Nemzeti régiók: csak öt országban sikerült összegyűjteni az aláírásokat, újabb hosszabbításban bíznak

Hátráltatja a járvány az aláírásgyűjtést. A kezdeményezők hosszabbítást kértek Brüsszeltől •  Fotó: Kocsis Boldizsár János

Hátráltatja a járvány az aláírásgyűjtést. A kezdeményezők hosszabbítást kértek Brüsszeltől

Fotó: Kocsis Boldizsár János

Hat hónap alatt sikerült behozni újabb közel nyolcvanezer aláírást a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által a nemzeti régiók egyenlőségéért indított polgári kezdeményezéshez, és további két tagállamban teljesült a területi feltétel. Ez viszont még mindig nem elég, a kezdeményezők a járványügyi helyzet miatt újabb hosszabbításban reménykednek.

Bíró Blanka

2020. november 08., 21:132020. november 08., 21:13

2020. november 08., 23:402020. november 08., 23:40

Újabb hosszabbítást remélnek Brüsszeltől, hogy teljesülhessenek a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által a nemzeti régiók egyenlőségéért indított polgári kezdeményezés feltételei. A kezdeményezést az Európai Unió hét tagországából legkevesebb egymillió polgárnak kellett támogatnia aláírásával, a november 7-ei, vagyis szombat éjfélig meghosszabbított határidőig, ez a feltétel viszont csak részben teljesült:

összegyűlt ugyan az egymillió aláírás, ám a hét helyett csak öt tagállamban sikerült elérni a küszöbértéket.

A hosszabbításban, vagyis az elmúlt hat hónap alatt összegyűlt még közel nyolcvanezer aláírás, Románia, Magyarország, Szlovákia mellett Litvániában és Horvátországban is megvan az előírt számú kézjegy – összegzett megkeresésünkre Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke. Rámutatott,

a polgári kezdeményezés élén álló polgári bizottság már október 9-én kérte az újabb három hónapos meghosszabbítást.

Izsák Balázs felidézte, a bizottság által megalkotott, májusban előterjesztett, ideiglenes rendeletet a nyár folyamán fogadta el az Európai Parlament és az Európai Tanács, ez azt tartalmazza, hogy ha a járványhelyzet súlyosbodik, bekövetkezik a második hullám, lehetőség van a határidő kétszer újabb három-három hónapos meghosszabbítására azzal a kikötéssel, hogy a teljes aláírásgyűjtési időszak nem haladhatja meg a két évet.

Ez az ideiglenes rendelet minden polgári kezdeményezésre vonatkozik.

Idézet
Bízom benne, hogy belátják, a kérésünk megalapozott. Hétköznapi ésszel mérlegelve is egyértelmű, hogy most a járvány súlyosabb, mint a tavasszal, amikor a polgári bizottság a rendeletet előterjesztette. Az Unióban ugyanakkor van egy bonyolult pontrendszer, ami alapján dönteni fognak”

– részletezte az SZNT elnöke.

•  Fotó: írdalá.hu Galéria

Fotó: írdalá.hu

Erősödik a nemzeti régiók
európai mozgalma

Egyúttal vázolta is a következő hónapok feladatait. Mint mondta, tovább kell erősíteni a Litvániából begyűjtött aláírásokat, mert ott a számuk mindössze egy százalékkal lépi túl a küszöböt. Minden állam illetékes hatósága hitelesíti az aláírásokat, előfordul, hogy néhány szignót érvénytelenítenek, ezért jelenleg Litvánia még „billeg”. Horvátországban már sokkal jobb a helyzet, ott 8250 aláírásra van szükség, és ezek száma jóval meghaladta a tízezret.

Izsák Balázs rámutatott

a következő három hónapban még Szlovéniában, Spanyolországban, Svédországban, Belgiumban, Lettországban, Észtországban érhetik el a küszöböt.

Ezekben az országokban az utóbbi időben volt visszhangja a polgári kezdeményezésnek, gyűlnek az aláírások, Észtország például épp csak a vonal alatt van.

Az aláírásgyűjtésnek számokban nem mérhető hozadéka, hogy új szövetségesek csatlakoztak a kezdeményezéshez. „Az európai regionális mozgalom nem számokból, hanem emberekből, szervezetekből tevődik össze. Mi két célt követünk: az uniós jogszabály megalkotását és a nemzeti régiók európai mozgalmának megerősítését, ami kapcsolatokat és együtt gondolkodást jelent” – fogalmazta meg az SZNT elnöke.

Fontosnak tartja, hogy

Carles Puigdemont volt katalán elnök csatlakozott a kezdeményezéshez, a katalán nemzetgyűlés és a szárd nemzetgyűlés is támogatja azt.

Olaszországban például nagyon magas a küszöb, de a szárd szervezetekkel való együttműködés előrelépés a mozgalom szempontjából, értékelt Izsák Balázs.

•  Fotó: írdalá.hu Galéria

Fotó: írdalá.hu

Működő partnerségekre,
helyismeretre van szükség

Részsikerként értékeli az eddigi eredményeket Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke.  Meglátása szerint a gyűjtés folytatódhat. Közleményében Vincze Loránt úgy fogalmaz,

Spanyolországban is jól áll a gyűjtés, baszk és katalán partnereiknek köszönhetően 25 ezer aláírás már összegyűlt a szükséges 40 ezerből.

Szlovéniában sokat dolgoztak, hogy a kötelező hatezer aláírás meglegyen, de még nagyobb összefogásra van szükség a sikerhez, hiszen a szigorú korlátozások ott teljes mértékben ellehetetlenítették a papíralapú aláírások gyűjtését.

Az RMDSZ EP-képviselője köszönetet mondott kollégájának, Waldemar Tomaszewskinek a litvániai lengyelek támogatásáért, illetve Milorad Pupovac horvátországi parlamenti képviselőnek, a horvátországi Független Demokratikus Szerb Párt elnökének és Saša Milošević főtitkárnak a FUEN tagszervezet Szerb Nemzeti Tanácstól a nagyszámú aláírásért. Kitért arra, hogy a nyáron az ő javaslatára elfogadott EU-s rendelet  lehetőséget nyújt az újabb három hónapos hosszabbításra,  ezzel

február hetedikéig lehet összegyűjteni a még hiányzó két országban a minimális aláírásszámot.

A politikus az eltelt másfél évet elemezve kifejtette, hiányzott egy jó stratégia és egy pörgős kampány. „Erdélyben az RMDSZ gyűjtött össze közel százötvenezer aláírást, a Pesty László által Budapestről irányított Írd alá kampány pedig az utolsó pillanatban megmozgatta a Kárpát-medencét. Tanulság, hogy működő partnerségekre, helyismeretre és terepmunkára van szükség. Bízom a folytatásban és abban, hogy három hónapon belül teljes lesz a siker az európai kisebbségi régiók, köztük a Székelyföld ügyében” – összegzett Vincze Loránt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 26., szombat

Piciny túlturizmus Erdélyben: mást is megmutatnának

Nagyszeben történelmi belvárosa a két központi tér túlzsúfoltságától és elüzletiesedésétől, azaz lokális „túlturizmustól”, a megőrzés és a modernizáció közötti egyensúlytalanságtól, valamint a fenntartható mobilitási megoldások hiányától szenved.

Piciny túlturizmus Erdélyben: mást is megmutatnának
2025. április 26., szombat

Uniós biztoshoz fordult a nagyváradi Pride megszervezésének akadályoztatása miatt egy civil szervezet

Piotr Serafin költségvetésért és csalás elleni küzdelemért felelős európai uniós biztoshoz fordult a nagyváradi Pride megszervezésének akadályoztatása miatt a helyi ARK Egyesület.

Uniós biztoshoz fordult a nagyváradi Pride megszervezésének akadályoztatása miatt egy civil szervezet
2025. április 26., szombat

„Nemcsak nevében volt Ferenc, hanem lelkületében is” – Urbán Erik ferences tartományfőnök a pápa emlékezetéről

Ferenc pápáról személyes hangvételű írásban emlékezett meg Urbán Erik OFM, a Szent Istvánról elnevezett Erdélyi Ferences Rendtartomány főnöke, érseki helynök. Urbán Erik OFM a Romkat.ro portál kérésére összegezte gondolatait.

„Nemcsak nevében volt Ferenc, hanem lelkületében is” – Urbán Erik ferences tartományfőnök a pápa emlékezetéről
2025. április 25., péntek

Hatósági felügyelet alatt marad a Hargita megyei tanács korrupcióval gyanúsított alelnöke

Újabb hatvan napra hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei közgyűlés korrupcióval gyanúsított alelnöke, miután a Hargita Megyei Törvényszék elutasította a hatósági felügyelet meghosszabbítása ellen benyújtott panaszát.

Hatósági felügyelet alatt marad a Hargita megyei tanács korrupcióval gyanúsított alelnöke
2025. április 25., péntek

Életét vesztette az anya, két gyermeke súlyosan megsérült, amikor nyergesvontatóval ütköztek

Súlyos közlekedési baleset történt péntek délután Arad megyében: egy személygépkocsi és egy kamion ütközött össze, előbbiben egy anya és két gyermek ült, mindannyian eszméletüket vesztették.

Életét vesztette az anya, két gyermeke súlyosan megsérült, amikor nyergesvontatóval ütköztek
2025. április 25., péntek

Motoros lelte halálát egy háromszéki autós balesetben

Halálos baleset történt csütörtök délután a Kovászna megyei Bodzafordulóhoz tartozó Bredét faluban: egy 42 éves motorost előzés közben elsodort egy utánfutóval közlekedő haszonjármű.

Motoros lelte halálát egy háromszéki autós balesetben
2025. április 25., péntek

Orvostudományi képzés indul a kolozsvári BBTE-n

Orvos- és egészségtudományi képzéssel bővül a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kínálata. Az orvos- és egészségtudományi kar megalapítását az április 24-én elfogadott kormányhatározat hagyta jóvá.

Orvostudományi képzés indul a kolozsvári BBTE-n
2025. április 25., péntek

Záporok, zivatarok várhatók Erdély és a Partium egyes vidékein

Záporokra és viharokra figyelmeztet pénteki időjárás-előrejelzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének mintegy háromnegyedére.

Záporok, zivatarok várhatók Erdély és a Partium egyes vidékein
2025. április 25., péntek

Ferenc pápa lelki üdvéért mutattak be szentmisét Gyulafehérváron

Ferenc pápa lelki üdvéért mutattak be szentmisét csütörtök este a gyulafehérvári római katolikus székesegyházban – közölte a Gyulafehérvári Érsekség.

Ferenc pápa lelki üdvéért mutattak be szentmisét Gyulafehérváron
2025. április 25., péntek

BacPrep: hatékony segítség a román érettségire készülő magyar diákoknak

Azonnali, objektív visszajelzést ad a diákoknak és tanároknak egyaránt a nemrég elindult BacPrep platform. A magyar diákoknak román érettségire való felkészülésben segítséget nyújtó oldal ötletéről Sebestyén Gergő társalapító beszélt.

BacPrep: hatékony segítség a román érettségire készülő magyar diákoknak