Nyolcvan éve dúltak a magyar áldozatokat követelő Arad környéki súlyos harcok

Honvédemlékmű a pécskai római katolikus temetőben •  Fotó: Nagy István

Honvédemlékmű a pécskai római katolikus temetőben

Fotó: Nagy István

1944 szeptemberében véres harcok dúltak Arad környékén, az Ópálos feletti magaslatokon és a magyar határhoz közeli településeken. A román hadsereg civil szervezetekkel közösen Gyorokon, Ménesen és Máriaradnán tart programokat pénteken, szombaton pedig az ópálosi román katonai emlékműnél tiszteletadással emlékeznek a 80 évvel ezelőtti „diadalra”. Az elesett magyar honvédek hősiességét az elmúlt évtizedek sem törölték ki a magyarság emlékezetéből.

Pataky Lehel Zsolt

2024. szeptember 13., 09:312024. szeptember 13., 09:31

1944. szeptember 7-én Románia formálisan is hadat üzent Magyarországnak. A magyar 6. tábori póthadosztály súlyos veszteségek árán sem tudta kiharcolni az ópálosi szorosba való betörést. Szeptember 16-án és 17-én az arcvonal más részein is lelassult a magyar előre nyomulás, mert a román csapatok védelmét helyenként már a beérkezett szovjet alakulatok is szilárdították.

Amint Lehoczky Attila aradi történelemtanár az 1944 szeptemberében Arad megyében dúló harcok előzményeit összefoglalta,

Idézet
akkor Románia már átállt a szövetségesek oldalára egy államcsínyt követően, és világos volt, hogy támadást fognak intézni ellenünk Dél-Erdély irányából, tudniillik Észak-Erdély ebben az időben Magyarországhoz tartozott.

Hogy megelőzzék ezt a támadást, a magyar királyi honvédség több irányból: szeptember 5-én Tordánál, 12-én a Körös völgyében, 13-án pedig Arad környékén indított támadást. Ezen a szeptember 13-i napon foglalták vissza a megye nyugati részét, köztük Kispereg falut.”

Az ópálosi román katonai emlékmű •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Az ópálosi román katonai emlékmű

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A történelemtanár részletezte, hogy az Aradhoz közeli Szentpálon és Sofronyán is estek el magyar katonák az előkészítő hadműveletekben, valamint a konkrét harcok során. Szeptember 13-án a magyar hadsereg megelőző csapást kívánt mérni a délről támadó 2. ukrán front ellen, ugyanaznap reggel hat órakor indult a támadás Nagyiratos környékén, déli 12 órakor Mácsa és Kürtös között jött a következő hullám. A román hadsereg visszavonult, a magyarok pedig sikeresen visszafoglalták Aradot és környékét. Szentpál és Sofronya valamikor a délutáni órákban került vissza ideiglenesen Magyarországhoz.

Idézet
A magyar uralom kilenc napig tartott, egyes helyeken valamivel többet. A mieink megpróbálták felvenni a harcot a sokszoros túlerővel szemben, de hát hosszú ideig nem tarthattak ki. A visszavonulókat szeptember 23-án érte Szentpál környékén egy heves orosz tűz, és sajnos sokan elestek” – folytatta Lehoczky Attila.

A 2010-es években több Arad megyei településen is emlékműveket állítottak a második világháborús magyar hősöknek, így a Szentpálon elesetteknek is.

A szentpáli templomkertben 2011-ben állított obeliszk •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A szentpáli templomkertben 2011-ben állított obeliszk

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

2011-ben a római katolikus templom udvarán emeltek egy obeliszket, rajta a szentpáli világháborús hősök neveivel is, de a közös honvédsírt azelőtt is számon tartotta a közemlékezet. „Mécseseket, virágot mindig is hoztak, többen is. Sajnos nem ismerjük az elesettek neveit. Ha minden igaz, akkor itt hét honvéd nyugszik, idősek szerint a Szentpál környéki mezőkön hunytak el, és rá kis időre összegyűjtötték a testeket, kihantolták őket, és ide temették el egy közös sírba. Méltóképpen kell megemlékeznünk róluk, ezért határoztuk el, hogy készítsünk egy olyan emlékművet a faluban, amit mindenki megtekinthet, az is, aki nem akar lejönni a temetőbe” – mondta Péró Tamás, az RMDSZ Arad megyei szervezetének szentpáli illetőségű ügyvezető elnöke.

A „hősök sírja” a szentpáli temetőben •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A „hősök sírja” a szentpáli temetőben

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Pécskán szintén 2011-ben tették rendbe a temetőben található honvédsírokat Nagy Istvánnak, a helyi Kálmány Lajos Közművelődési Egyesület elnökének a kezdeményezésére. „Valószínű, hogy hazafelé menet itt haltak meg Pécska határában, s a temetőnkben helyezték őket örök nyugalomra. Sajnos a plébánia temetési anyakönyvében nincs nyoma ennek a három halottnak, de biztos, hogy ott vannak, ha a keresztet ott találtuk. A közbeszéd számon tartja, hogy ki mindenki gondozta ezt a három sírt az elmúlt évtizedekben. Időtálló emlékművet kellett állítani, mert a korábbi betonkereszten alig látszott, mi volt ráírva. Így viszont ha bejön az ember a pécskai katolikus temetőbe, messziről látszik a gránit emlékmű” – fogalmazott Nagy István.

Az egykor különálló falu, a ma már Arad külvárosának számító Gáj temetőjében több mint egy tucat honvéd nyugszik. A több emlékműállítás élére álló, 2022-ben nyugdíjba vonult római katolikus plébános, Sándor Tivadar kezdeményezésére állítottak a hősöknek közös emlékművet 2011-ben.

Idézet
Tizenegy elesett nevét ismerjük. Vannak idősebb hívek, akiknek például az édesapjuk a sírt ásta, ilyen a Puskás család. Ők tudják, hogy ponyvába tekerve tették le a holttesteket, és volt, ahová csak testmaradványokat temettek el. Félő, hogy helyszűke miatt mások rátemetkeznek” – mondta a plébános.

A gáji Bozsik Rudolf 15 évesen szemtanúja volt a honvédek elföldelésének. „Délután volt, a szomszéd gyerek szólt, hogy temetik a katonákat. Már a fő sír meg volt ásva: jött egy terepjáró, volt rajta vagy öt honvéd, a holttestek meg voltak meredve. Felnőtt fejjel is gyakran jártunk a sírnál, a feleségem virágot is vitt rendszeresen. Na de Ménesen! Voltam ott a háború után egy hónappal, Kende bácsinál, ott volt az udvaron kívül eltemetve egy honvéd: az oroszok valósággal agyonverték” – emlékezett vissza e sorok írójának a 2011-es emlékműállításkor.

Kisperegi második világháborús emlékmű a temetőben az elesett honvédek tiszteletére •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Kisperegi második világháborús emlékmű a temetőben az elesett honvédek tiszteletére

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Kisperegen 2012 októberében emeltek kopjafás emlékművet a kukoricaföldeken, dűlőutakon meghalt világháborús magyar hősöknek, többek között Lehoczky Ferenc nyugalmazott villamosmérnök kezdeményezésére.

„1946-ban sikerült őket a temetőbe behozni, de azóta már a pontos helyet se tudták, hogy ki hol nyugszik. A honvédelmi minisztériumba írtunk, Magyarországra, s ők közölték a neveket, születési dátumot, mindent, s ennek alapján állítottuk össze a névsort.

Az ismert sírokat mindig gondozták a helybeliek, virágot vittek, nyilván fejfát és feliratot nem mertek állítani a kommunista időkben, de mindig élt az emlékezetük” – mondta.

korábban írtuk

Felavatták a Kisiratosi Pietát, az első és második világháborúban elesett helybéliek emlékművét
Felavatták a Kisiratosi Pietát, az első és második világháborúban elesett helybéliek emlékművét

A távoli frontokon és fogolytáborokban életüket vesztett, ismeretlen helyen nyugvó néhai kisiratosi katonáknak mostantól közös emlékhelyük van: Kocsis Rudolf aradi szobrászművész alkotását szombat délután avattak fel a helyi temetőben.

Azon az emlékjelavatáson egy helybéli lakos, a kisperegi Vörös István (aki 1944-ben 17 éves volt) így emlékezett vissza a harcokra: „Láttam a barátomat egy magyar katonával beszélgetni, szaladtam én is mint fiatal oda. Egyszer csak szalad egy magyar katona befelé, a szőlő felől, Nagypereg felől, azt mondja a másiknak: három sor tűz! Az lefeküdt, három sor tüzet kilőtt a nagyperegi útra, utána felállt, vette a golyószórót a vállára, s mentek kifele. Mi, fiatalok, ott maradtunk, nem tudtunk hazaszaladni, mert már nagyon lőttek a románok. Beszaladtunk ide a sarokra, a pincébe. Jöttek a románok: ki mindet, sorba! Fejemnél volt a pisztolya, elvittek bennünket oda, ahová volt a posta, onnan tüzeltek Magyarország felé. Jött két román katona Pécska felől, lóháton, az egyiket meglőtték, a másiknak a vállát érte… Azt mindjárt kocsira tették, és vitték Mezőhegyesre a kórházba. Ezt én láttam, de őket meghalva nem láttam!”

Király András nyugalmazott történelemtanár és volt tanügyi államtitkár, az aradi Szabadság-szobor Egyesület elnöke szerint a hősök emlékének nem szabad feledésbe merülniük.

Idézet
Kérdés, hogy ők hősök vagy áldozatok, de úgy érzem, hogy akik egy ilyen háborúba keverednek, és életüket vesztik, számunkra hősök, akikre emlékeznünk kell” – nyilatkozta.

Úgy fogalmazott, a közösség felelőssége, hogy az emlékmű-állításon kívül olyan kultuszt építsen e köré, hogy „mindenki számára világos legyen, a következő nemzedékeknek is”, hogy nem véletlenül kerül valahova egy emlékmű. „Azzal törődni kell, és egy emlékmű üzen, hogy ez a föld, amelyen éltünk, és itt is akarunk élni” – fogalmazott Király András.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 12., csütörtök

Energiát, pénzt spórolhatnának a szabályozott, tudatosan megtervezett közvilágítással az erdélyi városok

A közvilágítás, az üzletek neonfényei vagy akár a szomszédos lakások világítása sokak mindennapjait, pontosabban éjszakáit megkeseríti.

Energiát, pénzt spórolhatnának a szabályozott, tudatosan megtervezett közvilágítással az erdélyi városok
2024. szeptember 12., csütörtök

Megvannak a kilövési engedélyek, indul a medvevadászat Maros megyében

Ciprian Dobre prefektus csütörtökön bejelentette, hogy idén 43 olyan medvét fognak kilőni a Maros megyében, amelyek a lakosság életét veszélyeztetik és kárt okoznak a gazdáknak.

Megvannak a kilövési engedélyek, indul a medvevadászat Maros megyében
2024. szeptember 12., csütörtök

A Moszkva tér nyitja a 24. Filmtettfesztet, ami 17 erdélyi és partiumi településen zajlik október elején

Friss magyar nagyjátékfilmek, nemzetközi díjakat nyert rövidek, kiváló egészestés dokumentumfilmek, közönségtalálkozók és egyéb kísérőprogramok várják a 24. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle közönségét.

A Moszkva tér nyitja a 24. Filmtettfesztet, ami 17 erdélyi és partiumi településen zajlik október elején
2024. szeptember 12., csütörtök

Nyugat-nílusi vírussal fertőzött férfi hunyt el Szilágy megyében

Nyugat-nílusi vírussal fertőzött férfi halt meg múlt héten Szilágy megyében – közölte csütörtökön Ligia Marincaş, a Szilágy megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) vezetője az Agerpres-szel.

Nyugat-nílusi vírussal fertőzött férfi hunyt el Szilágy megyében
2024. szeptember 12., csütörtök

Hatósági felügyelet alá helyezték Déda község korrupcióval vádolt polgármesterét

Elutasította szerdán a Maros megyei törvényszék Lucreţia Cadar dédai polgármester előzetes letartóztatásának elrendelését; az uniós alapok jogtalan megszerzésével gyanúsított elöljáró 60 napra hatósági felügyelet alá kerül.

Hatósági felügyelet alá helyezték Déda község korrupcióval vádolt polgármesterét
2024. szeptember 11., szerda

Kétszeres túljelentkezés az RMDSZ parlamenti képviselői és szenátori helyeire

Kapósak az RMDSZ parlamenti mandátumai: összesen hatvankilencen nyújtották be pályázatukat a szövetség 21 képviselői és 9 szenátori helyére, ennyien indulnának befutó helyen tulipános színekben a decemberi törvényhozási választáson.

Kétszeres túljelentkezés az RMDSZ parlamenti képviselői és szenátori helyeire
2024. szeptember 11., szerda

Megkezdték a Transzfogarasi út mentén turistalátványossággá vált „kolduló medvék” befogását

Befogják a hely hatóságok az ország leglátványosabb hegyi útján, a Transzfogarasi út mentén turistalátványossággá vált „kolduló medvéket”, mert ezek veszélyt jelentenek a turisták testi épségére – közölte szerdán Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.

Megkezdték a Transzfogarasi út mentén turistalátványossággá vált „kolduló medvék” befogását
2024. szeptember 11., szerda

Uniós pénzekkel való visszaéléssel vádolják Déda község őrizetbe vett polgármesterét

Uniós alapok jogtalan megszerzésének gyanúja miatt őrizetbe vett kedden a korrupcióellenes ügyészség (DNA) három személyt, köztük a Maros megyei Déda község polgármesterét, Lucreţia Cadart is.

Uniós pénzekkel való visszaéléssel vádolják Déda község őrizetbe vett polgármesterét
2024. szeptember 11., szerda

Nyolcezer lejre bírságolták meg a határtákelőnél egy túlsúlyos romániai jármű gépkocsivezetőjét a magyar rendőrök

Román állampolgárságú járművezetőt tartóztattak fel a magyar rendőrök a csengersimai határátkelőnél a járműszerelvény túlsúlya miatt. Az egyenruhások a túlsúly megszüntetésére, és a közigazgatási pénzbírság megfizetésére kötelezték a sofőrt.

Nyolcezer lejre bírságolták meg a határtákelőnél egy túlsúlyos romániai jármű gépkocsivezetőjét a magyar rendőrök
2024. szeptember 11., szerda

Egy tekeréssel közelebb három erdélyi megye kerékpárútja

A Kolozs Megyei Tanács kikérte a környezetvédelmi engedélyt a Bihar és Fehér megyét is érintő új, összesen 227 kilométeres kerékpárút megtervezésére.

Egy tekeréssel közelebb három erdélyi megye kerékpárútja