről Bodó Barna, a Bolyai Kezdeményező Bizottság (BKB) elnöke úgy vélekedett: az oktatási minisztérium statisztikáira alapozva van létjogosultsága egy új, versenyképes magyar tannyelvű felsőoktatási intézménynek. Állítása szerint míg Románia-szerte tízezer lakosra 300 diák jut, ez a magyar közösségre vonatkoztatva alig 207 diákot jelent. Következtetése szerint a számok a magyarság a felsőoktatásban való alulreprezentáltságát mutatják.
Kovács Lehel a BKB tagja lapunknak úgy nyilatkozott: az új egyetem létrehozása nem jelenti az önálló Bolyai Egyetem létrehozási tervének feladását. „Elképzeléseink szerint a karokból létrejövő Bolyai Egyetem a Babeº Egyetemmel együtt konzorciumként működne” – tette hozzá. Kovács az erdélyi magyar felsőoktatási tanács intézményesítését kérte, ugyanakkor azt javasolta, hogy a multikulturális egyetemeken négyévenként cserélődjön a magyar, illetve a román rektor személye.
Az erdely.ma hírportál információi szerint a fórumon, amely a sajtó kizárásával zajlott, Salat Levente, a BBTE rektorhelyettese az elmúlt két évet úgy összegezte, mint versenyfutást a belső építkezés alternatívája és a BKB külső nyomásgyakorlása között. Salat arról beszélt, hogy a BKB-nak tulajdoníthatóan az egyetemen lekerültek napirendről azok a célok, melyekkel eddig a román vezetőség is egyetértett. Szerinte két lehetőség létezik a továbbiakban: a BKB továbbmegy ezen az úton, és ennek eredményeképpen teljesen kiszorulnak a magyar oktatók az egyetemről, vagy pedig kivonul a küzdelemből, ahhoz, hogy tovább haladhasson az egyetemi belsőépítkezés. Péntek János, a magyar nyelvészeti tanszék vezetője egy nyilatkozattervezetet olvasott fel, melyet a héten valamennyi a fórumon részt vevő szervezettel alá szeretnének íratni. A dokumentum követelései között szerepel, hogy jövő tanévtől induljon be a három magyar kar a BBTE-n, ugyanakkor az is, hogy jöjjenek létre magyar karok, és szerveződjenek döntéshozó jogokkal rendelkező magyar tagozatokba a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen. A követelések sora kitér a Kolozsvári Műszaki Egyetemen, a Gheorghe Dima Zeneakadémián, az agrártudományi egyetemen, valamint egy erdélyi képzőművészeti egyetemen létrehozandó magyar tagozatokra is.
Traian Bãsescu a multikulturalitás
mellett foglalt állást
Ellenzi a Babeº-Bolyai Tudományegyetem kettéválasztását Traian Bãsescu. Az államelnök úgy véli, nem a különválásra, hanem egymás értékeinek tiszteletére és az egymás mellett élésre kell törekedni. Kolozsváron tartott sajtótájékoztatóján kifejtette: a BBTE nemcsak a román, de az európai oktatási rendszerben is egy mérvadó oktatási intézmény.
Elie Wiesel felfüggesztette a BKB támogatását
Elie Wiesel irodája megerősítette a BKB számára: a Nobel-békedíjas író ideiglenesen felfüggesztette a Bolyai Egyetem újraindítását támogató aláírását. „Az iroda közölte a BKB-vel, hogy a professzornak további információkat kell szereznie e témában” – mondta el lapunknak Hantz Péter, a kezdeményezőbizottság tagja. A Babeº–Bolyai Tudományegyetem rektora pár napja jelentette be, hogy Elie Wiesel visszavonta támogató aláírását. A The Times-ban is közölt levelet a Bolyai Kezdeményező Bizottság felkérésére több Nobel-díjas is ellátta kézjegyével, a legújabb aláíró Noam Chomsky világhírű nyelvész.
szóljon hozzá!