2009. július 31., 09:222009. július 31., 09:22
A miniszterelnöki ukáz mögött az áll, hogy Ştefan Bardan, Fehér megye prefektusa szerdán személyesen hívta fel a kormány tagjainak figyelmét, hogy határon átnyúló ökológiai katasztrófa veszélye fenyeget, ha nem találnak pénzforrást a bányavállalat meddőhányójának biztonságossá tételére. Az abrudbányai Cuprumin állami vállalat 1985-ben látott hozzá a Románia réztartalékának 60 százalékát kitevő, több mint egymilliárd tonnára becsült veresvölgyi érc kitermeléséhez. Két évvel ezelőtt a bányatársaság szerződést kötött a Cuprom, Energo Mineral és IPRONEF magáncégek alkotta konzorciummal, amely vállalta, hogy a rézbányászat bérbeadása fejében 2012-ig 155 millió eurós fejlesztést hajt végre, amelyből ötvenmilliót környezetvédelemre fordít.
Csakhogy a konzorcium július elején egyoldalúan felmondta a megállapodást, így a 130 hektáron elterülő meddőhányó tartalmának semlegesítése – amelynek költsége százezer lejre rúg naponta – az állami bányavállalatra hárul, amelynek azonban erre nincs pénze. A költségvetési támogatások elapadása miatt a Cuprumint két héttel ezelőtt az a veszély fenyegette, hogy megvonják tőle az áram- és vízszolgáltatást, ennek következtében pedig nem tudja semlegesíteni a zagytározóban felgyűlt, a kitermelés során visszamaradt több tízmillió tonna mérgező anyagot.
Ennek nyomán szakértők szerint a savas víz bármikor az Aranyos folyóba ömölhet, ahonnan maximum 30 órán belül a Marosba, azon keresztül pedig Magyarországra juthat. Az Erdélyi-érchegységben ketyegő ökológiai bombát nemrég Traian Băsescu is megszemlélte, amikor Verespatakon kívül Veresvölgyre is ellátogatott. „Ez felér egy előkészületben lévő gyilkossággal” – borzadt el a látottak alapján az államfő, amikor a helyi hatóságok arról tájékoztatták, hogy a szükséges hetventonnányi mennyiség helyett a pénzhiány miatt naponta mindössze négy tonna mésszel tudják semlegesíteni a mérgező anyagot.
A napokban egyébként a Cupruminhez látogatott Alexandru Pătruţi, a gazdasági minisztérium államtitkára is, aki szerint a tárca a vállalat magánosításában látja a megoldást. Mint arról már beszámoltunk, a Fehér megyeihez hasonló katasztrófa fenyeget Máramarosban is, ahol ugyancsak pénzhiány miatt függesztették fel a bányavállalatok meddőhányóinak biztosítását, így a zagytározók bármikor környezetszennyezést okozhatnak.
Ha az Európai Unió nem védi meg őshonos nemzeti közösségeket, nem különbözteti meg őket a bevándorló közösségektől, „akkor Európa saját sírját fogja megásni”,
A tudomány nemzetközi, de a tudós hazafi, így elvárható a magyar tudósoktól, hogy a nemzetközi tudomány szolgálata mellett saját nemzetük megerősítésén dolgozzanak – hangoztatta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton Tusnádfürdőn.
Orbán Viktor miniszterelnök a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem hagyományos előadása után idén is maradt a színpadon, hogy válaszoljon a közönség több esetben igencsak személyes jellegű kérdéseire.
A román-magyar párbeszéd közös jövőnk tekintetében nélkülözhetetlen, Erdély és benne az erdélyi magyarság ügye a román partnerek, barátok nélkül megoldhatatlan – hangoztatta Tőkés László szombaton az erdélyi Tusnádfürdőn.
Narancssárga és sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Saját belső felméréseink szerint ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, akkor 106 egyéni választókerületből 80-at mi nyernénk, ami fölényes győzelem, elsöprő többség – jelentette ki Orbán Viktor a Tusványoson.
Egy fiatal férfit üldözőbe vett egy medve a Cenk és a Keresztényhavas közötti túraútvonalon. A túrázót végül a csendőrség mentette meg.
A nemzeti kisebbségek jogainak hatékony érvényestéséhez szükség van arra, hogy a közösséget képviselő etnikai pártok bejussanak a parlamentbe, és ott legyenek a döntéshozatalnál.
A magyar kormány nemzetpolitikájának sikerességét és a további együttműködés szükségességét hangsúlyozták a külhoni magyar politikai szervezek vezetői pénteken az erdélyi Tusnádfürdőn.
Súlyos tűzvész pusztította el Szilágy megye egyik legjelentősebb néprajzi emlékét, a Csizér községben található Lupuț-portát, közismert nevén Horea házát.