Nem voltak könnyűek a sajátosan a magyar diákok számára összeállított román érettségi tételek

érettségi

A magyar diákok is kedden érettségiztek román nyelv és irodalomból

Fotó: Bodor Tünde

Nehézséget okozott a magyar végzősök számára a román nyelv és irodalom érettségi írásbelije – mondta el megkeresésünkre két kolozsvári diák, valamint egy csíkszeredai pedagógus. A 2025-ben végző magyar tagozatos érettségizőké az első generáció, amely sajátos, számukra összeállított tanterv alapján tanulta a román nyelvet és irodalmat az elmúlt 13 évben, így a megmérettetésen is más tételt kaptak a román ajkú diákokhoz képest. Fazakas Edith csíkszeredai romántanár, valamint két kolozsvári érettségiző is úgy nyilatkozott a Krónikának, hogy könnyebb tételre számítottak.

Kiss Judit

2025. június 10., 19:002025. június 10., 19:00

2025. június 10., 22:282025. június 10., 22:28

Nem kaptak könnyű tételeket a magyar érettségizők a keddi román nyelv és irodalom vizsgán – így vélekedett egybehangzóan megkeresésünkre Fazakas Edith, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium romántanára, valamint az általunk megkérdezett kolozsvári diákok is. A román nyelv és irodalom érettségi tételeket kedden 15 órakor tette közzé honlapján az oktatási minisztérium.

Az érettségizők közül egyesek nehéznek, filozofikusnak érezték a román nyelv és irodalom érettségi főtételét, amelyben a „szubjektum és másság” témája mentén kellett esszét írniuk úgy, hogy a kapott szöveget összefüggésbe kellett hozniuk egy általuk választott, a tantervben tanult irodalmi művel.

A 2025-ben végző magyar tagozatos érettségizőké az első generáció, amely sajátos, számukra összeállított tanterv alapján tanulta a román nyelv és irodalmat az elmúlt 13 évben, így a megmérettetésen is más tételt kaptak, mint a román ajkú diákok.

érettségi Galéria

A magyar diákok számára nehézséget okozhattak a sajátos tanterv alapján összeállított érettségi tételek

Fotó: Haáz Vince

Érettségi románból: a magyar gyerek többet dolgozik

Fazakas Edith megkeresésünkre elmondta, az ő diákjai is arról számoltak be, hogy nehézséget okozott számukra a román érettségi, nehéz volt megérteniük mind a két kapott szöveget.

A magyar diákok a szövegértési feladatnál egy recenzióból kaptak szövegrészletet, amely a Romănia literară folyóiratban látott napvilágot Steven Spielberg a Fabelman család című filmjéről.

A szöveg alapján kellett kérdésekre válaszolniuk. A nyelvtani résznél az apărut, apărea, în, la, spre, marelui, marii, marilor, celor, cele, cei.szavak közül kellett a megfelelőt beilleszteniük egy megadott szövegbe. Ezen kívül kaptak egy irodalmi szövegrészletet: Andreea Răsuceanu kortárs szerző O formă de viață necunoscută (Egy ismeretlen életforma) című regényéből választott szöveg alapján kellett egy legalább 100 szavas esszét írni a kamaszkori vágyak beteljesítéséről.

A harmadik tétel a főtétel, ebben egy legalább 300 szavas esszét kellett írniuk a végzősöknek, egy tanult irodalmi mű és valamelyik megadott szöveg összevetésével a „szubjektum és másság” témája mentén.


Fazakas Edith kifejtette, a magyar érettségizők humán és reál tagozatai közt az érettségi tekintetében nem volt nagy különbség, csak a nyelvtani résznél volt némi eltérés. Hozzátette, a második tételben, ahol az irodalmi szöveg volt, inkább leírás szerepelt, tehát annyira nem volt cselekmény, párbeszéd – a magyar gyerekeknek ez is nehézséget okozhatott. Megkérdeztük, hogy pedagógusként hogyan látja, a sajátos tanterv szerint összeállított tételek könnyebbek voltak-e, mint a tavalyiak, amik még azonosak voltak a román ajkú diákok számára összeállított tételsorokkal. „Én úgy látom, hogy könnyebb nem volt, és határozottan más megközelítésű volt, mint a korábbi években. A gyerekek tavaly novemberben kapták meg az első mintatételeket, hogy mihez kell igazodniuk, mi, tanárok csak novemberben szembesültünk azzal, hogy körülbelül mi lesz a vizsgán, milyen felépítése lesz a tételnek. A próbavizsgákon könnyebb feladatokkal szembesültek, mint most” – mondta a pedagógus. Azt is kifejtette,

a harmadik tételnél, vagyis a 30 pontot érő főtételnél a korábbi években olyan megfogalmazásokat kaptak a diákok, hogy előre megtanult szövegeket be lehetett oda írni, most viszont nem így volt, hiszen nyelvismeretet követelt a feladat: egy idegen szöveget kellett összevetni egy általuk ismert szöveggel, különbségeket, hasonlóságokat találni nem narratológiai, hanem tartalmi szinten.

Fazakas Edith azt is elmondta, hogy a szövegértéses feladat sem volt könnyű: olyan nyelvismeret kellett hozzá, ami egy magyar környezetben élő, a román nyelvvel csak az iskolában találkozó gyereknek még nem lehet meg, ráadásul francia kifejezések is szerepeltek az egyik szövegben. „Az érvelő szöveg sem volt könnyű: érvelj mellette, ellene, fontos-e, hogy a fiatal teljesítse a tizenévesként kitűzött karriercéljait. Kérdés, hogy az érettségiző magát kamasznak, tizenévesnek tekinti-e még, tehát értelmezés szempontjából sem volt egyszerű” – mondta a pedagógus.

Rámutatott, meglátása szerint nagyon rövid volt az idő, hogy a diáknál kialakuljanak azok a kompetenciák, amelyek szükségesek egy ilyenfajta tétel megértéséhez, kidolgozásához.

„Nálunk a Márton Áron Főgimnáziumban nagyon értelmesek a gyerekek. És egy magyar gyermek általában rengeteg energiát fektet abba, hogy felkészüljön a román vizsgára. Míg a román anyanyelvű diák zsebre dugott kézzel megy vizsgázni és ha minimális erőfeszítést tesz, akkor is minimum hatosra érettségizik, addig a magyar gyermek készül keményen.

Idézet
November óta folyamatosan készülünk, diákjaim megoldottak 20-25 tételt, egyenként leültem mindenkivel, megmagyaráztam az esszé kidolgozásánál, hogy ezt miért így, ezt miért így, írd újra, próbáld meg, csináld meg.

Volt olyan, hogy egy-egy esszét elolvastam tízszer is” – magyarázta a pedagógus. Mint mondta, próbált arra fókuszálni, hogy olyan kompetenciákat alakítson ki, hogy találják meg a gyerekek egy tanult és egy idegen szöveg között a hasonlóságot, ami nem narratológiai szempontból megközelítendő, hanem a tartalom szempontjából. „Ilyen például, hogy mondjuk két műben közös a szerelem. És akkor leírja, hogy az egyik műben mi vonatkozik a szerelemre, a másik műben tartalmilag mi vonatkozik a szerelemre. És utána azt mondja, hogy a két műben különbözik az, hogy miként közelíti meg a két szereplő a szerelem fogalmát, hogy értelmezi.

De ez nem egy könnyű dolog. A diákjaim azt mondták a vizsga után, hogy nem érezték könnyűnek, de megoldották” – mondta el Fazakas Edith.

Hozzátette, a diákjainak a sajátos tanterv és követelmény szerint is nagyjából C1-es szinten kellene lenniük román nyelvtudás szempontjából, de nincsenek B2-nél magasabb szinten. A C1 szint a Közös Európai Referenciakeret (KER / CEFR) egyik nyelvi szintje, amely haladó nyelvtudást jelöl – ez már felsőfokú nyelvtudásnak számít.

korábban írtuk

Érettségi: román nyelv és irodalomból vizsgáznak a diákok
Érettségi: román nyelv és irodalomból vizsgáznak a diákok

A román nyelv és irodalommal elkezdődtek kedden az érettségi írásbeli vizsgái az ország 447 vizsgaközpontjában.

Érettségi: kolozsvári diákok sem érezték könnyűnek a tételeket

Megkérdeztünk két kolozsvári érettségizőt, mindketten a Református Kollégium vallás profilú osztályának végzősei. Makkai Júlia és Schneider Vince is így nyilatkoztt, hogy számukra is nehéznek tűntek a tételek, nehezebbnek, mint amire számítottak, hiszen a próbaérettségin könnyebb feladatokkal kellett megbirkózniuk.

Makkai Júlia elmondta, az első, szövegértési rész is nehéz volt, a harmadik tételben megfogalmazott „szubjektum és másság” kulcsfogalom pedig meglátása szerint elvont és filozofikus.

„Azért volt nehéz, mert tulajdonképpen több műre kellett egyszerre összpontosítani: a kapott szövegre, egy általunk választott harmadikra, amit röviden elemezni kellett a téma kapcsán, valamint egy harmadikra, ami »kulturális tapasztalatunk« részét képezi. Én Lucian Blaga Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (Nem tépem szét csodákból font ékét a világnak) című versét választottam elemzésre, kulturális tapasztalat témában pedig Eminescu Luceafărul (Az esthajnalcsillag) című versét. Azt gondolom, hogy mindenképp nehéz volt az esszé” – nyilatkozta az érettségiző.

érettségi Galéria

Megmérettetés. Az elkövetkező napokban írásbeliznek a diákok

Fotó: Haáz Vince

Schneider Vince Camil Petrescunak az Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război (A szerelem utolsó, a háború első éjszakája) című regényét választotta az esszé megírásakor.

„A harmadik tétel nehéznek tűnt, mert a próbaérettségin könnyebb tételekhez szoktunk hozzá. Én ennél a tételnél sokat írtam, de azt nem tudom, hogy végül jó lesz-e” – mondta el Vince.

Hozzátette, a második tétel eléggé jól ment neki: a kapott szöveggel kapcsolatban egyszerűbb kérdésekre kellett válaszolniuk az érettségizőknek. Például 30 szóban el kellett magyarázni, hogy milyen az illető szöveg narrációja, vagy hogy két-három mondatban fogalmazd meg másképpen a szöveg témáját, és egy érvelő szöveget is kellett írni a kapott szöveggel kapcsolatban. „Összességében úgy érzem, hogy nehezebb volt a tétel, mint amire számítottunk, a többieken is ezt éreztem, hogy ugyanígy gondolták”– mondta Schneider Vince.

Az érettségi vizsga menete – 2025. június-július:

  • június 10.: Román nyelv és irodalom – írásbeli
  • június 11.: Kötelező profilvizsga – írásbeli
  • június 13.: Választható profil- és szakvizsga – írásbeli
  • június 16.: Anyanyelv és irodalom – írásbeli
  • június 20.: A írásbeli vizsgaeredmények kihirdetése, a írásbeli dolgozatok megtekintése és a fellebbezések benyújtása
  • június 23–24.: Írásbeli dolgozatok megtekintése és fellebbezések benyújtása
  • június 30.: A végleges eredmények kihirdetése.

Kizártak 25 diákot csalás miatt
A nyári érettségire feliratkozott diákok 98,71 százaléka vett részt kedden a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli vizsgán – számolt be a bukaresti oktatási minisztérium. A közlemény szerint a feliratkozott 99 823 végzős közül 98 542-en jelentek meg a vizsgán. A hiányzók száma 1256 volt, 25 diákot pedig csalás vagy csalási kísérlet miatt kizártak. Az érettségi vizsga első eredményeit június 20-án délig teszik közzé. A vizsgázók aznap 14 és 18 óra között, illetve 23-án és 24-én megtekinthetik a dolgozatokat, illetve óvást nyújthatnak be. A végleges eredményeket június 30-án közlik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 10., csütörtök

Közösséget épít, színt visz a szórványlétbe a 3. Máramarosszigeti Magyar Napok

A szórványban élő közösség összetartozását erősíti a 3. Máramarosszigeti Magyar Napok. A rendezvény identitáserősítő szerepéről, valamint a határ menti szórványközösség mindennapi kihívásairól a szervezőkkel beszélgettünk.

Közösséget épít, színt visz a szórványlétbe a 3. Máramarosszigeti Magyar Napok
2025. július 09., szerda

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat

Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat
2025. július 09., szerda

Adományokat vitt a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász

Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.

Adományokat vitt a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász
2025. július 09., szerda

„Ránk számíthatsz!” mottóval zajlik, erős nemzetközi részvételt ígér az idei Tusványos

„Ránk számíthatsz!” az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – jelentette be Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke.

„Ránk számíthatsz!” mottóval zajlik, erős nemzetközi részvételt ígér az idei Tusványos
2025. július 09., szerda

A Maros megyei rendőrség öt nap után reagált egy romák közötti szászrégeni tömegverekedésre

Két szászrégeni banda tagjai verekedtek össze szombaton a szászrégeni strandon. Az eseményről nem számolt be a Maros megyei rendőr-főkapitányság, ám miután egy helyi román lap részletesen írt a történtekről, kedden több személyt őrizetbe vettek.

A Maros megyei rendőrség öt nap után reagált egy romák közötti szászrégeni tömegverekedésre
2025. július 09., szerda

Több száz rendőr folytat hajtóvadászatot a barátnőjét felgyújtó férfi ellen a Mezőségen

Mintegy 400 rendőr és csendőr keresi a 37 éves Emil Gânj Maros megyei férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta a házat barátnőjére, aki a tűzvészben életét vesztette. A férfi felkutatása egész éjjel folytatódott.

Több száz rendőr folytat hajtóvadászatot a barátnőjét felgyújtó férfi ellen a Mezőségen
2025. július 09., szerda

Ételmérgezés gyanújával került kórházba egy diáktábor több mint egy tucat lakója

Az Erdélyi-szigethegységben lévő Vârtop üdülőfaluban táborozó diákok egy csoportját szállították kórházba kedd éjjel ételmérgezés gyanújával.

Ételmérgezés gyanújával került kórházba egy diáktábor több mint egy tucat lakója
2025. július 09., szerda

Ízletes paradicsom, paprika, uborka – Egy sikeres kalotaszegi zöldségesfarm története (VIDEÓ)

A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.

Ízletes paradicsom, paprika, uborka – Egy sikeres kalotaszegi zöldségesfarm története (VIDEÓ)
2025. július 08., kedd

Megvétózta a reptéri igazgatótanács tagjainak illetményemelését a megyei tanácselnök

Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.

Megvétózta a reptéri igazgatótanács tagjainak illetményemelését a megyei tanácselnök
2025. július 08., kedd

Erdély-szerte károkat okozott a viharos időjárás

A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.

Erdély-szerte károkat okozott a viharos időjárás