Nem kíván összetűzésbe kerülni az RMDSZ-szel a gyergyóditrói polgármester
Annak ellenére, hogy a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) állandó bizottsága legutóbbi sepsiszentgyörgyi tanácskozásán arról döntött: a második nagyméretű megmozdulásukat, a Székelyek Nagygyűlését június 17-én Gyergyóditróban tartják, a község polgármestere nem támogatja a rendezvényt. Annak ötlete, hogy a nagygyűlést Ditróban szervezzék meg, 2005 őszén merült fel először, amikor már köztudott volt, hogy a gyergyói község önkormányzata nem vonta vissza az autonómiáról szóló referendum kiírására vonatkozó határozattervezetet, sőt fellebbezésüket a Strasbourgi Emberjogi Bíróságig vitték.
Bardocz Ferenc gyergyóditrói polgármester – aki maga is tagja az SZNT-nek – elhatárolódását azzal indokolja, hogy független polgármesterként neki jó viszonyt kell fenntartania a község tanácsával és az RMDSZ területi képviseletével. „Nem gáncsoskodom, hiszen egyetértek az SZNT szándékaival, céljaival, de nem ebben a formában képzelem el a nagygyűlést” – mondta a polgármester. Mint hozzátette: már a székelyudvarhelyi Székely Nagygyűlésen – amikor a Gyergyóditró tanácsának ítélt Gábor Áron-díjat átvette – elmondott köszönőbeszédében kifejtette: ha teheti, tárgyalóasztal mellé ülteti a helyi, illetve a területi RMDSZ-képviselőket, az SZNT gyergyószéki képviselőit és a község önkormányzatát.
„Ha sikerül közösen találnunk egy olyan megoldást, amelyet mindenki elfogad, akkor támogatom a nagygyűlést. Ha ez nem sikerül, akkor elhatárolódom a Székelyek Nagygyűlésének szervezésétől, és nem támogatom azt. Nem akarnám, hogy az legyen a végkicsengése a dolognak, hogy az önkormányzat, illetve az RMDSZ tiltakozása ellenére is nagygyűlést szerveztünk Ditróban” – magyarázta Bardocz Ferenc (képünkön). Gyergyóditró polgármestere ugyanakkor arra is kitért, hogy az RMDSZ az egyetlen olyan szervezet, amely még pénzt is tud szerezni a különböző pályázatokra, és Ditró község előtt a közeljövőben óriási kihívások állnak: épül a sportcsarnok, most fogtak hozzá Gyergyóremetével és Gyergyószárheggyel a közös szennyvíztisztító megépítésének, illetve ki kell építeni az ivóvíz- és csatornahálózatot. „Mindehhez rengeteg pénz kell. Polgármesterként nekem lényeges, hogy baráti környezetben tevékenykedjek, élvezzem a tanács, valamint az RMDSZ területi szervezetének támogatását. Nem fogok visszaélni, de élni fogok a polgármesteri hatalmammal. A nagygyűlés szervezésére megvannak a törvényes keretek, és ezeket be fogom tartani” – érvelt Bardocz, arra is utalva, hogy közterületen szervezett megmozdulásra csak a polgármesteri hivatal adhat engedélyt.
Egyébként a gyergyóditrói helyi tanács legutóbbi ülésén – amelyre meghívást kapott az SZNT gyergyószéki képviselete, valamint az RMDSZ Gyergyó területi elnöke –, terítékre került a Székelyek Nagygyűlése megszervezése is, ám a jelenlévőknek nem sikerült egyezségre jutniuk. Petres Sándor, az RMDSZ Gyergyó Területi Szervezetének elnöke elmondta, a Területi Küldöttek Tanácsa még nem foglalt állást az ügyben, így csak magánvéleményként fogalmazta meg, hogy nem tartja jónak a Székelyek Nagygyűlésének megszervezését, annál is inkább, mert szerinte a nagygyűlések szervezése nem visz közelebb az autonómiatörekvések pozitív megoldásához.
A többségben RMDSZ-tanácsosokból álló testületen belül is megoszlanak a vélemények. Márton Károly tanácsosnak tulajdonképpen formai kifogásai vannak a rendezvénnyel szemben. Mint mondta, nem ellenzi, de a falunapok programjával nem ütközhet a gyűlés. Puskás Margit viszont még lapunknak sem kívánt véleményt nyilvánítani a rendezvényről.
Ferencz Csaba, az SZNT tájékoztatási alelnöke kifejtette, hogy a Székelyek Nagygyűlése nevet viselő rendezvényüket – amelyen a székelység önrendelkezésére és önkormányzására vonatkozó határozattervezetet akarnak elfogadni – kitüntetésképpen szánták Gyergyóditró önkormányzatának, azért a bátor kiállásért, hogy nem vonták vissza az autonómiáról szóló referendum kiírására vonatkozó határozattervezetüket. „Nem szántunk társszervezői szerepet sem Ditró önkormányzatának, sem a polgármesternek. A gyűlés pontos helyszíne sincs kijelölve, az is megtörténhet, hogy magánterületen tartjuk, és akkor az érvényben lévő törvények értelmében nem szükséges a helyi tanács engedélye, csupán be kell jelenteni a rendezvényt” – fejtette ki Ferencz Csaba, aki azt is elmondta: mindettől függetlenül bízik abban, hogy sikerül együttműködniük Gyergyóditró polgármesterével.
szóljon hozzá!