Nincs alternatívája a közös értékesítésnek a mezőgazdaságban

Náznán Jenő agronómus a Pro Agricultura Transilvaniae díj átvételekor •  Fotó: Makkay József

Náznán Jenő agronómus a Pro Agricultura Transilvaniae díj átvételekor

Fotó: Makkay József

Náznán Jenő nyugalmazott agrármérnök az 1989-es rendszerváltás után a nagyüzemi állami mezőgazdaságból került a gazda-érdekvédelembe. Gazdakörszervezéssel és szaktanácsadással foglalkozott, majd 12 évig a Maros megyei mezőgazdasági igazgatóságot vezette. Munkája elismeréseként az RMGE Maros szervezet Pro Agricultura Transilvaniae díjjal tüntette ki. Az elmúlt harminc év mezőgazdaságának útkereséséről kérdeztük.

Makkay József

2020. október 05., 16:472020. október 05., 16:47

– A rendszerváltás után önről az járta, hogy Erdélyben egyedülálló módon „helyi kárpótlási törvény” alapján számolta fel a backamadarasi termelőszövetkezetet. Hogyan emlékszik erre?

– 1990-ben különvéleményt fogalmaztam meg az akkori privatizációs hullámmal kapcsolatban. Állami mezőgazdasági vállalatnál dolgoztam, és amiatt hagytam ott igazgatói posztom, mert a rablóprivatizációban nem akartam részt venni. Szülőfalumban, Backamadarason kértek meg, hogy a helyi termelőszövetkezetet számoljam fel, pedig korábban soha nem dolgoztam náluk. A felszámolást felügyelő közgyűléssel megszavaztattam a javaslatomat, hogy a tsz-vagyont ne a munkanapok alapján, a szokásos módon osszuk szét, hanem egy „helyi kárpótlási törvényt” dolgozzunk ki. Akkoriban ez egyedülálló kezdeményezés volt az országban.

Idézet
Az eljárás lényege, hogy ki mivel lépett be a kollektív gazdaságba, annak függvényében kapott pénzbeli kárpótlást. A többi kritérium csak ezután jöhetett szóba.

Az 1950-és 60-as évekbeli dokumentumokból sikerült kibányásznunk minden termelőszövetkezeti tag beadott ingóságainak a lajstromát. A termelőszövetkezet vagyonát értékesítettük, és a kasszában lévő készpénzzel együtt sikerült tisztességesen kárpótolni mindenkit, ami akkoriban nagy szó volt.

– 1989 decembere után hogyan élte meg a régi nagyüzemi rendszer gyors felszámolódását?

– Egy mezőgazdasági szakember számára, aki korábban a rendhez, a fegyelemhez és az állami gazdaságokban bevezetett korszerű termeléshez szokott, igen nehéz időszak volt a rendszerváltás utáni éra. Korábban 13 mezőgazdasági szakember és 25 középfokú végzettségű technikus és mester dolgozott az irányításom alatt.

Idézet
Az agrárágazatban a múlt rendszer nagy előnye az volt, hogy műszakilag magas színvonalú mezőgazdasági termelést lehetett folytatni, ami a rendszerváltás után hirtelen megszakadt.

Maros megyében sok magyar mezőgazdasági szakember dolgozott, így közösen kezdtünk el azon gondolkodni, mitévők legyünk az új helyzetben. Szerencsénkre már az elején találkoztunk a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének elnökével, Jakab Istvánnal – aki harminc év után, napjainkban is betölti ezt a tisztséget –, és az ő szakmai és erkölcsi tanácsaival láttunk hozzá a gazdakörök szervezéséhez a néhai Csomós Attilával és Máthé Lászlóval. Közben más szakemberek is bekapcsolódtak a munkába.

Erdély domb- és hegyvidékein versenyképes kis- és közepes gazdaságokra volna szükség •  Fotó: Farkas Tamás Galéria

Erdély domb- és hegyvidékein versenyképes kis- és közepes gazdaságokra volna szükség

Fotó: Farkas Tamás

– A kilencvenes években mennyire lehetett szót érteni a gazdákkal, hogy ne nadrágszíjparcellás földművelés váltsa a nagyüzemi mezőgazdaságot?

– Többféle kezdeményezés született a földek tagosítására, de sajnos nem jártunk sikerrel. Akkora nagy volt a szövetkezéssel szembeni fóbia, hogy a gazdák többsége hallani sem akart semmiféle közös földművelésről.

Idézet
Pedig már akkoriban figyelmeztettek a külföldi agrárszakemberek, hogy a nagy parcellás mezőgazdaság szétverésének komoly következményei lesznek.

Emlékszem, Szatymazon a közép-európai gazdaszervezetek tanácskozásán vettünk részt, ahova a szövetkezeti mezőgazdaságban jártas jeles nyugat-európai előadókat is meghívtak. Egy francia agrárszakember máig emlékezetes mondatai jutnak eszembe, aki úgy fogalmazott: országában hosszú évtizedeket vett igénybe, amíg kialakultak azok a parcellanagyságok, amelyek a szántóföldi növénytermesztést kifizetődővé tették. Előadásában arra kérte a kelet-európai résztvevőket, ne verjék szét a kincsként ölükbe hullt nagy parcellás mezőgazdaságot, mert csak így tudnak versenyképes mezőgazdaságot folytatni. Erdélyben sajnos nem ez történt.

– Mivel magyarázza, hogy kelet-európai viszonylatban is az egyik leggyengébben teljesítő mezőgazdaság a romániai? Miért nem lehetett talpra állítani az erdélyi agráriumot?

– A bajok fő okát a szocializmusban kell keresnünk: a falvakban kemény negatív szelekció következett be. A rendszerváltás után nagyon kevés értelmes és gazdálkodni vágyó ember tért vissza.

Idézet
Egyszerűen nem volt megfelelő emberanyag ahhoz, hogy korszerű mezőgazdaságot lehessen teremteni. A fiatalok körében népszerűtlenné vált a gazdálkodás.

Másrészt az állam részéről hiányoztak azok a kedvező agrártámogatások, amelyek lendületet adhattak volna a kisgazdák termelésének. Az elmúlt harminc esztendőben erre soha nem volt elegendő pénz a nemzetgazdaság gyenge teljesítménye miatt. A romániai mezőgazdaságot napjainkban egy igen hangsúlyos polarizáció jellemzi. Kialakult egy gazdag agrárvállalkozói réteg, amelyik nagy kiterjedésű mezőgazdasági területekre tette rá a kezét: csak ők tudnak nagyüzemi keretek között és nyugat-európai színvonalon termelni. Ez viszont egy nagyon szűk réteg, amelyiknek nincs szerepe a vidéki népesség eltartásában és foglalkoztatásában. Erdély domb- és hegyvidékein ezzel szemben kis- és közepes gazdaságokra volna szükség. Ilyenek is vannak, de nem elegen és képtelenek korszerűen termelni.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

– Az uniós agrártámogatások mennyire hoztak áttörést a gazdák boldogulásában?

– Az igazi gond, hogy a kis- és közepes gazdaságok tulajdonosai nem tudnak pályázni, vagy nincs gazdasági erejük az önrészhez.

Idézet
Változatlanul a nagy mezőgazdasági vállalatok vannak helyzeti előnyben, akik szakembereket alkalmaznak, illetve meg tudják fizetni a szakmai tanácsadást.

Az uniós forrásokból a kisgazdaságok földalapú támogatáshoz és az állattartásért járó aprópénzhez jutnak hozzá. Ez csak arra elegendő, hogy a gazda szinten tudja tartani gazdaságát, de a kapott támogatásból nem tud befektetni, sem korszerűsíteni.

– Ön 1996 és 2008 között 12 évig Maros megye mezőgazdasági vezérigazgatója volt, így belülről látja a romániai agrárpolitikát. Miért nem működőképes?

– A Dâmbovița-parti agrárpolitikának mindig az volt a nagy hibája, hogy csak a Kárpátokon túli vagy az erdélyi nagy parcellás, gépesíthető mezőgazdasággal tudott számolni. A domb- és a hegyvidék soha nem képezte stratégiájának fontos részét.

Idézet
Amit Bukarestben kigondoltak például a Galac megyei mezőgazdaság számára, az nem működik Hargita megyében vagy a Felső-Nyárád mentén.

A hibás minisztériumi döntések hatását fokozza, hogy a rendszerben mindenki fentről várja az utasításokat, senki nem akar felelősséget vállalni döntéseiért. Amikor vezérigazgatóként a kezembe vettem a kezdeményezést, arra ébredtem, hogy több millió lejt akarnak velem visszafizettetni. Pedig csak annyit tettem, hogy a kisgazdaságoknak járó agárminisztériumi alapból szép számú juhászatot, kistehenészetet és sok más kisgazdát juttattam állami támogatáshoz. A minisztérium fegyelmi bizottsága elé citáltak, hogy számon kérjék a „pénzosztogatásom”.

Amikor bebizonyítottam az igazamat, hogy mindenben törvényesen jártam el, a bizottság vezetője úgy fogalmazott, nálunk az a legnagyobb baj, hogy nincsenek hozzám hasonló emberek, akik vállalják döntéseik felelősségét. Akkor értették meg, hogy egy mezőgazdasági vezérigazgató nem karácsonyfadísznek kell a hivatalba, hanem azért, hogy a megye mezőgazdasági termelőin segítsen.

– A Romániai Magyar Gazdák Egyesületének Maros megyei szervezete Pro Agricultura Transilvaniae díjjal tüntette ki a gazdakörök szervezésében és a szaktanácsadásban vállalt sokéves munkájáért. Erdélyben ma mekkora a hatékonysága a gazdaköröknek?

– A hatékonyság elsősorban a mezőgazdasági termények közös értékesítésében mérhető le. A gazdák tudnak egyénileg termelni, de az értékesítéssel komoly gondjaik vannak. A hatékony értékesítést gazdakör vagy gazdaszövetkezet bevonásával lehet megoldani. Csak szervezett keretek között tudnak felvásárló partnerekkel tárgyalni, árakat kialkudni, feltételeket szabni. Az erdélyi magyar gazdáknak létfontosságú az önszerveződés, különben esélytelenné válik mezőgazdaságból megélni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 27., vasárnap

Az erdélyi kérdés megoldását az ENSZ-től kérő Dobai Istvánra emlékeztek a Szilágyságban

A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.

Az erdélyi kérdés megoldását az ENSZ-től kérő Dobai Istvánra emlékeztek a Szilágyságban
2024. október 27., vasárnap

Cáfolja a rendőrség, hogy „élő pajzsként” használták volna a járművezetőket (VIDEÓ)

Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.

Cáfolja a rendőrség, hogy „élő pajzsként” használták volna a járművezetőket (VIDEÓ)
2024. október 27., vasárnap

Egyelőre nem hűl le a levegő, marad a kellemes időjárás

Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.

Egyelőre nem hűl le a levegő, marad a kellemes időjárás
2024. október 27., vasárnap

Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő az erdélyi nagyvárosban

Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.

Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő az erdélyi nagyvárosban
2024. október 27., vasárnap

Napsütés érlelte a csipkebogyólekvárt Kalotaszentkirályon (VIDEÓ)

Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.

Napsütés érlelte a csipkebogyólekvárt Kalotaszentkirályon (VIDEÓ)
2024. október 26., szombat

Oláh Emese marad Kolozsvár magyar alpolgármestere

Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.

Oláh Emese marad Kolozsvár magyar alpolgármestere
2024. október 26., szombat

Bűncselekménynek számít a vadon élő állatok befogása

Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.

Bűncselekménynek számít a vadon élő állatok befogása
2024. október 26., szombat

Wittner Mária szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek Marosvásárhelyen

Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.

Wittner Mária szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek Marosvásárhelyen
2024. október 26., szombat

Alternatíva a Halloweenra: templomok éjszakája címmel indult új kezdeményezés

Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.

Alternatíva a Halloweenra: templomok éjszakája címmel indult új kezdeményezés
2024. október 26., szombat

Bezárattak egy kavicsbányát, ennek ellenére mégis működtették

A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.

Bezárattak egy kavicsbányát, ennek ellenére mégis működtették