Felavatták a Kisiratosi Pietát, az első és második világháborúban elesett helybéliek emlékművét

Faragó Péter: jelképértű az, hogy június 4., a Nemzeti Összetartozás Napja előtti hétvégén avatták fel az emlékművet •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Faragó Péter: jelképértű az, hogy június 4., a Nemzeti Összetartozás Napja előtti hétvégén avatták fel az emlékművet

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Több mint száz kisiratosi áldozata ismert az első és második világháborúnak, ami azt jelenti, hogy az egykori kelet-csanádi, ma Arad megyei település a korabeli lakosságszámhoz képest nagyobb arányban adott hősi halottakat, mint például az egész magyar társadalom 1914 és 1918 között. A távoli frontokon és fogolytáborokban életüket vesztett, ismeretlen helyen nyugvó néhai katonáknak mostantól közös emlékhelyük van: a Kisiratosi Pieta című műalkotás, Kocsis Rudolf aradi szobrászművész munkája, amelyet szombat délután avattak fel a kisiratosi temetőben.

Pataky Lehel Zsolt

2024. június 02., 10:042024. június 02., 10:04

2024. június 02., 14:382024. június 02., 14:38

Túry László néhai pápai prelátus, nagyprépost, volt kisiratosi római katolikus plébános 1984-ben egy emléktáblát állíttatott a temetőben a második világháborúban elesett kisiratosiak tiszteletére, de a helyi közemlékezet az első világháborúban odaveszett falubelieket – akik magyar honvédekként harcoltak – is számon tartotta. Amint lehetőség nyílt, nekik is méltó emléket akartak állítani, ez öltött formát a vistai kőből faragott szoborban, amit a temető új parcelláján, a ravatalozó kápolna szomszédságában állítottak fel.

Korondi Erika, a községi rangját idén húsz éve visszaszerző, és a legutóbbi népszámlálás szerint több mint 83 százalékban magyar lakosságú Kisiratos polgármestere köszöntötte a megjelenteket, a hősi halottak hozzátartozóinak leszármazottait, az emlékezőket, köztük a szomszédos magyarországi Kevermes és Lőkösháza testvértelepülés küldöttségeit.

Az elöljáró fontosnak nevezte, hogy „legyen egy hely, ahol le tudjuk róni kegyeletünket,

mivel nem tudjuk, hol nyugosszák örök álmukat. Fontos, hogy a fiatalok is tudják: őseik harcoltak az első és második világháborúban”.

Korondi Erika polgármester köszöntötte az egybegyűlteket •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Korondi Erika polgármester köszöntötte az egybegyűlteket

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Felidézte, hogy hivatali elődje, az idén áprilisban, 75 éves korában elhunyt Almási Vince kezdeményezte az emlékmű állítását, de nem érhette már meg a felavatást. „Büszke lenne rá, és szerintem a lelke itt velünk” – jegyezte meg Korondi Erika.

Jelképértű az, hogy június 4., a Nemzeti Összetartozás Napja előtti hétvégén avatták fel az emlékművet – emelte ki Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ Arad megyei szervezetének (amúgy kisiratosi illetőségű) elnöke.

Idézet
Nemcsak Trianon fájdalmaira emlékezünk, hanem arra is, hogy a magyar nemzet összetartozik, éljen bárhol, az anyaországban vagy az elszakított területeken.

Kisiratoson van emlékműve az 1849-es világosi fegyverletételnek, amelynél március 15-én és október 6-án megemlékezhetünk a magyar forradalom és szabadságharc kitöréséről, illetve gyászos végkimeneteléről, de most már azoknak is, akik Kisiratosért, a nemzetért adták életüket, méltó emlékművük van” – fogalmazott a honatya.

Kocsis Rudolf szobrászművésznek ez a harmadik Pieta-alkotása •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Kocsis Rudolf szobrászművésznek ez a harmadik Pieta-alkotása

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Kocsis Rudolf szobrászművésznek ez a harmadik Pieta-alkotása a Bajoroszágban és a Gyergyóremetén látható szobrai után.

Idézet
Egyedisége, hogy a corpus helyett egy világháborús, egyszerű katonai koporsó formájú tárgyat formáztam meg, ezzel utalva a hősi halottak áldozatára”

– magyarázta. Mint mondta, a kőtömb egy régi alkotótáborból maradt meg, a közeli Kürtös vasútállomásán találták, és néhai Almási Vince közbenjárására kapták meg.

Az emlékmű leleplezése után a jelenlévők elhelyezték az emlékezés virágait a hősök neveit és a történelmi Magyarország térképét tartalmazó gránit táblánál.

Máthé Lóránd plébános megáldotta az emlékhelyet •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Máthé Lóránd plébános megáldotta az emlékhelyet

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Kunszabó Etelka helyi lakos a második világháborúban nagybátyját vesztette el. „Édesapám testvére, Czank Ferenc, Nagyiratosról nősült ide, agyonvágta a bomba. Nagyiratoson voltak unokatestvérei, akik mindig fájlalták, hogy nem tudták eltemetni méltóképpen, de most már szerencsére meg tudunk emlékezni róla.

Idézet
Az első világháborúban a nagytatámnak ellőtték a lábát, de úgy is 82 évet élt, viszont kárpótlást nem kapott, még csak nyugdíjat sem. Egy Ferenc Jóska-emléktáblát kapott, annyi volta a jutalma”

– mesélte.

A hősi halottak neveit Almási Gábor kisiratosi történelemtanár, helytörténész, RMDSZ-es önkormányzati képviselő kutatta fel •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A hősi halottak neveit Almási Gábor kisiratosi történelemtanár, helytörténész, RMDSZ-es önkormányzati képviselő kutatta fel

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A hősi halottak neveit Almási Gábor kisiratosi történelemtanár, helytörténész, RMDSZ-es önkormányzati képviselő kutatta fel: 76 első világháborús áldozat volt, sokan közülük a húszas éveiket sem érték meg.

Idézet
Magyarország lakosságának 2,5 százaléka pusztult el a frontokon vagy a hadifogolytáborokban, de a 76 az akkori kisiratosi lakosságnak körülbelül a 3–3,5 százaléka, tehát kivették a részüket a kisiratosiak a világháborúból.

Nagy részükről nem tudjuk, hol hunytak el. A kisiratosiak többsége a 101-es császári és királyi gyalogezredben szolgált, aminek a gyülekezési helye Békéscsaba volt, ezt Sárgarigó regimentnek hívták annak idején, és mindjárt a szerb fronton vetették be 1914 augusztusában. Az orosz fronton, illetve Doberdónál harcoltak, majd az olasz fronton fejezték be a háborút. De sokan harcoltak a gyulai 2. királyi honvéd gyalogezredben, illetve a nagyváradi 4. királyi honvéd gyalogezredben, és találunk huszárezredekben szolgáló kisiratosiakat, valamint tüzéreket is” – mondta Almási Gábor.

Főhajtás a két világháború kisiratosi áldozatai előtt •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Főhajtás a két világháború kisiratosi áldozatai előtt

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

25 név került fel a második világháborús hősök közül az emléktáblára, de nem teljes a névsor.

„Alapul vettük Túry László plébános 1984-ben felállított emléktábláját. Részben a román hadseregben szolgáltak, de a határ közelsége miatt sokan átszöktek Magyarországra, hogy elkerüljék a besorozást a román hadseregbe, ám utána a magyar hadsereg kötelékében harcoltak. Ezekről tudunk, de a román nyilvántartások hiányosak” – tette hozzá a történész.

A kisiratosi világháborús hősök emlékműve •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A kisiratosi világháborús hősök emlékműve

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Mielőtt megáldotta volna az emlékművet, Máthé Lóránd kisiratosi plébános arra hívta fel a jelenlévők figyelmét, hogy ma is küzdeni kell, de „nem távoli frontokon, hanem itthon kell megvívnunk a harcokat”, utalva a magyar oktatás, a magyar nyelv és kultúra a magyar közösségi élet fenntartásának fontosságára.

Az emlékműavatást a helyi általános iskola diákjainak szavalatai és a Szalbek Vegyeskórus éneklése tette méltóságteljesebbé.

A kisiratosi világháborús áldozatok régi emlékműve •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A kisiratosi világháborús áldozatok régi emlékműve

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 08., péntek

Több megyében is razziáztak a rendőrök, elsősorban szabálytalankodó sofőrök buktak le

Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.

Több megyében is razziáztak a rendőrök, elsősorban szabálytalankodó sofőrök buktak le
2024. november 08., péntek

Erdély-szerte számos eseményt szentelnek a Magyar Tudomány Ünnepének

„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .

Erdély-szerte számos eseményt szentelnek a Magyar Tudomány Ünnepének
2024. november 08., péntek

Új helyszíneken az aradi karácsonyi vásár, óriáskerék és jégpálya lesz a Szabadság-szobornál

November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.

Új helyszíneken az aradi karácsonyi vásár, óriáskerék és jégpálya lesz a Szabadság-szobornál
2024. november 08., péntek

Buszt lopott és balesetet okozott: őrizetbe vettek egy Bihar megyei férfit a szomszédos megyében

Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.

Buszt lopott és balesetet okozott: őrizetbe vettek egy Bihar megyei férfit a szomszédos megyében
2024. november 08., péntek

Gyalog, a mezőn akartak átjutni Magyarországra, de nem jutottak messzire

Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.

Gyalog, a mezőn akartak átjutni Magyarországra, de nem jutottak messzire
2024. november 08., péntek

Megfagyott két férfi Hargita megyében

Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.

Megfagyott két férfi Hargita megyében
Megfagyott két férfi Hargita megyében
2024. november 08., péntek

Megfagyott két férfi Hargita megyében

2024. november 08., péntek

Alelnökként folytatja Borboly Csaba

A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.

Alelnökként folytatja Borboly Csaba
Alelnökként folytatja Borboly Csaba
2024. november 08., péntek

Alelnökként folytatja Borboly Csaba

2024. november 08., péntek

Leállt a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között

Leállt péntek délelőtt 10 órakor a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között – tájékoztatott a román állami vasúttárssaság utasszállító részlege (CFR Călători).

Leállt a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között
2024. november 08., péntek

Több mint négymillió lejért vásárol meg az állam egy kórházépületet egy bánsági romaklántól

Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.

Több mint négymillió lejért vásárol meg az állam egy kórházépületet egy bánsági romaklántól
2024. november 08., péntek

Elütöttek egy gyalogost az autópályán

Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.

Elütöttek egy gyalogost az autópályán
Elütöttek egy gyalogost az autópályán
2024. november 08., péntek

Elütöttek egy gyalogost az autópályán