Október 6. a nemzeti gyász mellett a nemzeti összefogás szimbóluma is

Megemlékezők a Szabadság-szobornál •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Megemlékezők a Szabadság-szobornál

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A magyar nemzet szabadságszeretete, függetlenségi-önrendelkezési vágya ma is ugyanolyan erős, mint az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc idején, ezért október 6. a nemzeti gyász mellett a nemzeti összefogás szimbóluma is – mondták az aradi vértanúk kivégzésének 175. évfordulója alkalmából tartott megemlékezések szónokai vasárnap este az aradi Szabadság-szobornál.

Pataky Lehel Zsolt

2024. október 06., 22:272024. október 06., 22:27

2024. október 06., 22:412024. október 06., 22:41

Esős idő köszöntött a nemzeti gyásznapon Aradra, ahol 1849. október 6-án kivégezték a magyar forradalmi seregek 13 főtisztjét. Az osztrák császári udvar által elrendelt véres megtorlás helyszínén, a vesztőhelyen álló obeliszknél ennek ellenére a korábbi évekhez képest jóval többen, ezer feletti számban jöttek el megemlékezni – igaz, délutánra elállt az égi áldás.

Korábban a Váralja negyedben lévő emlékműnél, ami egyben a mártírok közül 11-nek a végső nyughelye is, volt a megemlékezések központi helyszíne, de a Szabadság-szobor 2004-es újra állítása óta az egykori Attila téren (később Tűzoltók tere), ma a Román–magyar megbékélés parkjában tartják a fő eseményeket.

Az 1881-ben felállított obeliszknél áhítatott mondott Udvardy György, a veszprémi római katolikus egyházmegye érseke, majd a helyi közintézmények, a civil szervezetek, a történelmi magyar egyházak, hagyományőrzők, a magyar országgyűlési pártok, az RMDSZ helyi szervezeteinek és környező megyékből érkező képviselői helyezték el koszorúikat.

Lovas huszár hagyományőrzők •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Lovas huszár hagyományőrzők

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A 74 éves Takár Károly a kárpátaljai Aknaszlatináról érkezett, méghozzá kerékpáron tette meg az utat három nap alatt Debrecen és Szolnok érintésével, hogy – mint mondta – „egyszemélyes hagyományőrzőként, Verecke üzenetével hirdessem a magyarok létjogosultságát, és aki magyar, szeresse egymást.”

Takár Károly Aknaszlatináról érkezett kerékpárral •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Takár Károly Aknaszlatináról érkezett kerékpárral

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Ezt követően az Arad-belvárosi Páduai Szent Antal Plébániatemplomban, közismerten a minorita templomban tartottak gyászmisét a 13 vértanú tiszteletére (a templomot 1903-ban az ő emlékükre konszakrálták). Szentbeszédében Udvardy György veszprémi érsek úgy fogalmazott, hogy a szabadságharcosok a krisztusi erényeket valósítottak meg, hiszen az igazságért a halált is vállaló Jézus áldozatához hasonló a vértanúk áldozata, akik a szabadságért adták életüket.

Udvardy György celebrálta a vértanúk emlékére tartott gyászmisét •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Udvardy György celebrálta a vértanúk emlékére tartott gyászmisét

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A szentmise résztvevői ezután gyalog vonultak a templomból Zala György monumentális szoborcsoportjához, a Szabadság-szoborhoz, ahol már a megemlékezők nagy tömege várakozott. Az elsőként felszólaló Călin Bibarț aradi polgármester beszédében úgy fogalmazott: nemcsak a szabadságért harcolókra emlékezünk, hanem olyan emberekre, akiknek volt egy álmuk.

Szónok és meghívottak •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Szónok és meghívottak

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„Az ő álmuk mára valóra vált: a szabadság, amelyet nemcsak a magyarok, hanem Európa valamennyi népe élvezhet. A tábornokok is Európa különböző népeit képviselték, és tiszta lelkiismerettel álltak a kivégzőik elé, a tudattal, hogy bár a forradalmak megszedik az áldozataikat, ők megtették, amit a haza, amit választottak, megkívánt” – fogalmazott Călin Bibarț.

Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ Arad megyei szervezetének elnöke azt mondta többek között, hogy október 6. nem csupán a gyász és a fájdalom napja, hanem a bátorság, a kitartás és a nemzeti összefogás szimbóluma is. „A tábornokok különböző nemzetiségűek voltak, de emlékük azt tanítja nekünk, hogy csak közös erőfeszítéssel, összefogással érhetünk el tartós eredményeket” – jelentette ki.

Faragó Péter Arad megyei RMDSZ-elnök •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Faragó Péter Arad megyei RMDSZ-elnök

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Hozzátette: a szabadság és az önrendelkezés biztosítása mai is épp olyan fontos, mint 175 évvel ezelőtt.

Idézet
Nem engedhetjük meg, hogy mások döntsenek helyettünk. Akárcsak a szabadságharcosoké, a mi elkötelezettségünk is fontos, hogy kultúránkat tovább adhassuk, biztosítsuk számunkra a szabad élet lehetőségét” – mondta Faragó Péter.

Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke is azt emelte ki többek között, hogy az aradi vértanúk jelentős része nem magyar embernek született, de magyar szabadságharcosként és a magyar szabadság védelmezőjeként halt meg. „Az identitás tehát nem csak adottság, döntés is lehet” – jelentette ki, hozzátéve, hogy miként „1789-ben a francia, úgy 1848–49-ben Európában a szabadság nyelve a magyar volt.” Ezzel arra utalt, hogy

a ’48-as szabadságharc egyik nagysága éppen abban rejlik, hogy közös nevezőre tudta hozni különböző nemzetek fiait és lányait.

Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy „a szabadság romlandó”, arra vigyázni, azt ápolni kell. „A szabadságunk ugyanis megvan, de nap mint nap érezni lehet azokat a korlátokat, amelyekkel gúzsba köt és fejünkre nő, elszívja tőlünk a levegőt a mindenen elhatalmasodó intézmény. Érezzük nap mint nap azt, ahogyan a szabad gondolkodást, a szabad véleménynyilvánítást ideológiai bélyeggel illetik, majd eltörlik mindazokat, akik nem fogadják el a többséginek gondolt és mondott irányt. Ezen kell változtatni! Ezt ma bátorsággal, a szabad szólás és a szabadon gondolkodás fegyverével tehetjük meg. (…) Fegyverek helyett ma egy másik eszközt kaptunk: megkaptuk azt, hogy mi döntsünk a sorsunkról. Ma azzal harcolunk, ahogyan részt veszünk a közéletben. Azzal harcolunk, ahogyan véleményt mondunk a dolgokról. És azzal harcolunk, ahogyan meghatározzuk, hogy milyen legyen a jövőnk. És ezt soha nem bízhatjuk másokra! Minden egyes szavazat egy lépés a szabadság megőrzése, az elveszett szabadság visszaszerzése felé” – jelentette ki.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszéde •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszéde

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A magyar kormány nevében felszólaló Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azzal kezdte, hogy a magyarok tudják, mit jelent elszakítva élni egymástól, hogy milyen az, amikor az ország és a nemzet határai nem esnek egybe, „és ezzel világnemzetté váltunk”. Szijjártó szerint „a magyarok szívéből semmi nem tudja kitörölni 1848-at, mint ahogy 1956-ot vagy 1989-et sem.”

Idézet
Az 1848–49-es események egyet jelentettek a bátorsággal. Világossá tettük, hogy a nemzeti függetlenségért a legnagyobb túlerővel szemben is fel kell venni, és fel is vettük a harcot. Számunkra a szabadságharc nem egy szabadon választott gyakorlat, ezt bizonyítottuk, ha kellett az oszmán, a Habsburg vagy a szovjet birodalommal szemben. A magyar egy szabadságharcos nemzet! Mindig ott állt, és ezután is ott fog állni az őt megszálló birodalmak sírjainál” – mondta.

A külügyminiszter azt is hangsúlyozta, hogy a magyar nemzet ma is azt kíván, amit a márciusi ifjak fogalmaztak meg: „Legyen béke, szabadság és egyetértés, mi ezt akarjuk!” – utalt a közelben zajló orosz–ukrán háborúra, amelynek megoldása a magyar kormány szerint nem a csatamezőkön, hanem a tárgyalóasztalnál van. „Legyen tűzszünet, béketárgyalás és béke” – jelentette ki Szijjártó Péter.

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A magyar külügyminiszter arról is beszélt, hogy a ’48-as forradalom és szabadságharc üzenete túlnyúlik az országhatáron, és összefogásra szólítja a nemzetet. „Minden magyar emberre számítunk nemzetünk jobbra fordítása érdekében. Ezért is amagyar külpolitikának nélkülözhetetlen része a nemzetpolitika, amelynek legfontosabb gondolata, hogy minden magyar ember felelős minden magyarért” – mondta.

A szónoklatokat követően a kegyelet koszorúit az aradi Csiky Gergely Főgimnázium diákjai fáklyáinak fényében helyezték el a résztvevők.

Koszorúzás fáklyafényben •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Koszorúzás fáklyafényben

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

korábban írtuk

„Arad márpedig a magyar Golgota” – 175 éve végezték ki a 13 vértanút
„Arad márpedig a magyar Golgota” – 175 éve végezték ki a 13 vértanút

A szabadságharc leverését követő véres megtorlás az 1848–1849-es forradalom leggyászosabb eseménye.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 06., vasárnap

Mikrobusz ütközött személygépkocsival, kilenc személy megsérült

Személygépkocsi ütközött egy mikrobusszal vasárnap este a Bihar megyei Tótiban, 9 személy megsérült, az egyik utas életveszélyes sebeket szenvedett.

Mikrobusz ütközött személygépkocsival, kilenc személy megsérült
2024. október 06., vasárnap

Amikor nemcsak a régiségek varázsolhatnak el: bált is tartanak a feketetói vásár ideje alatt

Idén is várja az érdeklődőket a hagyományosan október első felében tartott népszerű régiségvásár a Kolozs megyei Feketetón.

Amikor nemcsak a régiségek varázsolhatnak el: bált is tartanak a feketetói vásár ideje alatt
2024. október 06., vasárnap

Potápi Árpád János Kézdivásárhelyen: a magyar szabadságvágyat sohasem sikerült letörni

Bár a szabadságharcot leverték és az aradi vértanúk emlékét üldözték, a magyar szabadságvágyat sohasem sikerült letörni, a függetlenség eszméje tovább élt és erősödött a nemzetben – hangoztatta a nemzetpolitikai államtitkár vasárnap Kézdivásáshrlyen.

Potápi Árpád János Kézdivásárhelyen: a magyar szabadságvágyat sohasem sikerült letörni
2024. október 06., vasárnap

Kábítószer-előállító műhelyt számoltak fel Erdélyben, négy személyt őrizetbe vett a rendőrség

Kábítószer-előállító laboratóriumot számolt fel Máramaros megyében a Szervezettbűnözés- és Terrorizmusellenes Ügyosztály (DIICOT), négy külföldi állampolgárt vettek őrizetbe.

Kábítószer-előállító műhelyt számoltak fel Erdélyben, négy személyt őrizetbe vett a rendőrség
2024. október 06., vasárnap

Zsigmond Barna Pál: a magyar nemzet karakterét meghatározza a szabadság és az önrendelkezés

Az aradi vértanúk vére pecsételte meg azt az elkötelezettséget, amely meghatározza a magyar nemzet karakterét: a szabadságot, önrendelkezést és a nemzeti identitás iránti feltétlen hűséget – mondta Zsigmond Barna Pál államtitkár a Fiumei úti sírkertben.

Zsigmond Barna Pál: a magyar nemzet karakterét meghatározza a szabadság és az önrendelkezés
2024. október 06., vasárnap

Belevethetik magukat a nagyvárosi diákéletbe az elsőéves gólyák

A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) idén is lendületesen vág neki az új tanévnek, és mint mindig, az első félévet most is a gólyáknak szóló események teszik izgalmassá.

Belevethetik magukat a nagyvárosi diákéletbe az elsőéves gólyák
2024. október 06., vasárnap

Olaszországból ellopott luxuskocsit foglaltak le a rendőrök egy közúti ellenőrzésen

Hetvenezer eurós, Olaszországból ellopott luxuskocsit foglaltak le a rendőrök Besztercén, egy közúti ellenőrzésen.

Olaszországból ellopott luxuskocsit foglaltak le a rendőrök egy közúti ellenőrzésen
2024. október 06., vasárnap

Kelemen Hunor: az RMDSZ választási programja kormányprogram is egyben

A magyar szabadság eszméje, amiért az aradi vértanúk életüket adták ezelőtt 175 évvel, ma is aktuális: a 2024-es választási évben az erdélyi magyarság ugyanúgy az egyenlőségért, az önrendelkezésért, a közösségi érdekek érvényesítéséért küzd.

Kelemen Hunor: az RMDSZ választási programja kormányprogram is egyben
2024. október 06., vasárnap

Több erdélyi megyében is sok esőre kell számítani

Jelentős mennyiségű esőre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 13 megyéjére.

Több erdélyi megyében is sok esőre kell számítani
2024. október 06., vasárnap

Gázszivárgásban lelte halálát egy család Besztercén

Életét vesztette egy család három tagja szombaton késő este Besztercén, az előzetes információk szerint gázmérgezés okozta a tragédiát.

Gázszivárgásban lelte halálát egy család Besztercén